BÜLENT Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ev sahipliğinde Zonguldak'ta düzenlenen '8'inci Fen, Edebiyat, Fen- Edebiyat, Dil ve Tarih Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri Dekanları' toplantısı başladı.

Dedeman Oteli'nde 2 gün sürecek toplantının açılışına Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Durmuş Günay, Prof. Dr. Tufan Düzpınar, Prof. Dr. Mehmet Şişman, çeşitli üniversitelerin rektörleri, fen, edebiyat, fen-edebiyat, dil ve tarih coğrafya, insan ve toplum bilimleri fakültelerinden 140'a yakın dekan katıldı.

Açılış konuşmasını yapan BEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Büyükgüzel, toplantıda fen edebiyat fakültelerinin durumu ve sorunlarının masaya yatırılacağını söyledi. BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer ise toplantının tüm yüksek öğretim sisteminde fen edebiyat fakültelerinin mevcut durumunun iyileştirilmesine katkıda bulunmasını dilediğini söyledi.

YÖK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay da fen edebiyat fakültelerinin bugün karşılaştığı sorunları konuşmak, analiz etmek ve öneriler geliştirmek üzere toplandıklarını kaydetti. Özellikle 2008'den sonra Türk yüksek öğretiminde kontenjan bakımından ciddi bir genişleme olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Günay, şöyle dedi:

"Bu genişlemenin yol açtığı çok iyi gelişmeler var, ama sorunlar da var. Kontenjan sihirli bir mesele. Yükseköğretimi kıymete bindirdi, büyük bir değer kattı. Akademisyenler çok değerli oldu. Bu arada bazı sorunlar da ortaya çıktı. Bu da doğal bir şey. Öncelikle 2013 yılında alacağımız kontenjanı belirlemeliyiz. Bu toplantının sonucu da kontenjan belirleme konusunda bize yol gösterecektir, ışık tutacaktır."

Toplantı, açılışın ardından basına kapalı devam etti.

-''İnşallah önümüzdeki yıllarda Türk yüksek öğretiminde çok önemli mesafeler kat edildiğini göreceğiz''-

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, ''İnşallah önümüzdeki yıllarda Türk yüksek öğretiminde çok önemli mesafeler kat edildiğini göreceğiz'' dedi.

Prof. Dr. Günay, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ev sahipliğinde 8'incisi gerçekleştirilen Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimi Fakülteleri Dekanlar (FEFKON) toplantısında yaptığı konuşmada, toplantıda emeği geçenlere teşekkür etti.

BEÜ'nün, Türkiye'nin Kuzeybatı kıyısında ''bir gemici feneri'' gibi ufku aydınlatmaya devam ettiğini belirten Günay, BEÜ'nün Türk yüksek öğretimine önemli hizmetler vermeyi sürdürdüğünü anlattı.

Bütün üniversitelerin de benzer başarılarına tanık olduklarını vurgulayan Günay, ''İnşallah önümüzdeki yıllarda Türk yüksek öğretiminde çok önemli mesafeler kat edildiğini göreceğiz'' diye konuştu.

Fen-Edebiyat fakültelerinin bugün karşılaştığı sorunları konuşup analiz etmek ve çözmek için toplandıklarını ifade eden Günay, sorunun paydaşları olarak ortak akılla bu problemleri çözmeye çalıştıklarını bildirdi.

Günay, Fen-Edebiyat fakültelerinin temel bilimler öğrenimi konusunda kimsenin bir tereddütü olmadığını vurgulayarak, ''Bir yerde gelişme oluyorsa, orada kaçınılmaz bazı sorunlar çıkacak. Bu da inanmanın ve gelişmenin bir göstergesi sayılabilir. Öncelikle bu aylarda kontenjan belirlemek gibi somut bir durumla karşı karşıyayız. Bu toplantıdaki sonuçlar, bize o kontenjanları belirleme konusunda ışık tutacaktır'' şeklinde konuştu.

Toplantıya, BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri Prof. Dr. Tufan Buzpınar ve Prof. Dr. Mehmet Şişman'ın yanı sıra bazı üniversitelerin rektörleri ile Fen-Edebiyat fakültelerinin dekanları katıldı.

Kaynak: DHA