Bulunan 1 den 3 - Toplam 3
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 1 gönderen aDNA
 • 1 gönderen Mr December

Doçentlik Belgesi İçin Rektör'e Soruşturma

Genel Güncel Olaylar Forumunda Doçentlik Belgesi İçin Rektör'e Soruşturma Konusunu İncelemektesiniz

Yükseköğretim Denetleme Kurulu tarafından yapılan soruşturmada birçok öğretim görevlisinin sahte diplomaya sahip olduğu ortaya çıktı. ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Doçentlik Belgesi İçin Rektör'e Soruşturma

  Yükseköğretim Denetleme Kurulu tarafından yapılan soruşturmada birçok öğretim görevlisinin sahte diplomaya sahip olduğu ortaya çıktı. Sahte diploma ve tez çalışmaları için akrabalık bağlarını da kullanan öğretim görevlileri hakkında dava açılacak.

  Yükseköğretim Denetleme Kurulu, doçentlik sınavlarında yapılan yasadışı işlemleri incelemek için yürüttüğü soruşturmada, birçok öğretim görevlisine ait sahte doktora tezi ve doçentlik diploması tespit etti. Soruşturma kapsamında, rektörlük yapmakta olan bir öğretim üyesinin, Üniversitelerarası Kurul Başkanı olduğu dönemde, başka üniversitede görevli olan akrabasına, daha çabuk profesör olabilmesi için sahte doçentlik diploması verdiği ortaya çıktı.

  ERKEN DOÇENTLİK KIYAĞI

  Yükseköğretim denetleme Kurulu tarafından, doçentlik sınavları ile ilgili olarak yürütülen soruşturma, bazı öğretim görevlilerine sahte doçentlik diploması verildiğini ortaya çıkardı. Soruşturma kapsamında, bir üniversite rektörünün, Üniversitelerarası Kurul Başkanı olduğu dönemde, başka bir üniversitede görevli olan akrabasına sahte doçentlik diploması verdiği tespit edildi. İddiaya göre soruşturma raporunda, sözlü sınava girerek doçent olma unvanını kazanan öğretim üyesine, 2007 tarihini taşıyan başka bir doçentlik belgesi verildi. 2011 yılında ise Üniversitelerarası Kurul Başkanı görevinde olan rektör, akrabası olan öğretim üyesi için 2007 yılında verilen doçentlik diploması yanında bir de 2006 tarihini taşıyan ikinci doçentlik belgesini hazırlattı. Belge, Üniversitelerarası Kurul'da çalışan memurlarca düzenlendi. Sahte doçentlik belgesi alan öğretim görevlisi böylece, profesör olarak atanmasında 5 yıllık bekleme süresini kısaltan doçentlik belgesiyle 2011 yılında profesör olma imkanını kazanacaktı.

  SAHTE DİPLOMA DÜZENLETTİRDİ

  Yükseköğretim Denetleme Kurulu tarafından yapılan soruşturmada, konu ile ilgili emsal Danıştay kararlarına da yer verildi. Danıştay'ın yerleşik içtihatlarına göre bir kişi ancak sözlü sınava girip başarılı olduğu tarihten itibaren doçentlik diploması almaya hak kazanabiliyor. Raporda, bu şekilde emsal adaylara ve Danıştay kararlarına da yer veriliyor. Ancak Üniversitelerarası Kurul'un bu yerleşik uygulamalarına rağmen sahte doçentlik belgesi hazırlamak isteyen rektör, öğretim üyesi olan akrabasının ilk girdiği ve başarısız olduğu sözlü sınav tarihinden itibaren doçentlik diploması alması gerektiğini ileri sürerek Üniversitelerarası Kurul personeline 2006 yılını taşıyan sahte ikinci bir doçentlik diploması düzenlettiriyor.

  REKTÖRE CEZA İSTEMİ

  Raporda, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı avukatının gerekli uyarıları yapmasına rağmen, rektörün personele zorla sahte diploma düzenlettirdi. Bu nedenle de personele ceza verilememesi talep ediliyor. Ancak iddialarda adı geçen rektörün sahte belge düzenlediği için 'Görevi kötüye kullanma suçundan lüzum-u muhakemesine' karar verilmesi talep ediliyor. Ayrıca suçlular hakkında 'Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası' isteniyor.

  Kaynak: Yeni Şafak
  pdrrehber bunu beğendi.

 2. #2
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.084
  Alıştık artık
  pdrrehber bunu beğendi.

 3. #3
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Alıştık artık
  Sonra da ilk 100 de neden biz yokuz diye konuşuruz. Daha sonra ÖYP ile gelenleri sindirmeye çalışır bazı HocaCIK lar. YÖK görevini çok daha iyi yapmalı. Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurumuna talimat verse neler çıkar kim bilir ama... Yazık ülkemizin en önemli damarlarından biri bu halde ve içindekiler de iltimaslı, sahtekar olursa sıkıntı var demektir.

Benzer Konular

 1. Yardımcı Doçentlik?
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan MuratEdebiyat
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 26-04-2013, 20:44
 2. Doçentlik komisyonlarında juri hukuksuzluğu
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 31-01-2013, 11:52
 3. YÖK, ODTÜ'deki olaylarla ilgili soruşturma başlattı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-12-2012, 23:12
 4. Cevap: 6
  Son Mesaj: 14-01-2012, 02:45
 5. Doçentlik atanma kriterleri
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan selcukali
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-08-2011, 00:24

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git