reklam

Sonuçları Görüntülenen Anket: Doçentlik Kriteri için Getirilen Dr. Sonrası Yayın Sizce Doğru Mu?

Oy
29. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
  • Evet, doğru.

    11 37,93%
  • Hayır, kesinlikle kaldırılmalı.

    18 62,07%
Çok Seçmeli Anket
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 17

Doçent Adayları İçin, Maç Devam Ederken Kural Değişti ( Dr. Sonrası Yayın Şartı Resmen Geldi )

Genel Güncel Olaylar Forumunda Doçent Adayları İçin, Maç Devam Ederken Kural Değişti ( Dr. Sonrası Yayın Şartı Resmen Geldi ) Konusunu İncelemektesiniz

2013 Nisan döneminde doçentlik sınavı başvurusu yapmayı planlayan akademisyenler, beklemedikleri bir durumla karşılaştı... Üniversiteler Arası ...


  1. #1
    Ordinaryüs Profesör Doktor
    Üyelik Tarihi
    05-2011
    Nerden
    Ankara, Turkey, Turkey
    Mesaj
    6.376

    Doçent Adayları İçin, Maç Devam Ederken Kural Değişti ( Dr. Sonrası Yayın Şartı Resmen Geldi )

    2013 Nisan döneminde doçentlik sınavı başvurusu yapmayı planlayan akademisyenler, beklemedikleri bir durumla karşılaştı...

    Üniversiteler Arası Kurulca ilgili yönetmeliğe göre açıklanan başvuru koşullarını taşıyan adaylar her yıl iki defa Doçentlik başvurusu yapabilmektedir. Üniversitelerarası Kurul web sitesinden geçen hafta açıklanmış olan başvuru şartlarının Nisan 2013 döneminde uygulanacak olması gibi bir durumun söz konusu olduğu anlaşılmaktadır. Ancak Doçentlik Sınav Yönetmeliği’nin Birinci Bölümü Madde 4’ün 3 numaralı fıkrasında doçentlik sınav şartlarının her yıl ocak ayı içinde yayınlanacağı ve yeni açıklanan şartların açıklamadan sonraki ilk başvuru döneminde uygulanmayacağı belirtilmiştir. Bu durumda, gerek yeni şartlar ocak ayı içinde yayınlanmamış bulunduğundan, gerekse de açıklanma tarihinden sonraki ilk başvuru döneminden sonra uygulanmaması gereğinden dolayı 2013 Nisan döneminde eski şartların geçerli olması gerektiği görülmektedir.

    Yeni şartlara göre başvuru yapılması gerekmesi durumunda bunun yönetmelik ile çelişki oluşturma durumu bulunmaktadır. UAK ile yapılan görüşmelerde bu şartların önceden de var olduğu iddia edilmektedir. Ancak Başvuru Sırasında verilen Beyanname Belgesi önceki döneme göre değiştirilmiş ve ek şartlar istenmiştir. Önceki dönemden farklı olarak Beyanname’de yer alan “SCI-Expanded veya SSCI kapsamındaki dergilerde yayımlanmış özgün makale (En az iki tane)” kısmı doktora sonrası yayınlardan istenmektedir. Önceki halde ise bu şekilde bir hüküm yoktur. Bu sebeple yeni bir şartın gelmiş olduğu açıktır. Bu şekilde doktora sonrası yayınları bulunmayan akademisyenler önceki dönemlerde başvuru yaparak doçent ünvanı almıştır. Şu halde bu şartın önceden bulunduğunun iddia edilmesi geçersizdir.

    Ayrıca Beyanname ile Mühendislik Temel Alanı başvuru Koşulları arasında farklılık bulunmaktadır. Şöyle ki başvuru koşullarında “Doktora, tıpta uzmanlık veya sanatta yeterlik unvanı iktisap edildikten sonra, doçentlik başvurusunda bulunulacak olan anabilim dalında özgün bilimsel yayın ve çalışmaların yapılmış olması” ve "Başvurulan doçentlik bilim alanı ile ilgili SCI-Expanded veya SSCI kapsamındaki dergilerde toplam en az üç özgün makale (editöre mektup, özet, derleme, teknik not ve kitap kritiği hariç) yayımlamış olmak. Bu makalelerden, adayın yaptığı lisansüstü tez(ler)den üretilmemiş en az birini, SCI-Expanded kapsamındaki dergilerde baslıca yazar olarak yayımlamış olmak” şartları bulunmaktadır.

    Ancak Beyanname kısmında doktora sonrası SCI-Expanded indeksinde taranan dergilerde 2 yayın ve 1 adet başlıca yazar olunan yayın istenmektedir. Beyannamede yer alan hükümler daha fazla ve ağırdır. Şöyle ki doktora öncesi 5 SCI-Expanded yayının bulunan doktora sonrasında da tez haricinde biri başlıca yazar olarak 2 makalesi bulunan bir kişi doçentlik başvuru koşullarını sağlamakta (doktora sonrası özgün yayın ve çalışmaları bulunmak ve biri başlıca yazar olan en az toplam 3 SCI-Expanded yayını bulunmak) ancak beyannamede verilen sadece doktora sonrası 2 adet SCI-Expanded ve 1 adet başlıca yazar olarak SCI-Expanded yayın şartını sağlamamaktadır (doktora sonrasında toplam 3 SCI-Expanded yayın istendiğinden).

    Yani başvuru koşulları dokümanına göre doktora sonrası “özgün bilimsel yayın ve çalışmaları” bulunması ifadesinde ne sayı ne de içerik yönünden bir şart yoktur. Çoğul çalışmalar ifadesi 2 adet bildiri ile bile sağlanabilmektedir. Koşul ve yönetmelikte olmayan 3 adet SCI-Expanded yayın şartının Beyannameye neye dayanarak konduğu belirsizdir. Yeni şartlar ile doktora öncesi çalışmalar çöp statüsüne inmiş durumdadır. Bu şekilde akademisyenlerin doktora öncesi 7-8 yılı bulan akademik hayatı boyunca yayın yapma şevki ve isteği kırılmaktadır.

    Beyannamenin, yönetmeliklerde ve Başvuru Koşullarında belirtilenden daha fazla ve ağır hüküm içermesinin hukuki yanlışlığı ve Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak yapılan 2013 Nisan dönemi doçentlik başvuru şartlarının değiştirilmesi işlemin durdurulması gerekmektedir.

    Bu hususu ÜAK yönetiminin dikkatine sunuyoruz.


    Kaynak: Memurlar. Net
    Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 01:04.

  2. #2
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    08-2012
    Mesaj
    647
    aman yarabbim?

    küstüm oynamıyorum, yeter artık yaa!!
    Mr December bunu beğendi.

  3. #3
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Böyle iş mi olur hocam. Sonra da öğretim üyesine ihtiyaç var program açamıyoruz diyorlar.
    financier, aDNA ve kaamos bunu beğendiler.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  4. #4
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    08-2012
    Mesaj
    647
    zaten senetler yüzünden ilişik kesilemiycek ya. çalış babam çalış yani. 10 sene arş. gör. dr. oluruz artık

  5. #5
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.063
    Yayınları saklıyoruz yapcak bişey yok artık
    aDNA, papirus ve fallenangel bunu beğendiler.

  6. #6
    Yardımcı Doçent Doktor
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Nerden
    ANKARA
    Mesaj
    845
    Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Böyle iş mi olur hocam. Sonra da öğretim üyesine ihtiyaç var program açamıyoruz diyorlar.
    olur hocam. biz ne kadar geç doçent olsak onlar için o kadar iyi olur.
    aDNA bunu beğendi.
    " Kimin himmeti milleti ise, o tek başına bir millettir." B.S.N.

  7. #7
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    07-2013
    Mesaj
    3
    Yeni yönetmelikle doktorası bitmeden önce kpds/üds veya ydsden 65 ve üstü puan alanlar tekrar sınava girmek zorunda mıdır? Yönetmeliği okudum fakat net bir sonuç çıkaramadım arkadaşlar o yüzden soruyorum. İyi çalışmalar.

  8. #8
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    09-2013
    Mesaj
    199
    Doktora sonrası niye şart getirildi ki? Doktorada yazar sonra da doç. kadrosu için uğraşır zaten.
    İlginç gerçekten. konuyu farklı anlayıp evet demiştim ankette ama hayır diyorum şimdi.

  9. #9
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    12-2011
    Mesaj
    95
    Evet diyen arkadaslar sanırım doçentlik jürisinde "hep ekonometri çalışmışsin, iktisat tarihi uzerine de makale yazman lazım, yaz da gel" diyen hocaların ogrencisi sanırım.
    Adam doktora tezi yazmis, tum dunyada esi benzeri yok. 3 makale cikarmis, hakem begenmis yayinlamis. B, A seviyesinde. çöpe mı atalım? Yardımcı doçent dediğin tam manasiyla çöp Kadro icin alan mı değiştirelim? Ömür mü bitirelim?

    Anlamak zor.

  10. #10
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Mesaj
    50
    Derleme tezler görmekten ve okumaktan, aynı hocanın danışmanı olduğu öğrencilerin aynı tezlerini görmekten, uyduruk tezlerden hatta ve hatta çalıntı tezlerden gına geldi. Bu yayın şartını doktora için koymaları gerekiyor.





Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

  1. ÖYP Dil Kursuna Devam Ederken Yüksek Lisans Yapılır mı?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan caylak
    Cevap: 28
    Son Mesaj: 18-09-2014, 16:25
  2. Yüksek Lisansım Devam Ederken ÖYP'yi Kazanırsam?
    ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan gsuiktisat
    Cevap: 7
    Son Mesaj: 20-07-2012, 23:26
  3. Doktoraya Devam Ederken ÖYP ?
    ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan easabd
    Cevap: 7
    Son Mesaj: 20-12-2011, 20:39
  4. yüksek lisans devam ederken öyp ye başvurmak
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ayhan38
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 20-12-2011, 20:29
  5. yüksek lisans devam ederken öyp ye başvurmak
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan ayhan38
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 02-07-2011, 00:29

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz yok
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git