Emniyet, sahte isimler ve bazı özel yazılımlarla potansiyel suç tehdidi taşıyan internet siteleri ve forumları yakın takibe aldı.

Bünyesinde Siber Güvenlik Komutanlığı kuran TSK ile Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı’nı hizmete sokan Emniyet Genel Müdürlüğü, sanal âlemde suçu ve siber saldırıları önlemek için atağa geçti.

Ekipler, sahte isimler ve bazı özel yazılımlarla potansiyel suç tehdidi taşıyan internet siteleri ve forumları yakın takibe aldı. Ancak iletişimin tespit ve takibi için mahkeme kararı gerektiğinden güvenlik birimlerinin ‘sanal devriye’leri rutin gözlemlerden oluşuyor. Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz yıl kamu kurumlarına 177 siber saldırı yapıldı. Bazı kurumların bu saldırılardan haberi dahi olmadı. Öte yandan güvenlik birimlerinin hazırladığı rapora göre şu anda dünya çapında 400 milyonun üzerinde farklı virüs çeşidi bulunuyor. Zaman’a konuşan üst düzey bir yetkili yaptıkları uygulamayı, “İnternetin kirli sokaklarında geziniyoruz.” sözleriyle değerlendirdi.

Güvenlik birimleri özellikle siber saldırılar, yasa dışı dinleme, kredi kartı dolandırıcılığı, çocuk istismarı ve casusluk faaliyetlerine karşı teyakkuza geçmiş durumda. Siber terörle topyekun mücadele için devletin diğer birimleri de bilgilendiriliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı bu kapsamda Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelerine brifing verdi. Bilişim suçlarıyla ilgili hazırlanan raporda çarpıcı tespitlar yer alıyor. Rapora göre hackerler ve siber saldırıları gerçekleştiren organizasyonlar, devlet kurumları ve şirketlerin ağ ve altyapılarının kontrolünü ele geçiriyor. Özel yazılım ve programlarla casusluk faaliyetlerinde bulunuyor.

Emniyet birimleri oluşturdukları birimlerle sanal âlemde de suçla mücadele ediyor. Özellikle çocuk istismarı ve uyuşturucu madde satışı gibi yasa dışı eylemlerde haberleşmeyi sağlamak için internet forumları sıklıkla kullanılıyor. Emniyet güçleri de bu forumlara ‘kullanıcı’ olarak girerek şüphelendikleri kişi ve grupları takibe alıyor.

Silahlı Kuvvetler bünyesinde kurulan Siber Savunma Merkez Başkanlığı’nda ise daha çok siber savunma konsepti ve hazırlanacak mevzuatla ilgili çalışmalar devam ediyor. Yeni komutanlık için tahsis edilecek bina ve tesislerin yapımı da sürüyor. NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’ndan başarıyla çıkan bu birim, TSK’ya yapılacak muhtemel siber saldırılara karşı önlemler geliştiriyor. Özellikle önümüzdeki yıllarda ülkelerin ordularına karşı yapılabilecek siber terörün artacağı değerlendiriliyor. Muhtemel saldırılara hazırlıksız yakalanmak istemeyen TSK da tedbirlerini şimdiden alıyor.

Kaynak: Zaman