Bulunan 1 den 3 - Toplam 3

İTÜ' den Elektrikli Minibüs..!

Genel Güncel Olaylar Forumunda İTÜ' den Elektrikli Minibüs..! Konusunu İncelemektesiniz

İTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, yüzde 100 elektrikli minibüs projesinin, Türkiye'nin elektrikli araç alanında, gerek bilimsel ...


 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  465

  İTÜ' den Elektrikli Minibüs..!

  İTÜ'den yapılan yazılı açıklamada, yüzde 100 elektrikli minibüs projesinin, Türkiye'nin elektrikli araç alanında, gerek bilimsel gerek endüstriyel olarak önemli kilometre taşlarından birini oluşturduğu belirtildi.

  Açıklamada, toplu taşımacılıkta temiz çevre ve alternatif enerji gereksinimini karşılayan elektrikli minibüsün, 50 kilovat saatlik bataryalarla tam yüklüyken 150 kilometre/saat hıza erişebildiği ifade edildi.

  Minibüsün, 10-12 saniyede, saatte 75 kilometre hıza ulaşabilecek kadar seri ve hızlı bir araç olduğu belirtilen açıklamada, aracın 20 kişilik yolcu taşıma kapasitesinin olduğu kaydedildi.

  Açıklamada, minibüste kullanılan bataryaların 3 bin devir dolum ömrü olup, dolum süresinin şarj aleti ile 3-4 saat sürdüğü ifade edilerek, şu bilgilere yer verildi:

  ''Dolu batarya ile en fazla 120 kilometre mesafe alabilen minibüsün bu mesafede elektrik tüketim maliyeti ise 18-19 TL olarak değişiyor. Bu değerlere göre, elektrikli minibüsün dizel bir minibüs ile karşılaştırıldığında, enerji maliyeti 3'te birden daha aza geliyor.

  Minibüs üzerine 150 kilovat 650 Nm'lik su soğutmalı yüzde 96 verime sahip elektrik motoru kullanılmakta ve motordan alınan güç doğrudan diferansiyele aktarılmaktadır. Böylelikte mekanik vites kavramını ortadan kaldırarak yazılım kontrollü vites kullanılmaktadır.''

  Elektrikli minibüsüsün tanıtımı için yarın bir basın toplantısı düzenlenecek.
  My wound neither bleeds, nor heals..The gone forgets, the one behind always hurts...I can't escape, your smell is everywhere..

  Rafet El Roman - Senden Sonra

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  54
  Adıyaman üniversitesi daha önce yapmıştı hatta resmi plaka alıp aktif olarak kullanılıyorda.
  Mustafa Emir YÜCEL
  Bartın Üniversitesi İ.İ.B.F İktisat Bölümü

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  465
  Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde güneş enerjisiyle çalışan otomobil ve minibüs yapıldı.

  Trafiğe kayıtlarının ardından resmi plaka takılarak trafiğe çıkarılan otomobile ”Fırat Force 01” ve minibüse de ”Commagene 02” adı verildi.

  Rektör Gündüz araçla şehir turu attı

  Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Adıyaman gibi düz arazide çok düşük maliyetle kullanılabilecek araçlar ürettikleri için heyecanlı olduklarını söyledi.

  Güneş enerjisiyle çalışan otomobilin ”makam aracı”, minibüsün ise ”servis aracı” olarak kullanılmaya başlandığını ifade eden Gündüz, ”Araçların isimlerini öğrencilerimiz oy vererek belirledi. Araçlara Fırat ve Commagene adlarını koyarak, Adıyaman’ın yerel değerlerini evrensele taşımış olduk” dedi.

  Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Koyuncu da, güneş enerjisiyle çalışan araçları üniversite kampüsü ile Tıp Fakültesi arasında ulaşımda kullanmak amacıyla tasarladıklarını ve ürettiklerini kaydetti.

  Araçların çevreci, sessiz ve sıfır yakıt maliyetli olduğunu vurgulayan Koyuncu, şunları anlattı:

  ”Bu araçlar dünyanın ilk resmi plaka taşıyan güneş enerjili araçlarıdır. İki adet araç tasarladık ve ürettik. Bunların denemelerini de yaptık. Araçları farklı mesafelerde ve farklı ağırlıklarla denedik. Araçların üstünde güneş panelleri bulunuyor. Güneş panelleri almış olduğu güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor. Biz bu elektrik enerjisini regülatörlerden geçirerek bataryalarda depolamaktayız. Bataryalardaki enerji ile motoru çalıştırmaktayız.”

  Koyuncu, iki aracın maliyetinin 210 bin lira olduğunu, seri üretime geçilmesi halinde bu araçların maliyetinin 5-6 bin liraya düşürülebileceğine dikkati çekti.
  Araçları şehir içi kullanım için tasarladıklarını ve hız limitinin saatte 50 kilometre olduğunu belirten Koyuncu, vatandaşların yoğun ilgisini çektiğini bildirdi.
  My wound neither bleeds, nor heals..The gone forgets, the one behind always hurts...I can't escape, your smell is everywhere..

  Rafet El Roman - Senden Sonra

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git