Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde sol görüşlü iki grup arasında başlayan kavga ve ardından polisin müdahalesi sırasında çıkan olaylarla 1 güvenlik görevlisi, 1 polis ve 1 öğrenci yaralanırken 20 öğrenci gözaltına alındı.

Olaylar sırasında atılan biber gazından, çevredeki kafelerde oturan çok sayıda öğrencinin yanı sıra basın mensupları da etkilendi.
Önceki gün, Silivri'deki Ergenekon duruşmasına katılım sağlamak için bildiri dağıtmak isteyen Öğrenci Kolektifi Grubu'na üye öğrencilerle Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi öğrenci grup arasında yaşanan gerginlik sürüyor. Bugün, üniversitenin Yunus Emre Kampüsü'nde karşılıklı olarak bir araya gelen öğrenci grupları arasında başlayan tartışma, daha sonra kavgaya dönüştü. Atılan şişeler sebebi ile bir özel güvenlik görevlisi yaralanırken, polis gurupları dağıtmak istedi. TGB Grubu, olay yerinden uzaklaşırken, Öğrenci Kolektifi Grubu üyeleri polise taşlarla saldırdı. Polisin kullandığı biber gazından çok sayıda öğrencinin yanı sıra basın mensupları da etkilendi. Çöp kovalarını devirip parke taşlarını polise fırlatan bazı öğrenciler dağılırken, bir gurup Eğitim Fakültesi binasına girdi. Fakülte binasına giren polis, kantinde eyleme katılan bazı öğrencileri gözaltına aldı. Bazı öğrenciler ise, polisin binaya girmesi üzerine camlardan atlayarak kaçtı.
Olayların devamında 1 polis memuru ile 1 öğrenci daha yaralanırken, gözaltına alınan eylemci öğrenciler polis araçları ile götürüldü. Polis, gerginliğin sürdüğü kampus alanındaki güvenlik önlemlerini sürdürüyor. Bazı öğrenciler, küçük guruplar halinde şehre dağılırken, polis ekipleri yeniden bir olay yaşanmaması için tedbirler aldı.

kaynak: haber7.com