Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Türk Alfabesi'ne yeni harfler mi geliyor?

Genel Güncel Olaylar Forumunda Türk Alfabesi'ne yeni harfler mi geliyor? Konusunu İncelemektesiniz

İmralı süreci devam ederken Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP), Kürtçe’de kullanılan ê, î, x,w,q harflerinin ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Nerden
  Muğla- Es Es
  Mesaj
  167

  Türk Alfabesi'ne yeni harfler mi geliyor?

  İmralı süreci devam ederken Barış ve Demokrasi Partisi’nden (BDP), Kürtçe’de kullanılan ê, î, x,w,q harflerinin Türk Alfabesi’ne girmesi için TBMM’ye kanun teklifi verildi

  Milliyet’in haberine göre, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkâri Milletvekili Adil Kurt; ê, î, x,w,q harflerinin alfabede kullanılması için kanun teklifi verdi. Adil Kurt, 1353 Sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni Meclis Başkanlığı'na sundu.

  Teklifin gerekçesinde, Türkçede bulunmayan ê, î, x,w,q harfleri nedeniyle Kürtçe isimlerin fiilen engellendiği belirtildi. "Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki birçok belediyenin anadilde hizmet sunma, Kürtçe basılmış broşür, afiş, davetiye kartlarından dolayı yerel yöneticiler hakkında sayısız davalar bulunmaktadır.

  Başta parklar olmak üzere birçok yere verilen Kürtçe isimlere mülki amirleri ve savcılar tarafından, TCK'nın 222. maddesi kapsamında Harf Kanunu'na muhalefetten çok sayıda dava açılmış, parklara ve kültür merkezlerine verilen isimler iptal edilmiştir." denildi.

  Teklifle; ê, î, x,w,q harflerinin verilecek tapu kayıtları ve senetleri, nüfus ve evlenme cüzdanları ve kayıtları, askeri hüviyet ve terhis cüzdanı gibi özel isimlerin kullanımının söz konusu olduğu durumlarda ilgili kayıtlarda yer alabilmesi öngörülüyor.

  Kurt'un teklifi, ilgili kanunun 2. maddesine, "Kamu hizmetinden yararlanmanın söz konusu olduğu sağlık, eğitim gibi sair hakların söz konusu olduğu durumlarda vatandaşlar kendi anadillerini özgürce kullanabilirler.

  Bu özgürlük vatandaşların kendi anadillerinde bulunan alfabeyi kamusal alanlarda kullanabilme hakkını da barındırır. Devlet söz konusu kamusal hizmetlerin gereği gibi verilmesi için uygun önlemleri pozitif yükümlülüğü gereği almakla sorumludur." ifadesinin eklenmesini öngörüyor.

  Kaynak: Türk Alfabesi'ne yeni harfler mi geliyor?
  Özel cocuklarla birliktysenz
  Sabrınızn gücüne şaşar
  İlk kelimesni duyunca mutluluktn ağlarsınız

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  56
  sanki herşey yolunda da bir bu eksikti !!!

Benzer Konular

 1. Yeni YÖK Kanunu Geliyor
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 08-01-2012, 21:51
 2. ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu Olup, Yeni Türk Dili Anabilim Dalında Yüksek Lisans Yapmış Olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 21-12-2011, 08:43
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-11-2011, 16:13
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-01-2011, 15:41
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-12-2010, 23:33

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git