Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Üniversite Bilgiden Daha Fazlasıdır

Genel Güncel Olaylar Forumunda Üniversite Bilgiden Daha Fazlasıdır Konusunu İncelemektesiniz

Üniversite tercihlerinin yaklaştığı bu dönemde tüm adaylar ve aileler hangi üniversiteyi, hangi bölümü tercih etmeliyim ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Üniversite Bilgiden Daha Fazlasıdır

  Üniversite tercihlerinin yaklaştığı bu dönemde tüm adaylar ve aileler hangi üniversiteyi, hangi bölümü tercih etmeliyim arayışı ile çeşitli kaynaklara başvurarak, kendi istekleri ile sunulan imkanları karşılaştırmaya, tercihlerini belirlemeye çalışıyor.

  Bu arayış içerisinde hangi ölçütlere göre hareket edileceği en önemli soru olarak ortaya çıkıyor. Adayların geleceğini belirleyecek bu yeni başlangıç için sarf edilen çaba içinde bilgi kirliliği birçok adayın ve ailelerin kafasını karıştırıyor. Bu karmaşadan kurtulmanın yolu “Ben neden üniversite eğitimi alacağım?” sorusu ile başlayarak aşılabilir.

  Üniversite eğitiminden beklentiler günümüzde çok kısa vadeli hedeflere kilitlenmiş durumda: Mezun olduktan sonra iş bulabilecek miyim ve nasıl bir gelir elde edeceğim?
  Kuşkusuz bunlar önemsiz sorular değil ancak üniversite bundan daha fazla bir şeydir.
  21. yüzyılın ihtiyaç duyduğu insan kaynağı anlamında da, dünyayı anlayıp analiz edebilme anlamında da üniversite eğitimi meslek eğitimi olarak algılanmamalıdır. Bazı uzmanlık gerektiren mesleklerin eğitimi sadece belirli bölümlerde alınabiliyor ve bu eğitim sonucu mühendis, doktor, diş hekimi gibi uzmanlar yetiştiriliyor. Ancak günümüzde iş yaşamının küreselleşmesi “dünya vatandaşı” olarak kendini yetiştirmiş kişilere gelecekte daha çok ihtiyaç olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle bir üniversitenin sunduğu kendini geliştirme ortamı, mezun camiasının gücü, evrensel bakış açısı kazandırma misyonu her şeyden daha önemli.
  Dolayısıyla üniversite, bir bütün olarak tüm akademik birimleriyle ürettiği evrensel bilgi, mensuplarına ve öğrencilerine sağladığı katılımcı, demokratik ve özgürlükçü kültürle toplumsal anlamda da değer ve önem kazanıyor.
  Bugün artık iş yaşamına hakim olan “melez” kariyerler, bir hayat içinde birden çok mesleği yapma ihtimali tek bir alanda uzmanlaşmak yerine donanımlı bireyler olmayı gerektiriyor. Günümüzde dünyada üretilen bilgi her üç yılda bir neredeyse mevcudun bir misline çıkıyor. Bir başka ifade ile her yıl bir önceki yıla göre yeni bilginin artış oranı yüzde 30’dur. Bu ortamda gençlerin yeniliklere uyumlu, değişime açık bireyler olarak kendilerini var edebilmeleri hayati önem kazanıyor.
  Bu nedenlerle gençlerin geleceklerini belirlerken kendilerini geliştirebilecekleri yenilikçi yaklaşımları teşvik eden, bilgiye evrensel anlamda erişimi sağlayan ve o bilgiyle hayata değer katacak çözümler, sonuçlar üretebilecekleri ortamları tercih etmelerinin yararlı olduğuna inanıyorum. Üniversite, öğrenciye bu anlamda bir perspektif ve vizyon kazandırmayı amaçlar ve öğrenim hayatı boyunca bu yönde kılavuzluk eder.

  Üniversite eğitimi meslek edindirme ile sınırlı değil

  Birçok tercih kriterinin yanında akademik anlamda sürdürülmekte olan geleneğin de çok önemli bir tercih kriteri olması gerektiğini düşünüyorum. Bir eğitim kurumu olarak üniversitelerin en önemli başarısı, bağımsız düşünce, eğitim ve araştırma faaliyetlerindeki kalite ve evrensel bilgi üretimi olduğu kadar, kurumun sahip olduğu akademik geleneğin sürdürülebilir nitelikte olmasıdır.
  Bu anlamda Boğaziçi Üniversitesi’ne 150 yıl önce atılan eğitim tohumu, akademik gelişimini üniversite kelimesinin yukarıda belirtilen içerdiği anlama sadık kalarak başarıyla sürdürüyor. Bugün okulumuzu dünyanın sayılı eğitim ve araştırma kurumları arasına sokan sadece bağımsız düşünce temelinde bilimsel mükemmelliğe ulaşma gayreti değil. Bu okul aynı zamanda, 1863’ten bugüne, Robert College’dan Boğaziçi Üniversitesi’ne aynı mekanda zamanlar, insanlar ve isimler değişse de hocasını, öğrencisini, mezununu ve çalışanlarını dünyaya ve bilgiye açılma çabası etrafında birleştirmeyi başarmıştır.

  Sonuç olarak tüm gençlere ve ailelerine üniversite eğitiminin meslek edindirme ile sınırlı bir süreç olarak görülmemesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Öğrencilerin de gerek üniversite gerekse mesleki tercihleri ne olursa olsun kalıpları zorlamalarını; yeni ve yaratıcı bakış açıları geliştirmelerini; üniversitenin kazandıracağı akademik değer kadar, sosyal ve kültürel vizyonu da önemseyerek seçecekleri alanda kendilerini hayat boyu geliştirmelerini öneririm.
  Özgürlükçü ve demokratik kültürüyle bilimi ve bağımsız düşünceyi her zaman ön planda tutan bir ortamda bilgi haftada 5 saat matematikten, 4 saat ekonomi dersinden daha fazlasıdır.


  Kaynak: Prof. Dr. Gülay BARBAROSOĞLU

 2. #2
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Bu da benden gelsin ;

  Yoğun bir sınav maratonu sonrası yayınlanan ön bilgilendirme kılavuzu ile birlikte tercih dönemi yakında başlayacak.

  Üniversite tercihi bizim ülkemiz için oldukça hayati bir önem taşır. Ülkemiz eğitim sisteminde geçişle ve geri dönüşler oldukça zor olduğundan üniversite seçimi, bölüm seçimi aslında bir hayat seçimi gibi değerlendirilmektedir.

  Sevgili öğrenciler, üniversite adayları ;

  Tercih döneminde dikkat edilmesi gerek hususlar değerlendirildiğinde öncelikle tercih için kullanılacak kılavuzun titizlikle incelenmesinin gerekliliği ifade edilmelidir. Farklı kaynaklarda bilgi kirliliğinde boğulmamak ya da kulaktan dolma bilgilerle yanlış tercihlerde bulunmamak adına bu kılavuzu detaylı incelemeniz , tercihlerinizde temel olarak bu kılavuza bağlı kalmanız şiddetle önerilmektedir. Bölümlerin taban tavan puanlarını sıralamak , daha kolay bir değerlendirme yapmak için çeşitli internet sitelerinde var olan tercih motorları kullanılabilir. Ancak tercih işlemlerinizi tamamlamadan önce kesinlikle kılavuzdan kontrol etmeniz önerilmektedir.

  Diğer bir husus hayatınızın bu önemli kararında uzman desteği almanızdır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanı mezunları bu kapsamda sizlere destek verecek doğru adreslerdir. Bu kapsamda okullarınızda tercih dönemi görevli olan okul rehber öğretmeninin, Rehberlik ve Araştırma Merkezinde görev yapan uzmanlar size ciddi yardımlar sağlayacaktır. Bu uzmanlara başvurmadan önce ufak araştırmalar yapmanız , aklınızda bazı sorulara cevaplar bulmanız hem süreci hızlandıracak , hem de detaylı değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

  Üniversite seçimi söz konusu olduğunda çevrenin etkisinde kalarak tercihte bulunmak çoğu zaman mutlu olmayacağınız bir şehirde, mutlu olmayacağınız bir üniversite de olmanıza yol açabilir. Bu kapsamda yaşamınızın 2-4-5 hatta 6 yılını geçireceğiniz ili , dolayısıyla üniversiteyi belirlerken çok yönlü bir değerlendirme yapınız. Üniversiteden ve şehirden beklentileriniz nelerdir bunları sıralayınız . Maddi olanaklarınızı , ailenizin durumunu kesinlikle göz önünde bulundurunuz . Aksi takdirde okul hayatı sizin için olumsuz anılar barındıran bir dönem olabilir . Sadece aileden uzaklaşmak için tercihlerde bulunmayınız.

  Diğer bir nokta ise bölüm seçiminiz. Okuyacağınız alanla ilgili detaylı araştırmalar yapınız. Bu alan neyi içerir. Dersler nelerdir? Uygulama olanakları nedir? İstihdam olanakları neler? Gibi sorular hakkında yakın çevrenize sorular sorabilir bu alanlarda eğitim görmüş kişilerle iletişim kurabilirsiniz. Araştırmadığınız bir bölümdeki ders içerikleri sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Sadece istihdam (iş bulma ) düzeyine göre tercihte bulunmak sizi hataya sürükleyecektir. Kişi sevmediği bir işte, sevmediği bir alanda uzun süre çalışması halinde daha kolay tükenmişlik yaşayabilir. Sevdiği işi yapmak demek sadece bir alana odaklanmak demek değildir. Aslında aklınızda olmayan bir alanı ufak araştırmalarla keşfedebilirsiniz bu da size doğru kararlar alma konusunda yardımcı olacaktır.

  Tercih döneminde birçok öğrenci kendisini tercih yapmak zorunda hisseder. Ve istemediği halde üniversite tercihlerinde, ilgisi olmayan alanlara yerleşir. Kendi olanaklarınızı ve potansiyelinizi değerlendirin. Bu konuda öğretmenlerinizdendi görüş alın. Bir sonraki sene de sınavların yapılacağı gerçeğini unutmayın. Yanlış tercihten dolayı kaybolacak onlarca yıl yerine sınava hazırlanmak için geçirilecek bir yıl, çok daha işlevsel olacaktır.

  Değerli anne babalar;

  Çocuklarınız sizin zamanında gerçekleştiremediğiniz hayalleri gerçekleştirme mekanizması değildir. Onları ısrarla belli alanlara yöneltmek hiçbir işe yaramayacağı gibi ileride en küçük başarısızlıkta dahi sizi suçlamalarına neden olacaktır. Tercih dönemi içerisinde çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin. Ona şehirleri ve üniversiteleri değerlendirirken, bölümler hakkında araştırma yaparken yardım edin. Doğru kaynaklara yönlendirin. Ancak onun yerine kararlar alarak tercihlerinizi sunmayın.

  Değerli uzman arkadaşlarım;

  Öğrencileri yönlendirirken onlar hakkında ilgileri, yetenekler ve hayalleri konusunda bilgiler edinin. Bunlara dikkat ettiğinize inanıyorum ancak sadece istihdam kaygısını öğrencilere aşılayarak “O bölümde iş yok”, “Bu bölümü okuyacağına hiç okuma” (evet bu cümleleri duyuyoruz ) gibi yargılamalardan kesinlikle kaçının. Onların yolunu aydınlatın, seçenekleri belirleyin, belirginleştirin ve bırakın tercihini birey kendisi yapsın. Gençlere güvenin.

Benzer Konular

 1. Üniversite affından yararlanamayan öğrenciye bir hak daha
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 27-11-2014, 14:21
 2. Üniversite mezunu daha zor iş buluyor
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 27-01-2013, 23:04
 3. Cevap: 2
  Son Mesaj: 22-01-2013, 00:15
 4. Atandığım Üniversite ve YL+Doktora yapacağım Üniversite
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan _akademik_
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 08-11-2012, 21:38
 5. Cevap: 6
  Son Mesaj: 09-03-2012, 20:55

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git