Almanya Eğitim Bakanının doktor ünvanı intihal gerekçesiyle geri alındıAlmanya’da Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan’ın doktorluk unvanı, Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi tarafından geri alındı. Üniversite, Schavan’ın doktora tezinde intihal yaptığına karar verdi.

Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan’ın (CDU) doktora teziyle ilgili iddialar üzerine inceleme yapan Düsseldorf Heinrich Heine Üniversitesi Felsefe Fakültesi Konseyi, kararını saatler süren bir toplantının ardından salı akşamı açıkladı. Basın karşısına çıkan fakülte dekanı Bruno Bleckmann, konseyin Bakan Schavan’ın intihal yaptığına kanaat getirdiğini belirterek ‘Doktor’ unvanının iptaline karar verildiğini açıkladı. Konseydeki 14 üyeden 12’si intihal iddiasına ‘evet’ derken, iki üye ise ‘hayır’ yönünde oy kullandı.

Alıntılara kaynak belirtmedi

Bleckmann, Schavan’ın tezinde kullandığı alıntıların kaynaklarını tam ve açık olarak listelemediğinin ortaya çıktığını söyledi. Schavan ‘Kişi ve Vicdan’ konulu doktora tezini 1980 yılında hazırlamıştı. Kararın açıklanmasından sonra Schavan’ın avukatları itiraz için başvuru yapacaklarını açıkladı. Öte yandan muhalefet partileri Schavan’ın bir an önce görevinden istifa etmesi yönünde görüş bildirdi.

Başbakan Merkel, Schavan’a sahip çıktı

Hükümet sözcüsü Stefan Seibert, Berlin’de yaptığı açıklamada, Başbakan Merkel’in Schavan’a güveninin tam olduğunu belirtti. Seibert, eğitim bakanının bu konuyu Güney Afrika seyahatinden dönüşünde Başbakan Merkel ile görüşeceğini bildirdi.


kaynak: Almanya Eğitim Bakanının doktor ünvanı intihal gerekçesiyle geri alındı - Hürriyet Eğitim | Okul, sınav ve eğitim alanında en doğru bilgi merkezi