Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen ahmet murat

Tembel Memuru İhraç; Kolaylaştırılıyor

Genel Güncel Olaylar Forumunda Tembel Memuru İhraç; Kolaylaştırılıyor Konusunu İncelemektesiniz

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda memurların işten atılmalarını zorlaştıran disiplin kuralları yeniden düzenleniyor. Çalışma ve ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Tembel Memuru İhraç; Kolaylaştırılıyor

  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda memurların işten atılmalarını zorlaştıran disiplin kuralları yeniden düzenleniyor.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere ekonomi kurmaylarının başlattığı çalışma kanunun bütünüyle değiştirilmesi yerine, disiplin suçu işleyen ve çalıştırılamayan memurların memuriyetten atılmalarını kolaylaştıran kısmi değişiklik üzerinde duruluyor.

  SÖZLEŞMELİLER KADROYA

  BUGÜN'ün edindiği bilgilere göre, söz konusu çalışma kamudaki sözleşmeli personelin tamamının kadroya alınması yönündeki taleple başladı. Bakanlık içerisinde yapılan çalışmada, sayıları 175 bini bulan sözleşmeli personelin memuriyete geçirilmesi halinde disiplin suçlarının artabileceği endişesine karşılık çare olarak disiplin maddeleri ve yönetmeliklerinde değişikliğe gidilmesi benimsendi.

  İKİ KINAMA BİR İHRAÇ

  Henüz sendikalarla paylaşılmayan ve taslak şeklinde gündeme gelen çalışmaya göre, halen örneğin iki defa üst üste para cezasına çarptırılan memurların görevden alınması yerine bu sayının bire indirilmesi gündeme gelebilecek. Aynı şekilde üç kez kınama cezası alanlara uygulanan memuriyetten atma şartı iki kınamaya düşürülebilecek.

  Torunlarından alınıyor

  Düzenlemeyle ilgili bilgi veren kaynaklar, bazı meslek gruplarında görevden atılmanın daha kolay olduğuna işaret ederlerken "imam" örneğini verdiler. Yasaya göre imamlar, ahlaka mugayir faaliyetlerde bulunmaları halinde görevden hemen atılıyor. Örneğin evlilik dışı ilişkide bulunan imamlar kesin ihraç cezasına çarptırılıyor. Üstelik bu durumda savunmaları bile alınmıyor. İmamlara uygulanan bu tür ihraç şartının tüm memurlara genişletilebileceği ifade ediliyor.

  Ayrıca tapu memurlarının işlediği kabahatleri torunlarına kadar rücu ediliyor. Yani Tapuyu kendi üstüne alan, ya da haksız menfaat elde eden tapu memurunun suçu ortaya çıktığında, kendisi ölse dahi mirasçılarından geri alınıyor. İlgili kurumların yönetmeliklerinde yer alan memuriyetten atılmayı kolaylaştıran ve disiplini genişleten uygulamaların tüm memurlara yayılması üzerinde duruluyor.

  Kaynak: Bugün

 2. #2
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  126
  Umarım arş. gör. ve yrd doç. larda bu kapsama alınır. Tüm sözleşmelilerin içerisine bizim de girdiğimizi tahmin ediyorum. Tabi atılma şartlarını kolaylaştıralım derken abartmamaları şartıyla
  Niënor bunu beğendi.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Evet çalışmayanlar kapı dışarı edilsin. Hakkıyla yapacaklar gelsin. Ayrıca kayıtlı ve gerçekten çalışmayanların atılması için de Şeffaflık sağlansın. Kişisel ihtiraslar uğruna veya siyasi görüşü yüzünden olmasın ama tembeller atılsın. Tüyü yetmemiş yetimin hakkını, özel sektörün vergilerinden maaş alanlar YA- TA- MAZ! Atılsın evinde yatsın. Yatan memurları piyasaya sal, afedersiniz ama .... ler gibi çalışır. Neyse fazla doluyum bu konuda. Etrafımda 10 larcası var

Benzer Konular

 1. Devlet Memuru ÖYP'ye Nasıl Başvurabilir?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan BURCUEBRU
  Cevap: 26
  Son Mesaj: 27-07-2015, 14:11
 2. Devlet Memuru Olanlarda yaş 35 yine de geçerli mi?
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan kaan_13
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 21-12-2012, 20:38

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git