Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen sevo_79

Cinsiyet Değiştiren Bir Akademisyenin Hikayesi

Genel Güncel Olaylar Forumunda Cinsiyet Değiştiren Bir Akademisyenin Hikayesi Konusunu İncelemektesiniz

Biyoloji Haberleri’nin bu röportajında, doktora çalışmalarına davranış genetiği alanında devam eden biyolog Anders Wiren ile, ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Cinsiyet Değiştiren Bir Akademisyenin Hikayesi

  Biyoloji Haberleri’nin bu röportajında, doktora çalışmalarına davranış genetiği alanında devam eden biyolog Anders Wiren ile, akademik çalışmaları ve şu anda geçiriyor olduğu cinsiyet değişikliği operasyonları hakkında konuşuyoruz.


  Merhabalar! Bize kendiniz ve akademik geçmişiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Merhaba. Lisans eğitimimi Stockholm Üniversitesi’nde (İsveç) moleküler biyoloji dalında tamamladım. O dönemde araştırma konularım etoloji (hayvan davranış bilimleri) ve evrimsel biyoloji üzerinde yoğunlaşmıştı. Master eğitimime başlamadan bir dönem önce genetik dersi aldım ve dersi aldığım hocanın bakteriyofaj genetiğiyle ilgili projesine dahil oldum. Çok keyif aldığım bu proje dahilinde kendimi DNA kesip yapıştırırken buldum ve bu alanda devam etmek istedim.

  Daha sonra üzerinde yoğunlaştığım iki dal olan hayvan davranış bilimleri ve genetiği birleştirerek, Uppsala Üniversitesi’nde (İsveç) davranış genetiği üzerinde staj eğitimine başladım.

  Bir sonraki sorumuz da zaten ana araştırma konunuz olan davranış genetiği ile ilgili. Neden bu konuyu seçtiğinizi ve doktora çalışmalarınızı anlatır mısınız?

  İnsanların ve diğer hayvanların, birbirleriyle olan etkileşiminin neden bu kadar çeşitli olduğu konusunu çok uzun süredir merak ediyordum. Örneğin neden çok kötü koşullar altında yetiştirilmiş bir insan topluma gayet güzel uyum sağlarken, bir diğeri suç işliyor? İnsanların ve hayvanların sosyal davranışlarını etkileyen pek çok farklı faktörden, genetiğe ilgi duyduğum için de doktora çalışmalarımı bu alana yönlendirdim. Araştırmalarım, tavuklar başta olmak üzere kümes hayvanlarındaki sosyal davranışların genetiksel altyapılarını bulma üzerine kurulu.

  Model organizma olarak seçtiğiniz tavuklar alışılagelmiş örneklerin dışında. Bunun belirli bir sebebi var mı?

  Tavuklar binyıllarca insanlar tarafından kullanılmış ve üremeleri en yüksek verim için kontrol altında tutulmuş hayvanlar olduğu için, çalışmalarımın genetik altyapısında kolaylık sağlaması açısından onları seçtim. Ayrıca günümüz modern tarımının büyük çaplı üretim tesislerinde, hayvanların bu ortamlarla nasıl başa çıktığı ve verimliliklerinin nasıl etkilendiği sorusu da ticari değer taşıyor.

  İsveç’te doktora öğrenciliğinin nasıl bir deneyim olduğunu bizimle paylaşır mısınız?

  Herşeyden önce çok eğlenceli! İsveç küçük bir ülke olmasına rağmen katılabileceğiniz çok fazla araştırma projeleri mevcut. Doktora öğrenciliği ekonomik olarak Avrupa’nın pek çok ülkesine göre daha avantajlı. Sendikalar oldukça güçlü ve doktora öğrenciliği gerçek bir iş sayılıyor.

  Elbette bir de işin zor tarafı var. Akademik kariyer yapmak için rekabetçi ortama uyum sağlayıp sonuç odaklı çalışmanız gerekiyor aksi takdirde doktoranız bittiğinde araştırma fonu bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Akademik ortamda kendinizi devamlı geliştirmek zorundasınız ve dalınızda devamlı yeni metodlar denemek durumundasınız. Birşeye hakim olmadan bir diğerine geçmek zorunda kalmak bazen hayal kırıklığı yaratabiliyor.

  İçinde bulunduğumuz dönemde cinsiyet değiştirme operasyonları geçiriyorsunuz. Bize bu kararı nasıl verdiğinizi anlatır mısınız?

  Çocukluğumundan beri kız/kadın olmakla ilgili rahatsızlıklarım vardı. Her zaman kendime “çok kötü değil, bununla yaşayabilirim” ve “yarın kendimi daha iyi hissedeceğim” gibi telkinlerde bulundum. Buna rağmen hiç bir zaman daha iyi olmadı, sadece daha kötüye gitti ve sonuç olarak depresyona girdim. Şu anda düşünüyorum da keşke doktora daha önceden gitseydim. Yaşadığım çaresiz zamanları yaşamazdım sanırım.

  Cinsiyet değiştirmek için doktora ilk başvurduğum zaman ne istediğimi çok iyi biliyordum fakat yine de bu kolay bir karar değildi. Cinsiyet değiştirirken rahim ve yumurtalıklarınız alınacağı için, bu bir daha asla çocuk sahibi olamayacağınız anlamına geliyor. Gerçi günümüzde, sonradan tüp bebek için kullanmak üzere yumurta veya sperm saklamanın değişik yolları var ama malesef İsveç’te bu yasak. Şöyle ki, eğer biyolojik olarak çocuğunuz varsa, evliyseniz veya üreme hücrelerinizi saklarsanız, cinsiyet değiştirmeniz İsveç’te yasaklanmış durumda. İşte bir daha hiç bir şekilde biyolojik olarak çocuk sahibi olamayacağıma rağmen, bir kadın olarak hayatım o kadar içler acısı durumdaydı ki, cinsiyetimi değiştirme kararı aldım.

  Eğer bu adımı atmasaydım veya yardım almak için biraz daha bekleseydim neler olurdu düşünmek bile istemiyorum. Şunu iyi biliyorum ki çocuksuz ama hayattan keyif alıyor olmak, çocuklu ama içten içe ölüyor olmaktan çok daha iyi.

  Yakınlarınız bu kararınızı nasıl karşıladı?

  Arkadaşlarıma ve aileme bu kararı açıklamak çok da zor değildi. Ailemi iyi tanıyorum ve her ne kadar bu onlar için çok büyük bir değişiklik olacaksa da, iyi karşılayacaklarından emindim. Tüm süreç; psikolojik destek, hormonal tedavi ve ameliyatlarla beraber oldukça uzun olacağı için, bu onlara alışma fırsatını verecektir diye düşünüyorum. Benim için işin en korku verici kısmı doktorları ikna etmekti. Durumumun yeterince ciddi olup olmadığına karar verip, cinsiyet değişikliği için izin verme süreci, çok gergin geçti. Ama ailemin ve arkadaşlarımın desteğiyle atlattım bu dönemleri.

  Bütün bunlara rağmen biliyorum ki, herkes benim kadar şanslı değil. Pek çok insan cinsiyet değişimini çok garipsiyor. Çocuklarının, kardeşlerinin ya da arkadaşlarının transseksüel olabileceği fikri onları çok korkutuyor. Böyle bir sosyal çevreniz varsa başkalarından destek almalısınız. Homoseksüel, biseksüel ve transseksüel insanları destekleyen pek çok organizasyon mevcut. Ben, kendi durumumdakilerle bu şekilde bağlantı kurdum. Sizin gibi diğer insanları tanıdıkça yalnız olmadığınızı görüyorsunuz.

  Komünite desteği almanın öneminden bahsettiniz. Bu bağlamda cinsiyet değiştirmeyi düşünenlere verebileceğiniz değerli tavsiyeler olabilir diye düşünüyorum.

  Kesinlikle. Eğer cinsiyet değiştirmeyi düşünüyorsanız, fakat bu konuda emin değilseniz ya da bu düşünce sizi rahatsız ediyorsa, mümkün olan en kısa sürede psikolojik destek almanızı öneriyorum. Son noktaya gelmeyi, işlerin içinden çıkılmaz bir hal almasını, depresyona girmeyi ve hatta intihara meyletmeyi beklemeden, derhal destek alınmalı. Eğer sadece kafanız karışıksa ve durumunuzdan emin değilseniz bile, psikolojik destek almak yerinde bir karar.

  İkinci tavsiyem ise sizin durumunuzdaki diğer insanları aramak ve onlarla diyalog kurmak. Sizle deneyimlerini paylaşarak, ailelerine nasıl açıldıklarını anlatarak, hangi doktorlarla iletişime geçebileceğinizi söyleyerek, çok yardımcı olabilirler. Bazen ise sadece yalnız olmadığınızı bilmek ihtiyacınız olan desteği veriyor.

  Kadından erkeğe olan cinsiyet değişimi için, ne gibi tıbbi müdaheleler geçireceksiniz?

  Öncelikle testosteron almaya başladım. Sesim kalınlaştı ve fiziksel olarak daha güçlü hale geldim. Hayatım boyunca bunu düzenli olarak alacağım. Daha sonra göğüslerim alındı (mastektomi). Bu operasyonları önümüzdeki yıl rahim ve yumurtalıkların alınması, ardından genital organın yeniden modellenmesi izleyecek.

  Ameliyatlar tabi ki sancılı geçiyor ve günlük hayatınızdan, işinizden uzak kalmak bunu zorlaştırıyor. Fakat bu zorlukların hiçbiri vücudunuz ve cinsel kimliğiniz yüzünden depresyonda olmakla kıyasalanamaz bile.

  Sizce bu işlem akademik kariyerinizi nasıl etkileyecek?

  Tedavime başlamadan önce, genel olarak üzüntülü ve depresiftim. Bu da işteki verimliliğimi düşürüyordu. Operasyonlar ve tedaviler yüzünden işten sıkça uzakta olmak zorunda kalsam da bu işlem beni daha mutlu ve işinde çok daha verimli bir insan yaptı.

  Transseksüellere karşı önyargı ve ayrımcılık konusuna gelirsek, henüz böyle birşeye rastlamadım. Akademik ortamdaki rekabet, ürettiğiniz sonuçlar (yayınlar) ve dalınızda ne kadar yeterli olduğunuz üzerinde yoğunlaşıyor. Bu yüzden işverenlerim veya meslektaşlarımın hiçbiriyle cinsel kimliğim veya yönelimim konusunda bir problem yaşamadım.

  Akademik hayatına devam eden başarılı bir örnek olarak, paylaşımlarınızın çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu röportaja ayırdığınız vakit için çok teşekkür ederim.

  Ben teşekkür ederim.

  Kaynak: Biyoloji Haberi
  Son düzenleyen aDNA, 19-07-2013 saat 10:51.

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  69
  paylaşım için teşekkürler...
  aDNA bunu beğendi.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı sevo_79 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  paylaşım için teşekkürler...
  Bunlar da hayatın gerçekleri.

Benzer Konular

 1. Sınav Sonuçlarını Değiştiren Aday ÖSYM’ye Tazminat Ödeyecek
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19-06-2013, 10:18
 2. Türk Akademisi Cinsiyet Eşitliğinde Birinci
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 07-05-2013, 15:50
 3. Yüksek lisanstan sonra doktorada üniversite değiştiren var mı?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan goooody
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 20-12-2012, 21:30

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git