Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Rektör, İstihbarat Örgütü Kurmuş

Genel Güncel Olaylar Forumunda Rektör, İstihbarat Örgütü Kurmuş Konusunu İncelemektesiniz

Siyasî tarihe kara bir leke olarak geçen 28 Şubat sürecine ilişkin yeni bilgiler çıkmaya devam ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Rektör, İstihbarat Örgütü Kurmuş

  Siyasî tarihe kara bir leke olarak geçen 28 Şubat sürecine ilişkin yeni bilgiler çıkmaya devam ediyor.

  TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun rapor eklerine giren bir belgeye göre dönemin Mersin Üniversitesi Rektörü emekli Albay Uğur Oral, özel güvenlikçilerden istihbarat birimi oluşturmuş.

  Mersin’de öğretmenlik yapan Tunay Alkan, 28 Şubat döneminde uğradığı baskı, tahkikat ve soruşturmalarla ilgili belgeleri TBMM Darbe Komisyonu’na teslim etti. Rapor eklerine de giren belgeler arasında dönemin Mersin Üniversitesi Rektörü emekli Albay Uğur Oral tarafından YÖK Başkanı Kemal Gürüz’e gönderilen ve fişlemeleri içeren kişiye özel/gizli ibareli bir doküman da yer alıyor. Belgede Rektör Oral’ın, ABD’nin Adana konsolosunu, bazı akademisyenleri ve yerel bir siyasetçiyi izletip elde ettiği bilgileri Gürüz’e rapor ettiği görülüyor. Oral’ın bu bilgileri sivil güvenlik görevlilerinden kurduğu birime toplattığı iddia ediliyor.

  Mersin Üniversitesi rektörü emekli Albay Uğur Oral’ın, 28 Şubat sürecinde özel güvenlikçilerden bir istihbarat birimi kurduğu ortaya çıktı. Oral’ın. işe aldığı özel güvenlikçiler vasıtasıyla bilgi topladığı ve bu bilgileri dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile paylaşarak işlem yapılmasını istediği iddia ediliyor. 28 Şubat sürecinin yaşandığı yıllarda Mersin’de öğretmenlik yapan Tunay Alkan, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na gönderdiği belgelerde çarpıcı bir bilginin ortaya çıkmasını sağladı.

  Komisyon rapor eklerine giren belgelerde yaşadığı süreci anlatan Tunay Alkan, önemli bilgiler veriyor. Buna göre Mersin Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nde görev yaparken o dönemki müdürü L.Y., Alkan’ı arayarak acil görüşmek istediğini belirtiyor. Alkan, olayın devamını şu sözlerle anlatıyor: “Müdür, bir gün önce istihbarat elemanlarının okula geldiğini söyledi. Bu kişilerin kendisine, ‘Müdür bey okulunuzda Tunay Alkan adında Hizbullahçı bir öğretmen varmış, onun özlük ve sicil dosyasını görmek istiyoruz’ şeklinde hakkımda irticai ve dincilikle ilgili bazı yargılar ifade eden cümleler kullandıktan sonra sicil dosyamı incelediklerini ve ‘buradan da Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gideceğiz’ diyerek okuldan ayrıldıklarını anlattı.”

  Bunun üzerine olayı takip ettiğini ifade eden Alkan, şöyle devam ediyor: “Emniyet Müdürlüğü’ne gidip daha önceden tanımış olduğum İstihbarat Şube Müdürü B.T. ile görüştüm. Kendisi böyle bir konudan haberdar olmadığını söyleyip elemanlarından ‘polis, MİT ve JİTEM’den böyle bir işlemin olup olmadığı hususunda bilgi istedi. Az sonra elemanları geldi ve benim hakkımda herhangi bir çalışmanın diğer kurumlar tarafından da yapılmadığını belirtti. Bu durum üzerine İstihbarat Şube Müdürü, durumu anladığını söyleyip sekreteryasına Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Sezer’i bağlamaları talimatını verdi. Konuşmasının ardından, ‘Ayhan hoca bizim çocuklar yapmış dedi’ diye bana konuşmayı özetledi. Bunun ne demek olduğunu sorduğumda ‘üniversitenin aldığı bazı güvenlik görevlilerini özel istihbarat için kullandığını ve o adamların bu işi yaptıklarını’ belirtti.”

  Halen Milli Eğitim Bakanlığı’nda grup başkanı olarak görev yapan Tunay Alkan, Darbe Komisyonu’na gönderdiği ve rapor eklerine giren başvurusunda, “Demek ki, Mersin Üniversitesi’nde Rektör Uğur Oral, seçilmiş sivil güvenlik görevlilerinden kurduğu birime, yasa dışı lekeleme ve kamuoyu manipülasyonu dışında üst düzey istihbarat toplama işi de yaptırmaktaydı.” diyor. 28 Şubat sürecinde Mersin Üniversitesi rektörü olarak görev yapan emekli Albay Uğur Oral, ikinci defa Mersin Üniversitesi rektörlüğüne dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atandı. Daha sonra da Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne Türk rektör olarak gönderildi. Halen Balyoz tutuklusu olan emekli Orgeneral Çetin Doğan’la aynı üniversitenin mütevelli heyet başkanı olduğu dönemde birlikte görev yaptılar.

  Kaynak: ZAMAN

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Mesaj
  117
  Mersin Universitesi'nin su anki durumunun cok da farkli oldugunu dusunmuyorum. Gelenek devam ediyor.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Gelenekleri kıracaklar ÖYP'liler Hocam. Gittikleri yerlerde idari görevler ( ABD- Bölüm Başkanlıkları, Enst. Mdr. lüğü veya yardımcılıkları, Dekan yardımcılıkları) aldıkça düzelir. O yüzden Hükümet yasal dayanakta da ÖYP olsun istiyor. YÖK beceremiyor o ayrı

 4. #4
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  07-2012
  Mesaj
  333
  Türkiyenin ilerlemesi bürokrasi içindeki her kademenin kendi işini yapmasiyla düzelecektir. Özellikle de universitenin bilim üretmesıyle bu iş kemale ermeye doğru gidecektir.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  16
  Y.ö.k. ve universite yonetimleri oyp sistemi konusunda cok bilgisiz. Ya da bilgisiz ayagina yatiyorlar. Bilmiyorum sonuc ne olcak bu sistemde

Benzer Konular

 1. Rektör İntihar Etti!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan PhD
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 27-01-2013, 00:13
 2. Rektör Vekili, makamı beğenmedi...
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-01-2013, 08:56
 3. Gül, 23 üniversiteye rektör atadı
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-09-2012, 19:51
 4. 14 Üniversiteye Rektör Ataması
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan bergerac
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-06-2012, 12:35
 5. YÖK Rektör Adaylarını Belirledi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-05-2011, 18:55

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git