Sayfa 1 - Toplam 5 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 50

Abbas Güçlü'den, Hocaların Maaşı Üzerine Bir Yazı

Genel Güncel Olaylar Forumunda Abbas Güçlü'den, Hocaların Maaşı Üzerine Bir Yazı Konusunu İncelemektesiniz

Bugüne kadar, hocaların maaşı konusunda, yüzü aşkın yazı yazdım. Çünkü onlar, bunu fazlasıyla hak ediyor. ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  374

  Exclamation Abbas Güçlü'den, Hocaların Maaşı Üzerine Bir Yazı

  Bugüne kadar, hocaların maaşı konusunda, yüzü aşkın yazı yazdım. Çünkü onlar, bunu fazlasıyla hak ediyor.
  Dünden bugüne gelen iktidarların hepsi de, öğretmen ve öğretim üyeleri için hep en iyisini istedi ama sayıları o kadar çok ki, en ufak bir artış bile bütçeye, ağır yükler getirdi. Bu yüzden de bazen kısmi zam aldılar, çoğu zaman da verilen sözler havada kaldı.
  Öğretmenler ve üniversite öğretim elemanları, maaşları sürekli eridiği için yine böyle bir sürecin içinden geçiyorlar.
  Diğer mesleklerden farkları, tüm harcamaların yanı sıra, bir de okuyup, araştırmaları gerekiyor. Yani onların asıl besini, okumak, araştırmak ve en önemlisi de üretmek. İşte onun için de para gerekiyor!..
  Hocalar bu konuda konuşmayı çok sevmiyorlar. Fırsatını bulan vakıf üniversitelerine ya da özel sektöre kaçıyor. Devlet ve bilim aşığı olanlar ise zor koşullarda idare etmeye çalışıyor. Ama sıkıntılılar. Kendileri için olmasa bile aileleri ve öğrencileri için zam istiyorlar.
  İşte bunu en iyi dile getiren mektuplardan birisi:

  Yine unutulduk
  “İlk olarak bir akademik personel olarak böyle bir maili atmaktan utanıyorum. Fakat sizin bu konuda bizlere yardımcı olacağınızı ve bu konuyu gündeme getirebileceğinizi bildiğim için cesaretimi toplayıp maile sarıldım tabiri caizse.
  Sayın Güçlü, bizler akademik personel olarak büyük maddi sıkıntılar içerisinde bulunmaktayız. Bugün Doç. ve Prof. unvanlı akademik personelleri bir nebze dışarıda tutarsak, hemen hemen tüm akademik personel kredi ve kredi kartı borcu içerisinde yüzmektedir.
  Hükümetimiz özellikle son 5 yıl içerisinde neredeyse tüm meslek gruplarına seyyanen maaş artışları yapmış olup akademisyenler unutulmuş ve maaş skalasında en sonlara doğru gerilemişlerdir.
  Biz maaş skalasında en sonlarda olmaktan gocunmuyoruz ama sadece eğer ki devletimizin diğer memur arkadaşlarımıza maaş zammı verebilecek gücü varsa, bizlere de bir iyileştirmede bulunarak rahat bir nefes aldırmasını istiyoruz. Bizler sadece insanca yaşayabileceğimiz, bilim yapıp derslerimize kafamız rahat girebileceğimiz bir maaş istiyoruz.

  Maaşımız eridi
  Üniversiteler doktorundan hakimine, öğretmeninden uzmanına, siyasetçisinden mühendisine kadar bu ülkenin geleceğini şekillendiren ve şekillendirecek olan insanlarımızın yetiştirildiği, ülkemizde meslek öğreniminin yapıldığı tek kurumdur. Bizler, vakıf üniversiteleri dahil, 140 bin akademisyen 4 milyon 300 bin öğrencinin eğitiminden sorumluyuz. Tabii ki bunun yanında yapılan binlerce idari görevi hiç saymıyorum.
  Biraz örnekler vererek özellikle son 4 yılda aleyhimize gelişen maaş adaletsizliğini anlatmak istiyorum.
  4 yıl önce bir şube müdürü/ fakülte sekreteri bir öğretim elemanından yaklaşık yüzde 10 fazla maaş alırken şu anda bu rakam yüzde 50 seviyesini bulmuştur.
  4 yıl önce bir öğretim elemanının maaşı göreve yeni başlayan bir memurdan yaklaşık yüzde 50 fazlayken şu anda bu rakam yüzde 15-20 seviyesine inmiştir.
  Bizlerin diğer memur arkadaşların aldıkları parada gözümüz yok sadece hakkımız olanı istiyoruz.

  Verilen sözler!
  2012 yılının Ağustos ayında Sayın YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya sonbaharda akademik personele maaş zammı olacağını müjdelemiş ve yine 2012 yılının Ekim ayında, Dumlupınar Üniversitesi Akademik Açılış Töreni sırasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Sayın Bülent Arınç akademik personel maaşlarına iyileştirme yapılacağını ve hatta eğer maliye bakanı olsaydı rakam dahi verebileceğini belirterek bu yönde bir çalışma var olduğunu ve hatta bu çalışmanın nihayete erdirildiğini söylemiştir.
  Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hükümet kanadından herhangi bir açıklama gelmemiştir. Bizler ne yaparsak yapalım, bu sözlerin muhataplarına ulaşamıyor, ulaşsak dahi ciddiye alınıp herhangi bir cevap alamıyoruz.

  Muzdaribiz!
  Eğer sosyal medyaya ve forumlara göz gezdirirseniz binlerce akademisyen bundan muzdarip durumda ve bir kamuoyu yaratma çabasında.
  Binlerce akademisyen adına sizden ricam, bu konuyu gündeme getirerek en azından muhataplarının dikkatini çekmenizdir. Eğer bunu yaparsanız binlerce akademisyenin hayır duasını almış olacaksınız.
  Bizler, sizin bu konuda daha önce yazılar yazdığını biliyoruz ve bu isteğimizi kırmayıp bizleri tekrar mutlu edeceğinizi ve hayır dualarımızı alacağınızı biliyoruz...”
  Özetin özeti: Ankara’da bu sese kulak verecek birileri mutlaka çıkacaktır...

  Abbas Güçlü
  makrizi, rushmore, emre_5553 ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  235
  hocam teşekkürler yazıyı taşıdığınız için. Ama bu iş için maalesef ümidim kalmadı artık. insanların gözünün içine baka baka yalan söylemek nasıl bi duygu bilmiyorum ama gizliden gizliye ikinci iş bakan bir sürü araş.gör. var ekstra ne yapsam diye düşünen bir çok hoca var artık ellerine sağlık bunu yapanların. . bu insanlar çocuk olarak mı adlediliyor anlamadım. lisans öğrencisinin burslusu gibi devam ettiriliyor maalesef. yaşı başı kaç olmuş hiç önemli değil. evlenmesin zaten. evlensede eşi çalışsın diye hesap ediliyor. ÜLKEM BÜYÜMÜŞ MÜŞ , İMF ye borcum kalmamışmış. serveti 1 milyon olan 2 milyon oldu başkada maalesef bişey olmadı.bundan sonrasını Allaha havale ediyorum ne deyim.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  dikkate alacak birileri çıkıyor fakat onu takan olmuyor maalesef.
  Koca koca öğretim elemanları, on binlerce akademisyen, türkiyenin beynini oluşturuyor ama maalesef tek bir ağıza bakıyor, o da başbakanın.. Keyfi geldiklerinde bu işe el atacaklardır elbet.
  daha çok bakacağız, öyle görünüyor..

 4. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  Makrizi akademisyenlerin büyük çoğunluğu bir işe yaramıyor o yüzden fazla parayı da hak ettiklerine inanmıyorum...arada gerçekten çalışanlar oluyor onların durumu da kurunun yanında yaşında yanması
  aDNA bunu beğendi.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bence de ama akademisyenlere kesinlikle performans getirilmeli. Yatanları gördükçe kızıyorum. Herkes aynı kefede olmamalı. Okula uğramadan maaş alan ya da dersi bitince kaçanların maaşı böyle kalsın. Akademisyen sadece ders verip yayın yapan değil öğrencilerine yön verebilen, yol gösterebilen olmalı. Baktığınızda bilgi vermeyi bırakın, merhaba demeyip ders verip sonra ne halin varsa gör diyenlerin maalı aynı kalsın zaten. Ama herkese aynı maaş olmaz. Çalışana destek veren bir sistem gelmeli.
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 01:04.

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  235
  arkdaşlar akademisyenler deyip genel konuşmamak lazım özellikle araş gör ler için bence düzeltme yapılmalı. bunun içinde 3000 ele geçmesi lazım. 700 tl kira veriyorum 2100 para mı yani. bakın 3000 ele geçmeli önce. sonra kriter performans falan gelsin. kendi ayağımıza sıkmayalım. bir de yeni başlayanları düşünmemiz lazım.

  - - - Güncellendi - - -

  ayrıca 25000 civarı polis var şimdi hepsi hergün operasyona mı gidiyor. yada o kadar uzman yardımcısı aldılar. hepsi full çalışıyormu sanki her meslekte yatan var. bu zam karşıtlarının argümanı. bizim de evet evet yatıyoruz dememiz mi gerekli. ydk oluyor işte. denetleyecek demekki artık. denetleyemiyorsa bu da onun sorunu olsun artık bence.
  makrizi bunu beğendi.

 7. #7
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Performansı nasıl ölçeçekler hocam .
  Şimdi desenki bilimsel yayın bu seferde şu başlayacak senin dergin benim dergim kimin dergisi kaliteli. Yok bu kriter olmadı peki ne olsun ? Proje...eee iyi bir hoca ile (işbitirici9 yapmadığın proje ya da sosyal bilimlerdeki projeler daha az destekleniyor ne olacak kim kimin ne performansına bakacak ?
  Bu yüzden taban maaş insani düzeye gelmeli üzerine almak isteyen performansı kovalamalıdır.
  makrizi bunu beğendi.

 8. #8
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  392
  Alıntı Korsaatci Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Makrizi akademisyenlerin büyük çoğunluğu bir işe yaramıyor o yüzden fazla parayı da hak ettiklerine inanmıyorum...arada gerçekten çalışanlar oluyor onların durumu da kurunun yanında yaşında yanması
  Yatan veya mesaiye kalan farketmez, taban maaşlara bir düzeltme yapılmalı değil mi sizce! bunun ardından performansa dayalı bir sistem geliştirilebilir. sistemdeki kişilerin hataları diğerlerine yüklenmesi hoş bir şey değil. Çalışmıyor ve ilgilenmiyorsa öğrencileriyle bir akademisyenin cürmünü biz mi çekeceğiz. 700 lira ile en düşük kirada kalan biriyim. bu bile insanın moralini bozmaya yetiyor.

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Taban maaşa düzeltme gelmeli ama performans ( yayını değil sadece ) Univ. e giriş çıkış saatleri, verdiği dersler ve nitelikleri, öğrencilerle uyumlu çalışmaları ( topluluklar, yurt dışı etkinliklere katılım sağlanmada yardım ) ile birlikte maaşı diğer YATAN hocalardan ayrılmalı. Buna bağlı olarak zaten maaşlar artar. Performans dediğimiz olay bu. Yoksa arkadaşlar; sportif faaliyetlerde olduğu gibi metrajlı ölçümler değil Performans. Eşit iş yapmayanlar var. Sadece Araş. Gör. için bakmayın olaya. Üretme dediği sadece zorunlu dersi ve ünvan almak için yazdığı yayınlar olmamalı bir Öğretim Üyesi veya Öğretim Elemanının. Maaşlar artsın ama çalışmasına göre de o maaşının yarısına yakınını hatta 2 katını alabilsin Öğretim Üyeleri veya Öğretim Elemanları. Belli kriterler koyarak; sadece idarecinin iltimasıyla performansına bakılmadan objektif bir Maaş farklılığı işlemi yapılabilir.

 10. #10
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  519
  bu yazının gazetelerde yayınlanması sonucu bir gelişme olur mu acaba ?
  http://twitter.com/ergene_ozkan

Sayfa 1 - Toplam 5 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Kamuda en düşük mühendis maaşı ile yar. Doç. Maaşı kıyası?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mustafazade
  Cevap: 14
  Son Mesaj: 15-03-2013, 05:04
 2. Abbas Güçlü'den Yabancı Dil Sınavları üzerine değerlendirmeler!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan rosalight
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-03-2013, 13:38
 3. Abbas Güçlü: ‘YÖK Taslağı Günümüz Koşullarına Uygun Değil’
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-02-2013, 10:29
 4. abbas güçlü oylama
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan ibulut
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 20-01-2012, 17:48
 5. Evine Resmi Yazı Ulaşanlar
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan emine tasci
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 23-08-2011, 12:54

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git