Sonuçları Görüntülenen Anket: Kararı Nasıl Buluyorsunuz?

Oy
18. Sizin bu ankete oy verme yetkiniz yok
 • Olumlu buluyorum, bazı dersler tekrar niteliğinde.

  13 72,22%
 • Olumsuz, çünkü eğitimde nitelik düşecek.

  5 27,78%
Çok Seçmeli Anket
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 22

YÖK Taslağına Göre: İşletme 2 Yıl, Mimarlık 6 Yıl

Genel Güncel Olaylar Forumunda YÖK Taslağına Göre: İşletme 2 Yıl, Mimarlık 6 Yıl Konusunu İncelemektesiniz

YÖK taslağına eklenen maddeyle 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik ile bankacılık gibi bölümlerin ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  YÖK Taslağına Göre: İşletme 2 Yıl, Mimarlık 6 Yıl

  YÖK taslağına eklenen maddeyle 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik ile bankacılık gibi bölümlerin 2 seneye düşmesi, mühendislik ve eczacılık 5, mimarlık ve diş hekimliği 6 yıla çıkacak.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK Yasa Taslağı’na eklediği bir madde ile üniversitelerde okutulan bölümlerin eğitim sürelerinde değişiklik yapılmasını istedi. Bu kapsamda mevcut sistemde çoğu üniversitede lisans bölümü oldukları için 4 yıl okutulan işletme, turizm ve otelcilik, bankacılık, sigortacılık gibi bölümlerin 2 seneye; hukuk, coğrafya, sosyoloji, tarih, psikoloji gibi bölümlerin ise 3 seneye indirilmesi planlanıyor. Değişiklik yapılırsa, mühendislik ve eczacılıkta eğitim süresinin 5, mimarlık ve diş hekimliğinde ise 6 yıla çıkarılması gündeme gelecek.

  Taslağa eklendi

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, görüş ve önerilerini içeren bir önyazı ile Başbakanlığa gönderdiği YÖK Yasa Taslağı’nda, üniversitelerde okutulan bölümlerin eğitim sürelerinde değişiklik yapılmasını istediği öğrenildi. Yazısında Türkiye’de tıp fakülteleri hariç bütün lisans programlarının 4 yıl eğitimi kapsadığını hatırlattığı belirtilen Avcı’nın, eğitim sürelerinde bölümde okutulan derslerin ağırlığı göz önünde bulundurularak yeniden planlama yapılması gerektiğine dikkat çektiği ifade edildi.

  Türkiye’de mevcut sistemde, programlar lisans ya da ön lisans programları olarak ikiye ayrılıyor. Lisans programları 1 yıl yabancı dil hazırlık eğitiminin ardından 4 yıl alan eğitimini içerirken, ön lisans programları 1 yıl hazırlık eğitiminin ardından 2 yıl alan eğitimi programını kapsıyor. Bir istisna olarak tıp fakültelerinde ise öğrencilere 6 yıl boyunca eğitim veriliyor.

  Bakanlığın “eğitim süreleri düşürülsün” önerisinin ayrıntılarına göre işletme, turizm ve otelcilik, bankacılık, sigortacılık gibi bölümlerin eğitim süresinin 2 seneye; hukuk, coğrafya, sosyoloji, tarih, psikoloji, ekonomi, edebiyat gibi bölümlerin ise 3 yıla düşürülmesi planlanıyor. Düzenleme yapılırsa, mühendislik ve eczacılıkta eğitim süresinin 5 yıla, mimarlık ve diş hekimliği bölümlerinde ise 6 yıla çıkarılmasının gündeme gelmesi bekleniyor. Yeni sistemde, isteyen öğrencinin alan eğitimine geçmeden önce, üniversitede 2 yıl “temel eğitim” alabileceği bir model üzerinde de duruluyor.


  Kaynak: Milliyet
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 01:02.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Mühendisliğin 5 yıl olması iyi olur, anabilim dallarına ayrılmak için çok kısa zaman kalıyor 4 yıl olduğunda. Bir de şu taslağın tamamını görseydik keşke.
  ankaralost bunu beğendi.

 3. #3
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  506
  Şahsi düşüncemdir; eğitim-öğretim sistemimizdeki bu tür yıl belirlemelerine lisans dahil karşı değilim ama bir çok bölümde 4 yıllık lisansı 2 yılda rahatlıkla bitirmek mümkün.

  Lisansüstü eğitimler için yapılan bu yıl belirlemelerine ise tamamen karşıyım. "Bilimde rekabet" ve "şeffaflık" kelimelerini yök mevzuatlarında defalarca gördüm ama bu tür zorunlu bekleyişlerin buna karşı bir tutum olduğu kanısındayım.

  Oktay Sinanoğlu profesörlük ünvanını amerikan eğitim sisteminde "28 yaşında" elde etti. Keşke bizim eğitim sistemimizde de bu mümkün olsa. Emin olun çok daha parlak, aktif, dahi beyinlerin olduğu görülecektir o zaman.

 4. #4
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  şaşırttı beni MEB zira kafalarındaki çözüm çok doğru...buradan da anlaşılıyor ki batıda ki eğitim sistemi incelenmiş örneğin mühendislik almanya da 4 senein üzerinde, çoğu avrupa ülkesinde hukuk 5 sene. Bunun sonucu ne olur, çoğu hoca derssiz kalır
  aDNA bunu beğendi.

 5. #5
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Kısaca uygulama özünde güzel. Özellikle bazı bölümlerde derslerin içerikleri aynı sadece tekrar. Bu da hocaCIK için para öğrenci için zaman. Geçen hafta bölümde tartışıldı ben de eleştirdim, bu hafta bu haberi yaptım. Gerçekten enteresan. Artık tahminlerim ve gördüklerim tutuyor yapılıyor. Herhalde artık daha sağlam öngörülerim eleştirilerim dinlenir bölümümüzde

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Ya ben haberi anlayamadım. Şimdi MEB faslı bitti ve Başbakanlık faslı mı başladı? Bundan sonraki aşamalar nedir? Hani yeniden yazılacaktı? vaz mı geçildi? Komisyon aşaması ne zaman? Hani yasa ayrıntılı ve yeniden yazılması gerekiyordu. Haberde Başbakanlığa gönderildi diyor.

 7. #7
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Gönderilmiş olabilir. Gönderilen her tasarı onay almaz ki. Ki alması için görüşülmesi ve gündeme alınması lazım. Kendileri hazırlasa bile sunup onaylanması en az 2 hafta. Bu arada muhalefet atağa geçer.

 8. #8
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Bakan bey acaba başka önerilerde bulunmuş mu?

 9. #9
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bulunmuştur ama içerik belli değil. Fakat Komisyona gelmedi ve gündeme alınmadı. Kendi görüşlerini Komisyona sunmadan Başbakana sunmuşlar belli ki. Haftaya TBMM ziyareti şart oldu...

 10. #10
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Alıntı Vahdet Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bulunmuştur ama içerik belli değil. Fakat Komisyona gelmedi ve gündeme alınmadı. Kendi görüşlerini Komisyona sunmadan Başbakana sunmuşlar belli ki. Haftaya TBMM ziyareti şart oldu...
  Hocam İşiniz zor. Şimdiden kolay gelsin. Anladığım kadarıyla YOK Ocak taslağını göndermişlerdir. Herhalde bu kladar kısa sürede başka bir taslak hazırlayamazlar. Mutemelen Bakan Bey yukarıdaki önerisinin yanında kanunun ayrıntılı olduğu ve daha özet bir kanun hazırlanması ile belki üniversitelerin daha bağımsız olması gerektiği önerilerinde de bulunmuştur. Şimdi top başbakanda zannedersem. Eğer ki başbakan ocak tasarısına tamam derse sadece ufak tefek değişikliklerle komisyona gideceği kanaatindeyim. Eğer başbakan olmamış derse baştan yazılacaktır fakat bu daha düşük ihitmal zannedersem. Doğrusu şaşırdım. Eğer başbakan ocak tasarısına tamam derse umarım tasarıyı komisyon aşamasında bir parça yumuşatabiliriz.

Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-09-2011, 19:37
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-09-2011, 19:35
 3. Cevap: 43
  Son Mesaj: 04-07-2011, 21:30
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-02-2011, 10:22
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 18-02-2011, 10:20

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git