Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen globalerol
 • 1 gönderen aDNA

Akademisyenlerin Çoğu Dershanelerde Çalışmak Zorunda Kalıyor

Genel Güncel Olaylar Forumunda Akademisyenlerin Çoğu Dershanelerde Çalışmak Zorunda Kalıyor Konusunu İncelemektesiniz

Üniversite görev yapan araştırma görevlileri, maaşlarında olan artışların çok az olmasından şikayetçi. Akademisyenler, YÖK Başkanı ...


 1. #1
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  668

  Akademisyenlerin Çoğu Dershanelerde Çalışmak Zorunda Kalıyor

  Üniversite görev yapan araştırma görevlileri, maaşlarında olan artışların çok az olmasından şikayetçi. Akademisyenler, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın bu konuyla ilgilenmesini bekliyor.

  "Sayın Güçlü, biliyorum çok yoğunsunuz ve fazla vaktinizi almak istemem. Ben bir üniversitede 3 yıldır görev yapan bir araştırma görevlisiyim. Hukuk bölümündeyim. Özelde araştırma görevlileri, genelde akademisyenler olarak maddi yönden çok zor durumdayız. Sayın YÖK Başkanımız yaz aylarında, sonbaharda müjde vereceğim demişti ama henüz bir gelişme yok ve Başkanımız da bu konuları hiç dillendirmez oldu. Ben bir erkek olarak geleceğimden de kaygı duymaya başladım. İleride evleneceğim, aile kuracağım ama aileme layıkıyla bakabilecek kadar yeterli maaş alamıyorum şu an ve bizim meslekte zaman ilerledikçe maaşta çok bir yükselme de olmuyor maalesef.


  Türlü sebeplerden 10 yıl araştırma görevlisi olarak kalsanız bile maaşınızda en fazla 100 TL'lik bir artış oluyor. Hatta bunun yanında, yardımcı doçent olsanız bile, ek ders ücretiniz yoksa net maaşınızda olan artış sadece 400 TL civarı. Sizce de garabet değil midir? Halbuki başka mesleklerde, kıdeminiz arttıkça maaşınız da buna paralel yüksek miktarda artıyor. Örneğin hukukçuların yapabileceği diğer bir iş olan hakimlikte olduğu gibi, Hakimlikte geçirdiğiniz 10 yılın ardından maaşınız neredeyse 1,5 kat artıyor. Herkese zam yapılırken neden bize gereken önem verilmiyor? Biz çok basit bir iş mi yapıyoruz? Araştırmak, makale yazmak, yüksek lisans doktora yapmak, istendiğinde derslere "ücretsiz olarak" girmek vesair işler çok mu basit? Tek başına akademik kariyer yapmak bile çok zor bir iş değil midir? Maddi imkanların yetersiz olmasından ötürü şu an akademisyenlerin çoğu dershanelerde çalışmak zorunda kalıyor. Ek iş yapmak aslında yasal değil, yasak ama mecburen yasa dışı ek iş yapmaya mecbur kalıyoruz. Daha fazla uzatmak istemem, lütfen bu konuyu tekrar gündeme getirirseniz çok sevinirim.

  Teşekkür ederim, iyi çalışmalar."


  egitimajansi.com Türkiyenin En Büyük Eğitim Sitesi | Eğitim Ajansı
  aDNA bunu beğendi.

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  333
  Niye toplumun her kesimi sürekli maaslarinin yetersizliginden yakiniyor.

 3. #3
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  94
  valla, ikinci öğretimdi, yaz okuluydu derken baya maaş alıyor hocalar, araş gör ken pek bişey değişmiyo fakat rahat meslek, pek karısan gorusen yok, otur ders çalş bölümün verdiği görevleri yap yeter :S..
  Tarzı kürdîlihicazkârın da pek şuhanedir
  Doğrusu her nağmesi ervahe bir kâşanedir...

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı alfeos Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  valla, ikinci öğretimdi, yaz okuluydu derken baya maaş alıyor hocalar, araş gör ken pek bişey değişmiyo fakat rahat meslek, pek karısan gorusen yok, otur ders çalş bölümün verdiği görevleri yap yeter :S..
  Adamına göre değişir. Bölümde yatanların maaş konusunda şükür dediğini biliyorum. Ama çalışanlar ve hakkıyla işini yapanlar için gerçekten maaşlar az. Özellikle Asistan maaşı. Bakalım ne zaman dur denecek buna...
  nefertitism bunu beğendi.

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Mesaj
  92
  Maaş meselesine sadece yapılan iş karşılığı alınan ücret nazarından bakmamak gerektiği kanaatindeyim. Aynı zamanda bu durum meslek seçimi arefesinde bulunan gençler bakımından o mesleğe atfettiğiniz değerdir. Maaş düşük olunca kaliteli araştırma görevlisi bulma imkanınız azalır. Öte yandan bir araştırma görevlisinin bir teknik geliştirerek yada bilgi üretmek şeklinde yaptığı maddi katkı bazen binlerce saat çalışmadan kıymetli olabilir. Bu nedenle olaylara sadece "yapılan iş= ücret" zaviyesinden bakmak sığ bir yaklaşımdır.
  Ve Çoban Alime dedi : "Allahın varlığından 1000 türlü şüphen var ki bin türlü kanıt buldun!"

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-02-2013, 09:57
 2. Bahar dönemi Boş Kontenjanların Çoğu açıldı!!
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan argor
  Cevap: 22
  Son Mesaj: 04-11-2012, 00:26
 3. Y.L yaparken Özel şirkette çalışmak
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan felcnoor
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-07-2012, 15:05
 4. Ne Olacak Siz Akademisyenlerin Hali?
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 23-07-2011, 13:00

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git