Bulunan 1 den 2 - Toplam 2
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen aDNA

ODTÜ Asistan Dayanışması! Her Üniversiteye Yayılması Ümidiyle...

Genel Güncel Olaylar Forumunda ODTÜ Asistan Dayanışması! Her Üniversiteye Yayılması Ümidiyle... Konusunu İncelemektesiniz

İTܒde keyfi ve anti-demokratik uygulamalara, ODTܒde asistanları görmezden gelen politikalara karşı bugün sesimizi birlikte yükseltme ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  ODTÜ Asistan Dayanışması! Her Üniversiteye Yayılması Ümidiyle...

  İTܒde keyfi ve anti-demokratik uygulamalara, ODTܒde asistanları görmezden gelen politikalara karşı bugün sesimizi birlikte yükseltme günüdür (28 Mart 2013 Basın Açıklaması)


  İTÜ YÖNETİMİNİN ASİSTANLARA YÖNELİK KEYFİ UYGULAMALARI KABUL EDİLEMEZ


  İTܒde YÖK’ün görüş yazısına istinaden, işten çıkarılmaların giderek artması ve rektörlüğün YÖK’ü adres göstermesi nedeni ile, İTܒlü arkadaşlarımızın görevlerine iadesi talebi ile hep birlikte YÖK önünde iki günlük bir direniş eylemi gerçekleştirmiştik. Eylem sonrasında arkadaşlarımızın ve benzer durumdaki bir çok asistanın belirli bir süre ile sınırlı da olsa işlerine geri dönebilmelerini sağlayan YÖK Genel Kurul kararı, kararın Resmi Gazete’de yayınlanmadığı gerekçesiyle İTÜ Rektörlüğü tarafından uygulanmamaktadır. Ancak, aynı karar Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından uygulanmaya başlanmış ve atılan asistanlar görevlerine geri dönmüşlerdir. İTܒlü asistanların ve onlara destek veren tüm kesimlerin haklı kazanımını yok sayan İTÜ Rektörlüğü’nü kınıyoruz. İTܒde artık hukuken geçersiz hale gelen “YÖK görüş yazısı” bahane edilerek işten çıkarılan tüm asistanlar bir an önce görevlerine geri dönmelidir.

  İTܒde asistanların 33a kadrosuna geçirilmesine yönelik olarak Rektörlük bünyesinde kurulan ve bölümlerdeki öğretim üyelerinin kararlarını hiçe sayan değerlendirme kurulları İTܒnün akademik işleyişine, merkeziyetçi ve anti-demokratik bir müdahale anlamını taşımaktadır. Bu anti-demokratik kurullar ve 33a kadrosuna geçişlerin önünde gayri hukuki tüm engeller kaldırılmalıdır. Bu bağlamda, İTÜ rektörlüğü tarafından dayatılan tüm keyfi ve anti-demokratik uygulamaları kınıyor ve bunlara karşı mücadele eden İTÜ asistanlarının yanında olduğumuzu buradan bir kez daha ifade ediyoruz.


  ODTÜ YÖNETİMİNİN, ASİSTANLARI GEÇİCİ BİR İŞGÜCÜ HALİNE GETİREN UYGULAMALARI KABUL EDİLEMEZ

  ODTÜ Rektörü’nün son dönemde kamuoyuna yaptığı açıklamalarda; “boşta bulunan kadroların kullanılamadığı”, “akademisyenleri 2200 TL’ye bu kadrolarda çalışmaya razı etmekte güçlük çekildiği” belirtilmekte ve çözüm olarak “devletin ODTܒyü dünya ile rekabet etmek için desteklemesi” önerilmektedir.

  Kadrolarına atayacak akademisyen bulmakta güçlük çektiğinden yakınan bir üniversite yönetiminin öncelikli olarak yapması gereken şey; ODTÜ'de doktora yapan asistanları neden ODTܒye öğretim üyesi olarak kazandıramadığını sorgulamak olmalıdır. Bu sorgulamayı yapmayan, asistanların nitelikli akademik çalışmalar yürütmesi için gerekli destekleri sağlamayan bir üniversite yönetimi, kendi asistanlarını geleceği belirsiz çalışma koşulları içerisinde geçici bir işgücü haline getirişini görmezden gelmektedir.

  Bizler, ODTܒde özveriyle çalışan asistanlar olarak, üniversitemizin bir an önce kendi öğretim üyelerini yetiştirmek için bizlerin de katılımıyla bir politika oluşturması gerektiğini düşünüyoruz. Güvencesiz ve geleceği belirsiz bir şekilde çalışmak durumunda bırakılan genç bilim emekçileri olarak bizler; ODTܒnün kendi öğretim üyelerini yetiştirme stratejisini ve programını bizlerle birlikte oluşturması konusunda Üniversite yönetimine olan çağrımızı yineliyoruz.

  ODTÜ Asistan Dayanışması

  -599367_512018708856935_1195481747_n.jpg
  Son düzenleyen aDNA, 27-03-2013 saat 10:28.
  Roboelektronik bunu beğendi.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Vay be ODTÜ'nün İTÜ'ye destek olacağı günler de gelecekmiş demek. Devamı da gelir inşallah.

Benzer Konular

 1. Yeni Açılan Bölümlerde Asistan Olmak
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan nurcihan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 17-08-2012, 15:50
 2. TOEFL'ı Geçme Süresinde Asistan Olarak Çalışmak
  YLSY - 2012 Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Bursu forum içinde, yazan cadolozcum
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 04-07-2012, 19:12
 3. Cevap: 17
  Son Mesaj: 17-06-2012, 12:02
 4. Prof. Dr. Muhittin Şimşek; ÖYP ile 8 Bin Asistan Yetişecek, Bu 8 Yıl Sonra 8 Bin Doçent Demek
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 22-05-2012, 01:47
 5. Dil puanı olmadan asistan olmak
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan goksu
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 01-02-2012, 15:48

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git