Bulunan 1 den 7 - Toplam 7

Askerlikte Sevk Tehiri Uygulaması Değişti

Genel Güncel Olaylar Forumunda Askerlikte Sevk Tehiri Uygulaması Değişti Konusunu İncelemektesiniz

Askerlik hizmetinde sevk tehiri yapmak isteyenler için yönetmenlikte önemli değişikliklere gidilerek, özellikle bilim adamlarına ve ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Askerlikte Sevk Tehiri Uygulaması Değişti

  Askerlik hizmetinde sevk tehiri yapmak isteyenler için yönetmenlikte önemli değişikliklere gidilerek, özellikle bilim adamlarına ve araştırmacılara önemli kolaylıklar sağlandı.

  Aktif sporcular 38 yaşına kadar, dünya ölçüsünde araştırma yapan bilim adamlarına 36 yaşına kadar askerlikten sevk tehiri yapılabilecek.

  Milli Savunma Bakanlığı'nın "Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Sevk tehiri teklif edilecek yükümlülerden; Sevk tehirine esas olan görev, staj, aday memurluk, dil öğrenimi, yüksek lisans, ihtisas, sanatta yeterlik veya doktora öğrenimi başlangıç tarihinden önce; sporcuların erteleme kapsamındaki kulüpleriyle sözleşme başlangıç tarihinden önce; Olimpiyat Oyunları, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları ile uluslararası müsabakalarda müsabaka tarihinden önce; çalıştıkları bilim dallarına dünya ölçüsünde bir yenilik veya ilerleme getiren orijinal araştırma yapanların araştırmalarına başladıkları tarihten önce; Askerlik Kanununun 86'ncı maddesi gereği yoklama kaçağı veya 89 uncu maddesi gereği bakaya durumunda olanların, bu suçlardan soruşturması veya kovuşturması devam edenlerin veya kovuşturma sonucunda adli ceza alanların sevk tehirleri yapılmayacak.

  Yapılan değişikliğe göre, Sevk tehirine neden olan çalışmalarına başladıkları tarihten önce yoklama kaçağı veya bakaya kalmak suçundan idari para cezası teklifinde bulunulanların ve idari para cezası alanların sevk tehiri yapılabilecek. Yurt dışına lisansüstü eğitim amaçlı gidenler için kayıt kabul tarihi; bilgi ve görgüsünü artırmak, araştırma yapmak için yurt dışına görevlendirilenlerde ise görevlendirme onay tarihi, yoklama kaçağı veya bakaya kaldığı tarihten önce olanların sevk tehirleri yapılabilecek,

  Yönetmenlikte yapılan bir diğer değişikliğe göre ise, Sevk tehirine neden olan çalışmalarını bıraktıklarını veya tamamladıklarını belgeleyerek sevk tehiri işlem makamına müracaat edenlerin sevk tehirleri iptal edilebilecek.

  Hakim ve savcıların, bölge hizmetlerine başladıkları tarihten itibaren bir defaya mahsus ve azami üç yıla kadar sevk tehirleri yapılabilecek.

  Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliğindeki son değişiklikler şu şekilde:

  -Üniversite, fakülte ve yüksekokulların öğretim üyeleri: İlgili bölgede, hizmetine ihtiyaç duyulduğu tarihten itibaren azami 2 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Kuruluş tarihi itibariyle 5 yılını doldurmamış üniversite, fakülte ve yüksekokullarda görevli öğretim üyeleri: Hizmetine ihtiyaç duyulduğu tarihten itibaren azami 2 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Üniversite rektörlüklerince yetiştirilmek, eğitilmek, bilgi ve görgüsünü artırmak veya araştırma için yurt dışına görevlendirilen öğretim elemanları: Yurt dışına görevlendirildikleri tarihten itibaren azami 1,5 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Hâkim ve savcılar: Bölge hizmetine başladıkları tarihten itibaren azami 3 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -İlgili bölgede, hizmetine ihtiyaç duyulan diğer kamu personeli: Hizmetine ihtiyaç duyulduğu tarihten itibaren azami 1 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Vali yardımcısı ve kaymakamlar: Bölge hizmetine başladıkları tarihten itibaren azami 5 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Kamu kurum ve kuruluşlarında mecburi hizmete tabi yükümlüler: Mecburi hizmete başladıkları tarihten itibaren, tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerinde belirtilen azami süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -İlgili bölgede, devlet hizmeti yükümlülüğüne tabi tabipler: Mecburi hizmete başladıkları tarihten itibaren, tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerinde belirtilen azami süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Kamu kurum ve kuruluşlarının projelerinde çok önemli görevi bulunan kamu personeli: Hizmetine ihtiyaç duyulduğu tarihten itibaren azami 1 yıla kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Görevinin özelliği sebebiyle yurt dışına görevlendirilen kamu personeli: Yurt dışına görevlendirildikleri tarihten itibaren ve yurt dışı görev süresi kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Yurt içi dil öğrenimi ve bilimsel hazırlık: Tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerinde belirtilen azami süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Yurt içi yüksek lisans (master), doktora, sanatta yeterlik, orta öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans, yüksek lisans ikinci öğretim (paralı eğitim: Tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerinde belirtilen azami süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Öğretmenlik stajı, Avukatlık stajı, Serbest muhasebeci mali müşavirlik stajı ve Kamu kurum ve kuruluşlarındaki aday memurlar: Tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerine göre, Millî Savunma Bakanlığınca tespit edilecek süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Polis meslek memurluğu eğitimi ve Uzman erbaşlık eğitimi: Eğitimleri süresince 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Yurt dışı yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik ve eğitim sonrası yurt dışı staj ve Yurt dışı dil öğrenimi ve bilimsel hazırlık: Tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerinde belirtilen azami süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -İhtisas/yan dal uzmanlık eğitimi: Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde belirtilen azami süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Mesleki staj (kamuda uzman, uzman yardımcısı, müfettiş, vb.), Kaymakamlık stajı ve Hâkim ve savcılık stajı: Tabi oldukları kanun ve yönetmeliklerine göre, Millî Savunma Bakanlığınca tespit edilecek süreler kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Sözleşmeli veya dış kaynaktan alınan muvazzaf subay/astsubay adayları: Naspedilecekleri tarihe kadar 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Aday memur olarak atanacaklar ve lisansüstü eğitim hakkı kazananlar: 1 celp dönemi 35 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Aktif spor hayatlarının devam ettiğini bu Yönetmelikteki şartlara uygun olarak belgeleyen sporcular: Birer yıllık süreler 38 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  -Çalıştıkları bilim dallarına dünya ölçüsünde bir yenilik veya ilerleme getiren orijinal araştırmalarda bulunanlar: İstenen süre kadar 36 yaşını doldurduğu yılın sonunu geçmemek üzere sevk tehiri yapılabilir.

  Kaynak: İHA
  Son düzenleyen aDNA, 09-02-2013 saat 15:39.

 2. #2
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  519
  Hocam ortaöğretim mezunu olduğum için yapmakta olduğum yüksek lisans askerliğimi tehir ettirmedi. 2014 de gitmem gerekir. Bu değişikliğin bana faydası olur mu ?
  http://twitter.com/ergene_ozkan

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2013
  Mesaj
  5
  hocam öncelikle kafama takılan bir kaç soru var cevap verebilirseniz sevinirim birincisi yeni öğretim görevlisi olarak gittiğim üniversitede görev süresi konusunda sözleşme süresi bittiğinde bizimle devam etmemem gibi durumları oluyor mu yoksa bize herhangi bir gerekçe göstermeden görevden ayıramıyorlar mı? diğer bir sorumda yakın zamanda askerlik tecilim bitiyor askere gittiğimde tekrar döndüğümde göreve başlamamda bir sıkıntı oluyor mu şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin ......

  - - - Güncellendi - - -

  bu arada göreve başlayalı bir kaç hafta oldu askerlik konusunda belirli bir dönem çalışmam gerekiyor mu yoksa nisan döneminde gidebilir miyim ?

 4. #4
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.090
  Alıntı sarimaske Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam ortaöğretim mezunu olduğum için yapmakta olduğum yüksek lisans askerliğimi tehir ettirmedi. 2014 de gitmem gerekir. Bu değişikliğin bana faydası olur mu ?
  Ortaöğretim mezunu derken?

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  17
  hocam şubat 2012'de yüksek lisansa başladım ders dönemindeyim. ortaöğretim kimya öğretmenliği mezunuyum. eğitim-öğretim süresi 5 yıl olduğu için sevk tehiri işlemim yapılamadı. sebep olarak da 4 yıldan fazla süreli öğretim kurumundan mezun olduğum diye enstitüye bildirilmiş milli savunma bakanlığından. şimdi değişen yönetmelik sonucu nasıl hak elde edebilirim? raporlarla erteletmek durumunda kalıyorum ve raporda kolay alınmıyo.yardımcı olursanız sevinirim.

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  519
  Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ortaöğretim mezunu derken?
  ortaöğretim mat. Öğrt. 5 yıllık üniversite mezunu olduğum için yüksek lisans extra tehir etmiyor.
  http://twitter.com/ergene_ozkan

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  17
  5 yıl ve daha fazla süreli yüksek öğrenim kurumlarından yüksek lisans (birleştirilmiş yüksek lisans) diploması alanlara da, 2 yıllık sevk tehiri verilir. Ancak, bir yükseköğrenim kurumundan mezun olduktan sonra, aynı veya daha aşağı seviyede bir öğretim kurumundan mezun olanların sevkleri tehir edilmez.

Benzer Konular

 1. Askerlikte maaş müjdesi!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 22-10-2012, 23:56
 2. %3'lük Puan Kesintisi Uygulaması
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan erdemyigiter
  Cevap: 392
  Son Mesaj: 26-07-2012, 17:11
 3. 2012 ÖYP de Yedek Liste Uygulaması
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan aslick
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 11-07-2012, 20:54
 4. sevk tehiri
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan aytackarabay
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 25-06-2012, 14:19
 5. Bedelli askerlikte son dakika sürprizi
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 20-06-2012, 13:39

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git