reklam

Sonuçları Görüntülenen Anket: Bu Olayları Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Oy
28. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Halkın Hükümetle Hesaplaşması.

  12 42,86%
 • Polisin Orantısız Güç Kullanma Sorunu.

  7 25,00%
 • Tamamen Provakatif.

  14 50,00%
Çok Seçmeli Anket
Sayfa 1 - Toplam 10 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 145

Ankara, Eskişehir ve Antalya'da 'Gezi Parkı' Çatışması

Genel Güncel Olaylar Forumunda Ankara, Eskişehir ve Antalya'da 'Gezi Parkı' Çatışması Konusunu İncelemektesiniz

Kadıköy'de ve Anadolu yakasının diğer bölgelerinde sabah saatlerinde bir araya gelen çok sayıda kişi, Taksim'e ...

 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Ankara, Eskişehir ve Antalya'da 'Gezi Parkı' Çatışması

  Kadıköy'de ve Anadolu yakasının diğer bölgelerinde sabah saatlerinde bir araya gelen çok sayıda kişi, Taksim'e gitmek üzere harekete geçti.

  Boğaziçi Köprüsü'nü yürüyerek geçen kalabalık grubun önü, Barbaros Bulvarı'nda önlem alan polis ekipleri tarafından kesildi. Polis ekipleri, yürüyüşü sürdürmekte ısrar eden gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

  Devirdikleri çöp konteynerleriyle caddeye barikat kurarak trafiği kesen gruptan bazıları polise taş atarak karşılık verdi.

  Gruptakiler çeşitli sloganlar atarken, polisle çatışmaya da devam ediyor. Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş meydana inişte trafik de halen kapalı durumda bulunuyor.

  İstiklal Caddesi'nden de Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi.

  Polis, eylemcilerin, İstiklal Caddesi'ndeki Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanması üzerine, caddeden Taksim Meydanı'na geçişi kapattı.

  Göstericiler de polis araçlarının üzerlerine gelmesini engellemek için barikat kurdu. Polis, önce tazyikli su daha sonra biber gazı sıkarak gruba müdahale etti. Göstericiler, ara sokaklara dağıldı. Bazı göstericiler de polise taş atarak karşılık verdi.

  İstiklal Caddesi'nde sıkılan biber gazından Taksim Meydanı'ndaki vatandaşlar da etkilendi.

  Bu arada, Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs seferleri de yapılamıyor. Bu hattaki metrobüs araçlarına gece saatlerinde taşlı saldırılarda bulunulduğu öğrenildi.

  Diğer illerde de protesto

  Ankara, İzmir, Bolu ve bazı diğer illerde de Gezi Parkı'ndaki olayları protesto etmek üzere çeşitli gösteriler düzenlendi. Polisin müdahale ettiği gösterilerde gözaltıların da olduğu bildirildi.

  Kaynak: A.A

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Gece geç saatlere kadar Ankara Kuğulu çok güzeldi. Polis müdahalesi yoktu. -öğrendik ki kızlaydakileri hırpalamakla meşgullermiş- Ankara'daki eylemler destek eylemi olduğu için Gezi parkı temasından ziyade gezi parkındaki eylemcilere uygulanan şiddete yönelikti tepkiler. Şarkılar söylendi, sloganlar atıldı, ifade özgürlüğüne kadehler kaldırıldı. Kuğulu Park'a sığmayanlar Tunalı Hilmiye taştı düşünün koca cadde oturup muhabbet eden, pankart taşıyan insanlarla doldu. Medya bu görüntülere yer vermedi ama sabit olarak 3500, dönüşümlü olarak 5000 kadar kişi oradaydı. Tamamen barışçıl muhteşem bir ortamdı. Kesinlikle öfke değil mutluluktu insanların yüzlerinden okunan. Kuğuluda üzerine basılan birkaç çiçek hariç hiç bir şeye zarar gelmedi ta ki saat 12 civarında başlayan polis müdahalesine kadar.

  Kuğuluda bunlar olurken Güvenpark'tan Bestekar'a kadar gaz bombaları atıldı, yine eylemi dağıtmaktan ziyade şiddet uygulamaya yönelik bir polis müdahalesi gördük. Yine de asla Taksimdeki kadar vahşice değildi. Şu anda İstanbul'dan gelen ölü ve yaralı sayısı -evet polis tarafından öldürülen, yaralanan, sakat bırakılan insanlar- haberlerinin Ankara'da nispeten az olması sevindirici. Medyaya yönelik tepki büyük, olan biteni aksettirmediği için. Pek çok internet kanalı canlı yayın yapıyor.


  Eylemlere katılmayacak olsanız bile o kadar çok gaz kullanılıyor ki önlemsiz sokağa çıkmayın. Gazı ağzınızdan solumayın, yanınızda en kötü ihtimalle talcid/rennie bulundurun (ezip suya karıştırırsanız ya da şurup alırsanız, yüzünüzü bunla yıkayıp ağzınızı boğazınızı çalkalayabilirsiniz. Anti acid olduğu için çözücü etkisi var)

  Taksimde olaylar sürüyor, bu gün Ankara'da 16:00'da Güvenpark'ta toplanıyoruz.
  Cashmere bunu beğendi.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bu olaylardan sonra bence yapılması gereken ilk iş polis gücünü elden geçirmek olmalı. Bizim vergilerimizle bize saldıranlar cezalandırılmalı. Polisle yeniden memurluk anlaşması yapılmalı. Ve polis yemini olmalı. Polis, polisliğe başlarken veya bundan sonra devam edecekse, vatana bağlılık yemini etmeli ve karşı bir durumda bulunduğu taktirde; polislikten tazminatsız olarak atılacağını kabul eder sözleşme imzalamalı. Her polisten maaşının % 20 si oranında kesinti yapılmalı, bu kesinti parası bir hesapta toplanmalı, polis yüzünden zarara uğrayanlara ödenmeli. Suçu sabitleşen her bir polisin 3 maaşı anında zarar görenlere ödenmeli. Bakın bakalım vatandaşına vahşice davranabilen bir tane kalabilir mi içlerinde?

  Ayrıca biraz da bizler suçlu değil miyiz? Son 5 yıldır Polis Memurlarının neredeyse %90'ını Üniv. mezunlarından alınıyor. O zaman tüm Öğretim Üyeleri bu şiddette pay sahibi. Nasıl gençler mezun ediyoruz!
  Cashmere ve Podof bunu beğendiler.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  An itibarı ile Facebook ve twitter'a erişim engellendi insanlar organize olamasınlar diye. Medya hala hiç bir şey yokmuş gibi davranıyor iş bu boyuttayken o da ayrı acı verici. Polis şiddetinden söz bile etmiyorum. Portakal gazı kullanmaya başlamışlar, eğer sadece gözleriniz değil cildiniz de cayır cayır yanıyorsa biber gazı için aldığınız önlemleri sakın kullanmayın, su içmeyin. Burnunuzu sirkeli pamuk ile kapatarak koşarak kaçın deniliyor. Portakal gazının sakat doğuma neden olan ve pek çok ülkede taşınması bile illegal kabul edilen bir gaz olduğunu hatırlatır, Türk Polisini insanlık namına istifaya, saf değiştirmeye, insanı insana kırdırtmayın demeye davet ederim.

 5. #5
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.505
  İstanbul'da polis 2 kez önce çekilip halkın geçmesine izin verip ardından toplanan kalabalığa biber gazı attı. Şiddetli bir müdahale vardı.

  Şuan twitter kapatıldı, facebooka da giremeyen var. Ankara'da da şiddetli bir müdahale var.

 6. #6
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.862
  Facebook ve twitter a giremiyorum bilgisayardan.. şaka gibi
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 7. #7
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.505
  Twitter kesilmişti ve şimdi de facebook da tamamen gitti. ttnet bağlantıları kesiyormuş. Ne basit bir davranış bu.
  Son düzenleyen Gamze, 01-06-2013 saat 16:06.

 8. #8
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.505
  Twittera giremeyenler için onun yerine alternatif paylaşım sitesi: Thats UP - Welcome to That's UP

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2012
  Mesaj
  40
  Konu ile pek alakası yok ama; kanal d, atv, show tv ve trt gibi kanallardan nefret ediyorum, her zaman da etmeye devam edeceğim!
  ''İlla edep illa edep''

 10. #10
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.862
  Tam da konu ile alakası var satılmış medya işte.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 11. #11
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.505
  Hala televizyonda doğru dürüst haber yok.. Hala saçma diziler, programlar var.. Medya hiç bu kadar aşağılık olmamıştı!!!!!
  Podof bunu beğendi.

 12. #12
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Medya hiç bir şey yokmuş gibi davranırken yüzlerce insan yaralanıyor, biber gazından kusuyor fenalaşıyor. Üstelik hadi anadolu ajansından aktarılan, Vahdet hocamın paylaştığı haber üzerine ufak bir söylem analizi yapalım.

  Başlık ne "gezi parkı çatışması". Bir kere bir şeyin çatışma olması için karşılıklı olması gerekiyor. Oysa eylemcilerin %99'u polise bize attıkları biber gazını geri atmaktan başka bir müdahalede bulunmaya karşı. Direnişi barışçıl tutmak için herkes çok dikkatli. Öfkesine yenik düşenler yine halk tarafından sakinleştiriliyor. Dinlenmek için camlara yaslananları bile uyanıyor insanlar "dikkat edin kırılmasın bizden bilmesinler" diye. Ortada kesinlikle çatışma yok, direniş var.

  Devam edelim: "yürüyüşü sürdürmekte ısrar eden gruba" müdahale edilmiş deniliyor. Binlerce kişinin adı olmuş grup, polis sanki uyarıda bulup sonra müdahale ediyormuş gibi ısrar etmeleri üzerine saldırdığı iması var. Ben şu ana kadar polisin uyarıda bulunduğunu görmedim. Geldikleri gibi sıkıyorlar gazı, suyu.

  "Devirdikleri çöp konteynerleriyle caddeye barikat kurarak trafiği kesen gruptan bazıları polise taş atarak karşılık verdi." denilmiş. Zaten barışçıl bir direniş olmasına ne kadar özen gösterildiğine yukarıda değindim. Haliyle bu düpedüz yalan.

  "polisle çatışmaya da devam ediyor." tekrar çatışma vurgusu.

  "Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş meydana inişte trafik de halen kapalı durumda bulunuyor." Bu insanların neden eylem yaptığına dair haberin içerisinde bir gıdım bilgi verilmezken eylemin doğurduğu olumsuz sonuçlar kesinlikle atlanmamış.

  "Bu hattaki metrobüs araçlarına gece saatlerinde taşlı saldırılarda bulunulduğu öğrenildi." Bunları yapanın polis olduğu da sosyal medyada zaten dolaşıyor. Haberdar olmamaları imkansız sağır sultan duydu.


  Taraflı habercilikten bir örnek gördünüz. Yarın yine kızılaydayım.

  - - - Güncellendi - - -

  Olayların yalnızca provakatif olduğunu düşünenlere tüm samimiyetimle merak ettiğim için sormak istiyorum? Bizi kimin provake ettiğini düşünüyorsunuz? Solcusuyla ülkücüsünü kol kola sokabilecek hangi ideolojik güçtür bu? Nasıl bir yem olabilir bu anarşistinden devletçisine herkes omuz omuza veriyor sokaklarda? Ben gerçekten bunu çok merak ediyorum.

  Ben insanlığa sığmayacak görüntüler gördüm. Devletin halkının iradesine kulak vereceğine -bakın katılmak demiyorum, dinlemekle kulak vermekle mükellef- onu öldürüp sakatlamayı reva görmesi elbette çevrecilikten çıkar, ideolojiler üstüdür. Salt insanlık meselesidir.

  Biz sokaktakiler için durum bu. Sizin de neyin provakasyonuna geldiğimizi düşündüğünüzü paylaşmanızı isterim.
  Cashmere bunu beğendi.

 13. #13
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  69
  Eylem, gezi parkı eylemi olmaktan çıkmış, marjinal grupların ekmeğine yağ sürme eylemi haline gelmiştir. Benim bankama saldıramaz, dükkanımı yağmalayamaz, aracımı ateşe veremezsin arkadaş. Buna da hiçbir haklı gerekçe sunamazsın. Aynı kanalları seyretmediğin zaman farklı haberleri göreceksin. Çeşitli haber sitelerini takip ettiğin zaman gerçeği göreceksin. Ha sen benim gerçeğimden başka gerçek tanımam dersen zaten maksat anlaşılmıştır. Kendine sanatçı diyen adam twitter hesabında yazmış zaten, ''mesele gezi parkı meselesi değil arkadaş hala anlamadın mı?'' E hala anlamadıysan da, araç yakanlara dükkan yağmalayanlarla aynı safta olma, sahip çıkma, ekmeklerine yağ sürme be kardeşim.
  yaman ve art' bunu beğendiler.

 14. #14
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Alıntı xeno Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Eylem, gezi parkı eylemi olmaktan çıkmış, marjinal grupların ekmeğine yağ sürme eylemi haline gelmiştir. Benim bankama saldıramaz, dükkanımı yağmalayamaz, aracımı ateşe veremezsin arkadaş. Buna da hiçbir haklı gerekçe sunamazsın. Aynı kanalları seyretmediğin zaman farklı haberleri göreceksin. Çeşitli haber sitelerini takip ettiğin zaman gerçeği göreceksin. Ha sen benim gerçeğimden başka gerçek tanımam dersen zaten maksat anlaşılmıştır. Kendine sanatçı diyen adam twitter hesabında yazmış zaten, ''mesele gezi parkı meselesi değil arkadaş hala anlamadın mı?'' E hala anlamadıysan da, araç yakanlara dükkan yağmalayanlarla aynı safta olma, sahip çıkma, ekmeklerine yağ sürme be kardeşim.
  Evet hocam bende diyorum mesele gezi parkı olmaktan çıktı demokrasi ve insanlık meselesine dönüştü diye ama bunda bir sakınca görmüyorum. Şu anda gece bir anda ortaya çıkıp etrafa zarar verenlerin kimler olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz zaten. Çok fazla kişiyle konuşuyorum "onların bizimle alakası yok ne sloganları ne giyimleri ne tavırları gündüz ki insanlarla alakaları yok" diyorlar. Arabalara zarar veren polis videoları geliyor her yerden. Çok açık bir karalama kampanyası var "etrafa zarar veriyorlar" diye ama bunu yapan 50 kişiyse yüzbinler buna engel olmaya çalışıyor inanın.

  Çeşitli haber sitelerinden takip ediyorum. "Vitrin kırdı, gazdan etkilenince polis insanlık gösterdi yardım etti" diyor mesela bir internet gazetesi. Sonra sosyal medyada devamında çekilmiş videoları görüyorsun ki adam elinde telsiz ile polisler ile beraber oturuyor. Meğer sivil polismiş. Ama sevgili medyamız bu "ufak ayrıntıyı" göstermemiş. Neler neler...

  Sizden cevaplamanızı istediğim sorunun yanıtını bekliyorum. Yağ sürülen kimin ekmeği? Bu "marjinal gruplar" kimlerdir?

 15. #15
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  69
  Alıntı Podof Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Evet hocam bende diyorum mesele gezi parkı olmaktan çıktı demokrasi ve insanlık meselesine dönüştü diye ama bunda bir sakınca görmüyorum. Şu anda gece bir anda ortaya çıkıp etrafa zarar verenlerin kimler olduğunu tespit etmeye çalışıyoruz zaten. Çok fazla kişiyle konuşuyorum "onların bizimle alakası yok ne sloganları ne giyimleri ne tavırları gündüz ki insanlarla alakaları yok" diyorlar. Arabalara zarar veren polis videoları geliyor her yerden. Çok açık bir karalama kampanyası var "etrafa zarar veriyorlar" diye ama bunu yapan 50 kişiyse yüzbinler buna engel olmaya çalışıyor inanın.

  Çeşitli haber sitelerinden takip ediyorum. "Vitrin kırdı, gazdan etkilenince polis insanlık gösterdi yardım etti" diyor mesela bir internet gazetesi. Sonra sosyal medyada devamında çekilmiş videoları görüyorsun ki adam elinde telsiz ile polisler ile beraber oturuyor. Meğer sivil polismiş. Ama sevgili medyamız bu "ufak ayrıntıyı" göstermemiş. Neler neler...

  Sizden cevaplamanızı istediğim sorunun yanıtını bekliyorum. Yağ sürülen kimin ekmeği? Bu "marjinal gruplar" kimlerdir?
  Bana sorduğunuz sorunun yanıtı her yerde var zaten. Ellerindeki bayraklara bakın yeter. Atatürk ün resmi ile Apo nun resmini de yanyana koydular ya ellerinde marjinal bayrak olanlarla olmayanlar ben ne diyeyim artık. Bunları objektif olarak haber takip eden herkes görebilir. İşte bunlara çanak tutulmasın diyorum ben. Mesele demokrasi meselesi ise gerçekten! Bir de siz güvenlik gücümüsünüz de gece ortaya çıkıp adam arıyorsunuz? Bulunca ne yapacaksınız merak ettim açıkçası. Bırakın ortalığı polis temizlesin, siz de daha sonra temiz temiz demokratik eyleminizi yapın. Ama aynı yerde bulunursanız siz de zarar görürsünüz tabii ki. Demem o ki bataklığı kurutmadan bahçe yaparsan sinek çok olur. Önce bataklığı kurut, sonra otur rahatça çayını iç. Ha maksat buysa!
  yaman bunu beğendi.


       
Sayfa 1 - Toplam 10 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Gezi parkına AVM yapılacak olması
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan edius
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 31-05-2013, 17:38
 2. Antalya'da Hemşirelik Haftası Kutlamasında Mobbing Sunumu
  Mobbing ve Çözümleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-05-2013, 08:49
 3. Antalya'da ÜDS Kursu
  ÜDS - Üniversiteler Arası Kurul Yabancı Dil Sınavı forum içinde, yazan mlke
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-07-2012, 16:24
 4. YLSY Yurt içi dil kursunda Antalya tercihi yapmak isteyenler
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan ukoguz
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05-11-2011, 21:51
 5. Akdeniz Üniversitesi ve Antalya
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Halil Bölük
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 17-08-2011, 16:01

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git