Bulunan 1 den 9 - Toplam 9

Tüm Memurlara Doğu Yolu Göründü

Genel Güncel Olaylar Forumunda Tüm Memurlara Doğu Yolu Göründü Konusunu İncelemektesiniz

Yeni hazırlanan yasa tasarısına göre az gelişmiş bölgelerde 3 yıllık zorunlu hizmet, bütün memurları kapsayacak. ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Tüm Memurlara Doğu Yolu Göründü

  Yeni hazırlanan yasa tasarısına göre az gelişmiş bölgelerde 3 yıllık zorunlu hizmet, bütün memurları kapsayacak.

  Şark görevinin kimler için uygulanacağı ise bölgenin ihtiyacı ve personel durumuna göre yönetmelikle belirlenecek. 2,5 milyon memuru ilgilendiren düzenlemenin, nitelikli personel dağılımındaki dengesizliğin önlenmesi amacıyla yapıldığı belirtiliyor.

  Yaklaşık 2,5 milyon memuru yakından ilgilendiren 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişikliklerin ayrıntıları netleşmeye başladı. Zaman'ın ulaştığı yasa tasarısına göre askerlik, polislik ve doktorluk gibi bazı meslekleri kapsayan zorunlu doğu hizmeti artık bütün kamu çalışanlarını içine alacak şekilde genişletiliyor. Bundan sonra her meslek grubundan memur, az gelişmiş illerde ve bölgelerde 3 yıl süreli zorunlu hizmet yapacak. Ancak kurumlarda yer değiştirmeye tabi olacak personel, ikincil mevzuatla belirlenecek. Şark görevinin hangi memurlar ve unvanlar için uygulanacağı ise yönetmelikle tespit edilecek. Bölgenin ihtiyacı ve personel durumuna göre Çalışma Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlık birlikte çalışarak yönetmeliği hazırlayacak. Yeni uygulamanın, nitelikli personelin dengesiz dağılımını önlemeye yönelik olduğu belirtiliyor. Halen birçok kamu kurumunda memurlar kendi istekleri dışında başka illere gönderilemiyor. 20-25 yıl boyunca bir ilde çalışabiliyor. Demokratik Eğitimciler Sendikası Başkanı Gürkan Avcı yeni yasanın iyi niyetli bir girişim olduğunu söyledi. Ancak zorlamaların çeşitli problemlere yol açabileceği uyarısında bulundu.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 657 sayılı yasada değişiklik öngören yasa tasarısında genel hüküm olarak 3 yıl zorunlu hizmet şartı yer almasına karşın bütün memurların rotasyonu gibi bir durum söz konusu olmayacak. Bu nedenle yasaya “Kurumlarda yer değiştirmeye tabi olacak unvanlar ikincil mevzuatta düzenlenecektir” maddesi kondu. Böylece 2,5 milyon memurun tamamının yer değiştirmesinden çok ihtiyaç duyulan personelin tayininin yapılması hedefleniyor. Düzenlemeyle idarenin elinin güçleneceği, kamu çalışanlarının tayininin kolaylaşacağı belirtiliyor.

  Yasa ile gelen bir başka önemli değişiklik de göreve ilk başlayan memurların görev yerine ilişkin. Buna göre memur ilk olarak batıda bir ile atanacak. Burada en az 3 yıl görev yaptıktan sonra mecburi hizmet için Doğu ve Güneydoğu’ya gidecek. Mevcut durumda çoğunlukla işe yeni başlayan memur, Güneydoğu ve Doğu başta olmak üzere sosyoekonomik açıdan daha az gelişmiş illerde görevlendiriliyor. Bu durum, o bölgelerdeki kamu hizmetinin niteliksiz olmasına yol açıyor. 657 sayılı yasada yapılacak değişiklikle ilgili maddede ‘İlk defa hizmete alınan personel sosyoekonomik açıdan gelişmiş bölgelerde en az 3 yıl görev yaptıktan sonra diğer bölgelere atanmaları sağlanacak.” ifadelerine yer veriliyor. 657 sayılı yasaya ilişkin tasarıyı değerlendiren Demokratik Eğitimciler Sendikası Başkanı Gürkan Avcı, mevcut kanunda yer değiştirmeye ilişkin bir hüküm olmadığına dikkat çekerek bunun yönetmelikle belirlendiğini ifade ediyor. 3 yıl zorunlu hizmetin bütün memurlar için kanuna girmesinin idarenin elini güçlendirmeye dönük bir girişim olduğunu belirten Avcı, Doğu ve Güneydoğu’ya tecrübesiz, yeni göreve başlamış kişilerin gitmesinin pek çok soruna yol açtığını kaydediyor. Yeni yasanın iyi niyetli bir girişim olduğunu söyleyen Avcı, ancak zorlamaların çeşitli yeni sorunlara yol açabileceğini belirtiyor.

  Yasa tasarısıyla kamudaki memur, sözleşmeli memur, geçici personel ve işçi olarak çalışanlar işçi ve memur başlığı altında iki grupta toplanacak. Mevcut sözleşmeliler memur kadrolarına, geçici personel de (4-C) işçi kadrolarına atanacak. Kamuda yönetici olmak için gereken 10-12 yıl çalışma şartı 5 yıla inecek. Kamu kurumlarına özel sektörden yönetici atanabilecek. Dışarıdan atanan yönetici memur olmayacak, görev süresi bitiminde kamu ile ilişkisi kesilecek. Yöneticilerin görev süresi bakanlıklarda 4 yıl, belediyelerde 5 yıl ile sınırlanacak. Uzman ve müfettişlikte yardımcılık süresi 3 yıldan 2 yıla inecek. Uyarma, kınama ve kademe ilerlemesi cezaları kalkacak. Disiplin cezaları; aylıktan kesme, geçici süreli uzaklaştırma ve görevden çıkarma şeklinde olacak.

  Kaynak: Zaman

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Yahu biz neden geçmiyoruz bu metinlerde allah aşkına ? ...

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Hocam 657 ile ilgili metinlerde araştırma görevlileri neden geçsin, onların yasası 2457.

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Düzeltiyorum 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Doğru, YÖK Kanunu ile karıştırıyorum hep.

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  574
  Onu biliyorum benim demek istediğim bizi neden kimse adam yerine koymuyor, derdim bu ...

 7. #7
  financier
  Misafir
  Alıntı fzk2003 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Yahu biz neden geçmiyoruz bu metinlerde allah aşkına ? ...
  hocam bizimkiler şimdi makalelerde ve dergilerde metinlere daha gelemedik. umarız yeni YÖK yasası ile metinlerde de oluruz ancak 3. sayfa da olmamak dileğiyle

 8. #8
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.090
  Metinlere konu olacak kadar kalabalık değiliz sanırım veya orada geçmememiz isteniyordur

 9. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Aslında bir ara lafı geçmişti bizi de 657 ye geçireceklerdi fakat çabuk unutuldu. Çoook küçük bir ihtimal ama belki hem bizi 657 ye geçirirler hem de bu düzenleme ile bize de mecburi doğu hizmeti getirirler. Doğrusu böyle bir şeyi ben desteklerim. Kıdemlendikten sonra bizim için de doğu hizmeti olmalı. Sen gitmezsen ben gitmezsem kim gidecek? Yalnız süre için 3 yıl lafı geçiyor. Bana biraz uzun geldi. Yani bence maksimum 2 yıl olmalı. Zaten 2 yıl ile oranın ihtiyacının da rahat karşılanacağını düşünüyorum. Oranın toprağı, oranın insanları ve oradaki öğrenciler de kaliteli hoca görsünler. Zannedersem bu düzenlemeleri memura 1 derece - doğum iznin arttırılması ile birlikte çıkaracaklar. Fakat ben bizi 657 ye tabi yapacaklarını düşünmüyorum. YÖK kanunu bile beceremeyenler mi bizi 657 ye geçirecekler? Çooook zor. Ama kesinlikle olmalı. Sözleşme yenilenmesi derdinden kurtulmak çok güzel olacaktır. Lütfen kimse sözleşme yenilenmesi formalite demesin. Bu arada bi YÖK yasa tasarısı vardı ne oldu ona sahi. Acaba Meclisin temmuzda tatile gireceği düşünüldüğünde tasarı için son tarih nedir? Yani ne zamana kadar tasarının metnini görmezsek artık bu yasama döneminde YÖK yasası değişmez diyebiliriz.





Benzer Konular

 1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Dil Merkezini Kazananlar
  Orta Doğu Teknik Üniversitesi forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 122
  Son Mesaj: 03-10-2013, 17:03
 2. Bazı memurlara, Fazla Çalışma Ücreti Ödenmesine İlişkin Karar
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 13-03-2013, 17:09
 3. Memurlara, ücret içermeyen performans uygulanacak
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-01-2013, 10:17
 4. Normal yüksek lisansı öyp kapsamına aldırmak için hangi yolu izleyeceğiz?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan sui
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 22-09-2011, 14:33
 5. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ÖYP Lisansüstü Kazananlar
  ÖYP Lisansüstü Eğitim Üniversiteleri forum içinde, yazan SEFER
  Cevap: 33
  Son Mesaj: 21-09-2011, 11:10

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git