Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 15

Üniversitede Kalmak, Akademik Kariyer Yapmak...

Genel Güncel Olaylar Forumunda Üniversitede Kalmak, Akademik Kariyer Yapmak... Konusunu İncelemektesiniz

Üniversitede kalmak, araştırma görevlisi ya da öğretim görevlisi olmak, tüm öğrencilerin hayalini az da olsa ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Üniversitede Kalmak, Akademik Kariyer Yapmak...

  Üniversitede kalmak, araştırma görevlisi ya da öğretim görevlisi olmak, tüm öğrencilerin hayalini az da olsa mutlaka süsler.

  Çoğu zaman da bu hayaller hüsranla sonuçlanır. Bu hayal bazen bir torpillinin hak edenin önüne geçmesiyle, bazen incitici bir söz ile son bulur. Bu gibi durumlar hep yaşanır. Bazıları haram kabul edilecek maaşları (lokmaları) alır, bazıları da sadece ah etmekle kalır.

  Kısaca, Osmanlı’nın gerileme döneminden günümüze dek üniversitelerde “beşik ulemalığı” devam edip gider. Çoğu zaman torpil, iltimas normal bile karşılanır. Hatta başkasının hakkını gasp ederek üniversitelere yerleşenler gün gelir unvan kazanır diyet borcunu da birilerine mutlaka öder. Bu içinden çıkılmaz döngü sürer gider. Bu çarka çomak sokmak ise neredeyse imkânsızdır.

  ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ALIMINDA 3 FARKLI YÖNTEM VAR

  Ancak Türkiye’de son yıllarda araştırma görevlisi alımını daha şeffaf ve objektif kriterlere oturtmak amacıyla yeni sistemler uygulanmaktadır. Mülakatın ve yazılı sınavın olmadığı, ALES puanı, yabancı dil ve genel not ortalaması dikkate alınarak yapılan atamalar başladı. Şu anda üniversitelere araştırma görevlisi alımında 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

  1- ÖYP (ÖĞRETİM ÜYESİ YETİŞTİRME PROGRAMI)

  Bunlardan birincisi; ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı)’dır.

  ÖYP kapsamında, 2547 sayılı Kanunun 33/a maddesine göre, üniversitelerimiz araştırma görevlisi kadrolarına yerleştirme yapılmaktadır. Bu kadrolara yerleştirme sürecinde üniversiteler ihtiyaç duyduğu branşlardaki kadro taleplerini Yüksek Öğretim Kurulu’na iletir. YÖK tarafından belirli bir takvim içinde her yıl kendi ana sayfasından kontenjanları ilan ederek, başvuru kabul eder ÖYP puan hesaplamasında adayın ALES puanının %60'ı, Lisans mezuniyet notunun %25'i (yüksek lisans mezunu olsanız dahi hesaplama da lisans notu kullanılır) ve varsa yabancı dil puanının %15'i (KPDS ve ÜDS sınav puanları “yeni sistemde YDS”) alınır. Yabancı dil puanı olmadan müracaat edilebilir, ancak bu bölümünden puan alınamaz. Diğer bir deyişle dezavantajlı duruma düşersiniz

  ÖYP sistemi; mülakatın ve yazılı sınavın olmadığı bir atama usulüdür. Bir kadroya başvuran adaylar arasında yukarıda belirtilen yüzdeler dikkate alınarak en yüksek puana sahip olan adayın ataması yapılır.

  2- YLSY (YURTDIŞI LİSANSÜTÜ EĞİTİM SEÇME VE YERLEŞTİRME)

  İkinci sistem ise; YLSY(Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme) dır. 1416 sayılı kanuna dayalı olarak 1929 yılından bu yana devlet bursu ile yurtdışına lisans ve lisansüstü eğitim görmek üzere birçok öğrenci gönderilmiştir. Söz konusu kanuna dayalı olarak 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın başlattığı "5 Yılda 5000 Öğrenci Projesi" ile 'YLSY Bursu' (MEB Bursu) adı altında eskiye nazaran daha fazla sayıda öğrenciye devlet bursuyla yurtdışında eğitim alma olanağı sağlanmaya başlanmıştır.

  “YLSY” sisteminde her yıl ÖSYM tarafından üniversitelerden talep edilen ve ihtiyaç duyulan alanlarda kontenjanlar ilan edilir. Bu kontenjanlara atama yapılırken sadece ALES puanı dikkate alınır.

  Örneğin 2013 yılı için sosyal bilgiler öğretmenliği alanında 10 kontenjan ayrıldığını varsayalım. Başvuran adaylar arasında ALES puanı en yüksek olan ilk 10 kişinin yerleştirilmesi yapılır. Başka hiçbir kriter dikkate alınmaz. En yüksek ALES puanına sahip olan aday yurt dışı lisansüstü eğitim hakkı kazanır. Devlet, bu bursu almaya hak kazananlara yurt içi ve yurtdışı yabancı dil eğitimi verdikten sonra yüksek lisansını ve doktorasını tamamlaması için gelişmiş ülkelere gönderir. Tüm bu süreçte dil eğitimi, konaklama, iaşe, harç ücretlerinin tamamı kısaca neredeyse tüm masraflar devlet tarafından karşılanır Yurt dışında doktorasını bitiren bursiyer Türkiye’ye geri dönerek, görev yapacağı üniversitede genellikle yardımcı doçent olarak göreve başlar.

  3- ÜNİVERSİTELERİN KENDİLERİNİN YAPTIĞI DUYURU

  Diğer bir sistem ise üniversiteler tarafından ilan edilen kadrolara yapılan atamalardır. Bu tür araştırma görevlisi atamaları her üniversite tarafından iki aşamalı olarak yapılır Bilinmesi gereken temel husus ise; bu kadrolara müracaat edebilmek için ALES’ ten en az 70; yabancı dil sınavlarında da en az 50 puan alınmalıdır.

  Birinci aşamada; YÖK’ün ana sayfasında ilan edilen kadrolara müracaat eden adayların ALES puanının %60’ı, yabancı dil puanının %40’ı alınarak müracaat eden adaylar arasında en yüksek puana sahip dört aday (kadro sayısının dört katı aday) giriş sınavına çağrılır.

  İşte ip bu saniyeden itibaren kopmaya başlar…

  İkinci aşamada Jüri tarafından yazılı olarak giriş sınavı yapılır. Bu sınavda adayın mesleki ifade becerisi, analitik düşünme ve akademik yeteneği, genel kültür düzeyi ve başvurduğu alanla ilgili beceri ve ilgi düzeyi değerlendirilir. Daha sonra fakülte kadroları için ALES notunun %30’u, lisans mezuniyet notunun %30’u, yabancı dil puanının %10’u ve giriş sınavı notunun %30’u alınarak en yüksek puana sahip adayın ataması yapılır.

  Değerlendirmede önemli bir yüzdeye sahip olan giriş sınavındaki puanı kim, neye göre kaç verir, hangi faktörler devreye girer. Kim atanır kestirmek gerçekten zor.

  Hele bu tür yerleştirmelerde; “şu alanda yüksek lisans yapıyor /yapmış olmak” falanca alanda “doktora yapıyor olmak” gibi şartlar konularak bazılarına çıkar sağlamak mümkün olabilir.

  Başka bir husus ise fakülte dışındaki yüksek okullara yapılan öğretim görevlisi atamalarıdır. Bu tür kadrolara atama yapılırken dil şartı aranmaz. Hele birilerine çıkar sağlamak için kadrolara yazılan “falanca alanda şu kadar yıl deneyim sahibi olmak”, “filan sertifikaya sahip olmak” gibi özel koşullar, giriş sınavıyla birleşince kamu vicdanını derinden yaralamaktadır.

  Birinci ve ikinci yerleştirme tipi objektif ve adil kabul edilebilir. Ancak üçüncü yerleştirme şekli bazen istenmeyen durumlara neden olmaktadır. 2008 öncesi neredeyse hiçbir objektif kriter olmadan yapılan araştırma görelisi ve öğretim görevlisi atamaları düşünüldüğünde bu sistem dahi kabul edilebilir.


  Durum ne olursa olsun durmayın hayallerinizin peşinden koşun. Azmedin. ALES’ten yüksek puan, iyi bir dil puanı ve ortalama ile bakın bakalım kim sizin önünüzde durabilir. 2013 yılında yaklaşık 10.000 akademik personel alınacak.

  Herkes hakkını hak ettiğini almalı…

  Bunun içinde hayallerin peşinden koşmalı…  Kaynak: Memurlar.Net
  Son düzenleyen Gamze, 26-02-2015 saat 01:08.
  Niënor, dilekcelik ve Roboelektronik bunu beğendiler.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Bir arkadaşımızın Yorumunu Yorumsuz paylaşıyorum:

  ''a7v8xx 16 Şubat 2013 10:37
  sayin üniversite hocalarimiz bütün akrabalarini üniversiteye doldurmuslardir bu kisiler kadrolari haketmemektedirler akademik potansiyelleri zayiftir bundan dolayi üniversitelerde bilim adina herhangi bir ilerleme olmamaktadir. mülakat ve yazili sinavlar ile hiçbir bilimsel ihtiyaçla açiklanamayan sartlar kaldirilmali objektif bir alim yapilmalidir, anadoluda okuyan bir kisi caliskanligi ve zekasiyla torpili olmadan profluga kadar yükselebilmelidir üniversitedeki derebeylerin saltanatina son verilmeli bütün alimlar merkezilestirilmelidir objektiflik saglanirsa üniversitelerimizin dünyada ilk siralara yerlesecegine inaniyorum cünkü o zaman dogru kisiler dogru yerde bulunacak ilerleme kaydedilecektir bir ingiliz bir amerikan bizden zeki degildir..''
  Niënor bunu beğendi.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  ÖYP'de de puanların sistemden otomatik çekilmemesi ve beyan kontrolünün tamamen üniversitelere bırakılması tamamen torpilsiz ve objektif oluşuna gölge düşürüyor benim gözümde.
  Niënor ve miss.esra bunu beğendiler.

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  333
  Alıntı sidneh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  ÖYP'de de puanların sistemden otomatik çekilmemesi ve beyan kontrolünün tamamen üniversitelere bırakılması tamamen torpilsiz ve objektif oluşuna gölge düşürüyor benim gözümde.
  Hocam bu dediginiz torpil yapma isteğinden değil de yök ile üniversitelerin koordinasyon sorunu olmasından kaynaklaniyor.
  financier, Merve ve Niënor bunu beğendiler.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  51
  2013 için ÖYP den 4.000 kişilik kontenjan olacağı söyleniyordu.Siz yaklaşık 10.000 kişi demişsiniz.Bu sayı tek alımda mı yoksa iki atamada mı yapılacak? teşekkürler.

 6. #6
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  3.790
  Alıntı cevat69 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  2013 için ÖYP den 4.000 kişilik kontenjan olacağı söyleniyordu.Siz yaklaşık 10.000 kişi demişsiniz.Bu sayı tek alımda mı yoksa iki atamada mı yapılacak? teşekkürler.
  ÖYP'den 4000 cari atamadan 10000 kişi alınacak.
  ÖYP için ayrılan 4000 kişilik kontenjan Temmuz ve Aralık alımlarının toplam sayısı olacak.
  aDNA bunu beğendi.

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Bu ülkede torpilsiz yüksek lisansa bile başlayamıyorsunuz. Ben bunu 2 senedir yaşıyorum, mesela 80 küsür ales puanım var, mülakat diye saçma sapan bişey yapıyorlar ben girince bana google da bile bulamayacağım soruları teker teker soruyolar, hatta soran bile bu soruların cevaplarını bilmiyordur, Bir başkasının 70 alesi var ona gidip en basitinden bir iki soru soruyor o sorular da zaten bilmeyeni döverler cinsinden, o girmeye hak kazanmış oluyor ben başarısız oluyorum. Giren adamlara bakıyorum nasıl girdiler diye kimisi torpili olduğunu itiraf da ediyor, saklamaya bile lüzum görmüyor. Ben bu sistemde nasıl akademik kariyer yapayım? Sadece üniversiteler mi böyle? Geçenlerde bir belediyede birkaç günlük işim vardı, belediye çalışanlarının çoğunu inceleme, konuşma fırsatım oldu. Farkettim ki o belediye, başkanın aile şirketi olmuş emmoğlu, hala oğlu, dayıoğlu, dedesinin falancası, yok bilmem nenin nesi hep belediyede çalışıyor.

  O yüzden ÖYP ve YLSY bir çok insan için bulunmaz bir nimet. Ben YLSY'ye girip komple buralardan uzaklaşmak istiyorum, 6-7 sene sonra ülkeme döndüğümde inşallah ülkem herkesin hakkıyla bir yere geldiği, insanların birbirlerinin hakkına riayet ettiği bir ülke olur.
  aDNA bunu beğendi.

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı edius Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Bu ülkede torpilsiz yüksek lisansa bile başlayamıyorsunuz. Ben bunu 2 senedir yaşıyorum, mesela 80 küsür ales puanım var, mülakat diye saçma sapan bişey yapıyorlar ben girince bana google da bile bulamayacağım soruları teker teker soruyolar, hatta soran bile bu soruların cevaplarını bilmiyordur, Bir başkasının 70 alesi var ona gidip en basitinden bir iki soru soruyor o sorular da zaten bilmeyeni döverler cinsinden, o girmeye hak kazanmış oluyor ben başarısız oluyorum. Giren adamlara bakıyorum nasıl girdiler diye kimisi torpili olduğunu itiraf da ediyor, saklamaya bile lüzum görmüyor. Ben bu sistemde nasıl akademik kariyer yapayım? Sadece üniversiteler mi böyle? Geçenlerde bir belediyede birkaç günlük işim vardı, belediye çalışanlarının çoğunu inceleme, konuşma fırsatım oldu. Farkettim ki o belediye, başkanın aile şirketi olmuş emmoğlu, hala oğlu, dayıoğlu, dedesinin falancası, yok bilmem nenin nesi hep belediyede çalışıyor.

  O yüzden ÖYP ve YLSY bir çok insan için bulunmaz bir nimet. Ben YLSY'ye girip komple buralardan uzaklaşmak istiyorum, 6-7 sene sonra ülkeme döndüğümde inşallah ülkem herkesin hakkıyla bir yere geldiği, insanların birbirlerinin hakkına riayet ettiği bir ülke olur.
  Gelmiş geçmiş en liyakatlı alımlar ÖYP ve YLSY ile yapıldı. Liyakat %100 sağlanamasa da %90 sağlanmıştır. O yüzden bunun hakkını vermek gerek. İdare ediliş biçimi yanlış ve Türkiye'de ne doğru idare edilebiliyor ki bu alımlar da NET idare edilebilsin. Puslu havada yolculuk ediyoruz. Ama en azından yolculuk edebiliyoruz diyoruz. Buna şükür.
  Son düzenleyen aDNA, 18-02-2013 saat 21:16.
  emre_5553 bunu beğendi.

 9. #9
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  544
  Bence akademik kariyere doktorayı yapıp öyle başlamalı. Akademik çalışma yapılacak ne maddi ne de manevi ortam maalesef göremiyorum. Bizim işimiz akademik çalışma yapanların angarya işlerini yapmak.

  Doktarayı bitirene kadar rahat bir işte çalışmalı, bitirdiken sonra akademisyen olunmalı diye düşünüyorum.
  Ya da yurtdışında başlanmalı bu işe ama kesinlikle bunun yeri Türkiye değil.
  aDNA bunu beğendi.

 10. #10
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  335
  Alıntı xkare Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Doktarayı bitirene kadar rahat bir işte çalışmalı, bitirdiken sonra akademisyen olunmalı diye düşünüyorum.
  Ya da yurtdışında başlanmalı bu işe ama kesinlikle bunun yeri Türkiye değil.
  Rahat bir işten ne kastettiğinizi merak ediyorum? Bu ülkede eşek gibi çalışmadan para kazanılan, üstüne de yüksek lisans, doktora derslerine girebilmeniz için fırsat tanıyan bir iş kolu var mıdır acaba?

Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Akademik Kariyer başlangıcı Hk.
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Soivie
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-08-2012, 00:30
 2. akademik kariyer için
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan erthem
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 04-09-2011, 16:40
 3. Neden Akademik Kariyer yapmak İstiyorsunuz ?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 01-08-2011, 23:39
 4. Akademik kariyer için yardım...
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan unalisler
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 10-05-2011, 13:45
 5. Akademik kariyer mi yapmak istiyorsunuz?
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Duygu
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 02-10-2010, 10:13

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git