Bulunan 1 den 8 - Toplam 8
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 2 gönderen emre_5553
 • 1 gönderen sidneh

Katkı Kredisinde Ödeme 10 Yıla Kadar Uzayacak

Genel Güncel Olaylar Forumunda Katkı Kredisinde Ödeme 10 Yıla Kadar Uzayacak Konusunu İncelemektesiniz

"(Üniversiteyi bitirdikten sonra) 2 yıl iş bulamadığı için kredisini geri ödemeye başlayamayanlar, dilekçe vererek 1 ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Katkı Kredisinde Ödeme 10 Yıla Kadar Uzayacak

  "(Üniversiteyi bitirdikten sonra) 2 yıl iş bulamadığı için kredisini geri ödemeye başlayamayanlar, dilekçe vererek 1 yıl daha uzatma isteyebiliyorlar ve bu uzatma istemleri 10 yıla kadar karşılanıyor"

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl iş bulamadığı için kredisini geri ödemeye başlayamayanların, dilekçe vererek 1 yıl daha uzatma isteyebildiğini ve bu uzatma istemlerinin 10 yıla kadar karşılandığını kaydetti.

  Avcı, TBMM Genel Kurulu'nda, beş yeni vakıf üniversitesi kurulması bir vakıf üniversitesininin isminin de değiştirilmesine ilişkin tasarının 2. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

  Sınav sisteminde değişiklerin geçmişte de bugün de olacağını belirten Avcı, "Çünkü eğitim dinamik bir süreç. Pek çok düzeltilmesi gereken konular var. Hem eleştirip hem de 'bir şeyi değiştirmeyin' derseniz, bunun yapmak mümkün değil. Eleştirilenizde haklı olanları dikkate alacağız, bizim de değerlendirmelerimiz var. Yapılan çalışmalar doğrultusunda revizyonlar var, gözden geçirmeler var. Bu işin mahiyeti böyle. Eğitim sistemi dinamik bir süreç, değişiklik yapmak zorundayız" dedi.

  Bakan Avcı, SBS ile ilgili de açıklamalarda bulundu. SBS'ye müracaat ettiği halde giremeyen, belge alamamış öğrenciler ile ilgili tereddütlerin belirtildiğini kaydeden Avcı, "132 bin 409 kişi SBS için bu sene başvuru yapamamış. Bunlardan 74 kişi yanlış hesaba para yatırmak gibi nedenlerle itiraz etmiş ve tamamının başvurusunu kabul etmişiz. Ama asıl sevindirici nokta şu; 4-22 Mart tarihleri arasında para yatırıp başvuru yapmayanlar, il ve ilçe müdürlüğüne bugün bile başvuru yaptıkları takdirde onlar için yedek sınıf açılıyor, bu doğrultuda 133 kişi başvurdu ve onların başvurular kabul edildi" diye konuştu.

  Nabi Avcı, katkı kredilerinin üniversite bittikten 2 yıl sonra ödenmeye başlandığı bilgisinin doğru olmadığını belirterek, "2 yıl iş bulamadığı için kredisini geri ödemeye başlayamayanlar, 2 yılın sonunda bir dilekçe vererek 1 yıl daha uzatma isteyebiliyorlar ve bu uzatma istemleri, 10 yıla kadar karşılanıyor. Yani her yıl iş bulamadıysa çocuk 10 yıla kadar uzatabiliyor. Geri ödeme konusunda kolaylık sağlanmış oluyor" dedi.

  TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşime ara verdi. Mumcu, aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine, 11 Haziran Salı günü saaat 15.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

  Kaynak: A.A

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  222
  Ben öğrenim kredisi borcumu geri ödemeye başladım fakat hali hazırda çalışmadığım için çok zorlanıyorum. Bu bahsedilen erteleme, ödemeleri başlayan ve borcun belirli bir bölümünü ödemiş olanlar içinde geçerli midir acaba ? Yani borcumun kalan kısmını belirli bir süre erteleyebilir miyim?

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  199
  Yl ve doktora sebebiyle erteletirseniz üstüne TEFE oranına göre bir miktar koyarak erteleyecekler ve borcunuz artacak. 10 yılda ne hale gelir orasını siz düşünün.

  ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇ ERTELEMESİ


  1-İŞSİZLİK SEBEBİ İLE ERTELEME

  a) 351 sayılı kanunun 16. Maddesine istinaden;(5505 kanunu ile değişiklik)

  “Borçlunun kuruma müracaatı esnasında; Sosyal Güvenlik Kurumu veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borcunu ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak sureti ile ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılır.”

  Bu hüküm doğrultusunda, müracaat tarihinde, Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur da kaydı bulunmayanlardan, borç ödemesi başlamayanlar ile borçlarını hiç aksatmadan ödeyenlerin borçları ertelenecektir.


  2-ASKERLİK NEDENİYLE ERTELEME

  b )351 sayılı kanunun 16.maddesi 2. Paragrafa(6111/191.madde)istinaden

  Borç ödeme dönemi askerlik dönemine rastlarsa; borcu başlamamış veya düzenli ödeyenlerin askere başlangıç ve muhtemelen bitiş tarihini gösteren bir dilekçe ile kuruma bildirmesi halinde ödemeleri tefe uygulanmadan ertelenmektedir.


  3-YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA NEDENİYLE ERTELEME

  c) 351 sayılı kurum kuruluş kanununun16.maddesine dayanılarak düzenlenen;

  Lisans normal öğrenim süresinin bitiminden sonra öğrenimine ara vermeden yüksek lisans/ master öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını yüksek lisans öğreniminin bitiminden,

  Lisans ve /veya master öğreniminden sonra, öğrenimine ara vermeden doktora öğrenimine devam eden öğrenciler, borçlarını doktora öğreniminin normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren 2 yıl sonraki aydan başlamak üzere,

  Borçlunun yüksek lisans /master veya doktora öğrenimine başladığı tarihi gösteren belgeyi bir dilekçe ekinde kurumumuza göndermesi halinde borcu TEFE uygulanmak suretiyle yeniden tespit edilerek erteleme işlemi yapılacaktır. Erteleme işlemi 351 sayılı kurum kuruluş kanunun 16.maddesine aykırı olamaz. Yüksek Lisans ve Doktora nedeniyle borç erteleme yapılabilmesi için borçlunun borcunun henüz başlamamış olması gerekmektedir.

  - - - Güncellendi - - -

  Ayrıca baktım benim borcumu hesaplamışlar toplam 10500 gibi bir tutar ödemişler bana ve 12000 küsür olarak geri alıyorlar, ödemeyi 4 yıla bölmüşler, aylık toplam 270 lira gibi bir ödeme yapmam gerek.
  Borç Sorgulama:
  http://eyurtkur.kyk.gov.tr/web/YENI_...ametreGiris.do

  KYK tarafından size ödenen miktarlar
  http://eyurtkur.kyk.gov.tr/web/Yurtk...ametreGiris.do
  aDNA ve Cashmere bunu beğendiler.

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Ben de 2014'te başlayacağım ödemeye 240 240 taksitlerle.
  aDNA bunu beğendi.

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  136
  Selamlar;

  Bir sorunum var yardımcı olursanız sevineceğim.

  Lisans ve yüksek lisans boyunca öğrenim kredisi aldım. Şuan doktoradayım ve kredi almıyorum. Hiç ara vermeden devam ettim. Geçen borç sorgulama yapınca borumun vergi dairesine verildiğini gördüm. Erteleme için dilekçe vermek gerekiyormuş ancak ben bunu bilmeden eğitime devam ettiğimi bildiklerini düşünerek erteleneceğini sandım. Acaba ne yapabilirim?

 6. #6
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.084
  Alıntı castiel Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Selamlar;

  Bir sorunum var yardımcı olursanız sevineceğim.

  Lisans ve yüksek lisans boyunca öğrenim kredisi aldım. Şuan doktoradayım ve kredi almıyorum. Hiç ara vermeden devam ettim. Geçen borç sorgulama yapınca borumun vergi dairesine verildiğini gördüm. Erteleme için dilekçe vermek gerekiyormuş ancak ben bunu bilmeden eğitime devam ettiğimi bildiklerini düşünerek erteleneceğini sandım. Acaba ne yapabilirim?
  Dilekçe verin.

  Ertelemeyi müjdeymiş gibi duyuruyorlar ya şaşırıyorum. Faiz olmadan erteliyorlar sanki?!
  --------------------------------------
  #akademikzam

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  136
  Teşekkürler hocam. Umarım sorunu çözerler.

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  02-2012
  Mesaj
  129
  ben 1,5 yıldır çalışıyorum fakat hala ödemeyemiyorum..

Benzer Konular

 1. Katkı payları kalktı ama bu ne?
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan bahadıroktay
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 12-09-2012, 23:01
 2. doktora eğitimi için senet imzalarken notere ne kadar ödeme yapılıyor?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yassmin
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 20-02-2012, 16:25
 3. ÖYP ve Ek Ödeme Kararnamesi
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan biyofizik
  Cevap: 26
  Son Mesaj: 09-11-2011, 16:45
 4. Zorunlu eğitim 13 yıla çıkacak
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03-11-2010, 21:00
 5. Zorunlu Eğitim 12 Yıla Çıkarılmalı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-11-2010, 17:46

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git