Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

'Yükseköğretim Düzenleme Kurulu' Maddesinde Anlaşıldı

Genel Güncel Olaylar Forumunda 'Yükseköğretim Düzenleme Kurulu' Maddesinde Anlaşıldı Konusunu İncelemektesiniz

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki yazım komisyonu, ''Yükseköğretim Düzenleme Kurulu'' maddesinde mutabakat sağladı. TBMM Anayasa ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  'Yükseköğretim Düzenleme Kurulu' Maddesinde Anlaşıldı

  TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki yazım komisyonu, ''Yükseköğretim Düzenleme Kurulu'' maddesinde mutabakat sağladı.

  TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, ''Yükseköğretim Düzenleme Kurulu'' maddesinde mutabakat sağladı. Yükseköğretim Düzenleme Kurulu, bilimsel ve akademik özgürlük, akademik ve kurumsal özerklik ilkelerini esas alarak; yükseköğretim ihtiyaçları konusunda planlama yapacak. 15 üyeden oluşacak kurulun 6 üyesini TBMM seçecek.

  MHP Konya Milletvekili Faruk Bal başkanlığında toplanan komisyon, Yükseköğretim Düzenleme Kurulu'nun görev ve yetkileriyle ilgili maddede mutabakat sağladı.

  Kabul edilen maddeye göre, Yükseköğretim Düzenleme Kurulu, bilimsel ve akademik özgürlük, akademik ve kurumsal özerklik, şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık ilkelerini esas alarak; ülkenin yükseköğretim ihtiyaçları konusunda planlama yapacak, görüş bildirecek.

  Kurul, yükseköğretim kurumları arasında eşgüdümü sağlayacak; yükseköğretim kurumlarıyla toplumun çeşitli kesimleri arasında işbirliğini teşvik edecek ve niteliği artırıcı önlemler alacak.

  Yükseköğretim Düzenleme Kurulu, üniversite, fakülte, yüksekokul ve enstitülerin kuruluşları ile programların açılması, kapatılmasına ilişkin ölçütleri üniversitelerin görüşlerini alarak belirleyecek ve yükseköğretimde değerlendirme ile görevli kurumun raporları çerçevesinde kararlar alacak.

  Kurul, yabancı yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların ve akademik unvanların denkliğini tanıyacak. Yeni üniversitelerin kurulması ile yükseköğretime ilişkin düzenlemeler konusunda görüş bildirecek olan kurul, yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı kadroları ve öğrenci kontenjanları ile ilgili temel ölçütleri belirleyecek; yükseköğretim kurumlarının faaliyetlerini değerlendirecek, gerekli tedbirleri alacak.

  Kurul, 15 üyeden oluşacak. Kurulun 9 üyesi, yükseköğretim kurumlarının kadrolarında bulunan öğretim elemanları tarafından seçilecek. Öğretim elemanları tarafından yapılacak seçimlerde her öğretim elemanı bir adaya oy verecek.

  Kurulun 6 üyesi, TBMM tarafından üye tamsayısının beşte üçü ile seçilecek.

  Toplantıda, üyelerin seçim usulü konusunun yeniden ele alınması benimsendi.

  Kaynak: Anadolu Ajansı

 2. #2
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335

  YÖK gider YDK gelir

  AA'nın bu şekilde verdiği haberi Radikal Gazetesi YÖK gider YDK gelir başlığıyla verdi.

  Komisyon üyesi partiler yeni Anayasa ’nın “Yükseköğretim Kurulu” maddesini mutabakatla yazdı. Yazılan maddeye göre YÖK’ün yerine kurulacak YDK, yükseköğretimle ilgili planlamalar yapmak, görüş bildirmek ve eşgüdümü sağlamakla yetkili olacak. YDK’nın YÖK’te olduğu gibi üniversitelerle ilgili “yönetme, denetleme, bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirme” görevleri olmayacak.

  YDK, “bilimsel ve akademik özgürlük, akademik ve kurumsal özerklik, şeffaflık, hesap verebilirlik ve katılımcılık” ilkelerine uygun çalışmakla sorumlu olacak. YÖK 21 üyeden oluşarken, YDK 15 üyeden oluşacak. 9 üye Üniversitelerarası Kurul’da seçilecek, 6 üyeyi ise 330 oyla Meclis seçecek.

  YDK’nın yetkileri Anayasa metnine şöyle yazıldı:

  “Yükseköğretim kurumlarıyla toplumun çeşitli kesimleri arasında işbirliğini teşvik eder ve niteliği artırıcı önlemler alır. Üniversite, fakülte, yüksekokul ve enstitülerin kuruluşları ile programların açılması ve kapatılmasına ilişkin ölçütleri üniversitelerin görüşlerini alarak belirler. Yabancı diplomaların ve akademik unvanların denkliğini tanır. Yeni üniversitelerin kurulması konusunda görüş bildirir. Öğretim elemanı kadroları ve öğrenci kontenjanları ile ilgili temel ölçütleri belirler. Yükseköğretim kurumlarının faaliyetlerini değerlendirir, gerekli tedbirleri alır.

Benzer Konular

 1. 50/d İle İlgili Bir Düzenleme Gelecek mi?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan akademikkkmath
  Cevap: 20
  Son Mesaj: 15-01-2013, 20:15
 2. T.C. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bilim_adamı
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 04-06-2012, 10:33
 3. Yükseköğretim Kurulu Bilgi Paylaşım Forumu Açılmıştır
  Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 18-02-2012, 13:29
 4. Yükseköğretim Genel Kurulu Toplantısına İlişkin Duyuru
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-10-2010, 23:52
 5. Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısına ilişkin duyuru
  Üniversite İstatistikleri forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 27-10-2010, 23:43

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git