Bulunan 1 den 5 - Toplam 5
Ağaç Şeklinde Aç5Beğeni
 • 1 gönderen aDNA
 • 2 gönderen PhD
 • 1 gönderen mira
 • 1 gönderen zehrab000

Üniversite mezunu daha zor iş buluyor

Genel Güncel Olaylar Forumunda Üniversite mezunu daha zor iş buluyor Konusunu İncelemektesiniz

İŞKUR’un yaptığı araştırmaya göre diğer ülkelerin aksine Türkiye’de yüksek öğrenim gören gençler daha fazla işsiz ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Üniversite mezunu daha zor iş buluyor

  İŞKUR’un yaptığı araştırmaya göre diğer ülkelerin aksine Türkiye’de yüksek öğrenim gören gençler daha fazla işsiz kalıyor. Çünkü eğitimli gençler yüksek ücret beklentisiyle piyasaya giriyor ama o beklenti karşılanmıyor

  İŞKUR İstihdam Uzmanı Özkan Öztürk’ün yaptığı bir araştırma Türkiye'deki işsizliğin yapısıyla ilgili dikkat çekici sonuçlar içeriyor.

  Beklentileri çok yüksek

  TÜİK’in 2011 istihdam verileri üzerinden yapılan araştırmaya göre gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 18,4’le genel işsizlik oranının iki katının da üzerinde seyrediyor. Bu işsizliğin en yüksek olduğu kesimi ise yüzde 30’la üniversite mezunları oluşturuyor. Üiversite mezunu gençleri böylesine yüksek düzeyde işsiz bırakan temel neden ise bu gençlerin ücret beklentilerinin diğer gençlere göre çok yüksek olması. Üniversiteden yeni mezun olan gençler yüksek ücret beklentisiyle istihdam piyasasına giriyor, beklentiler karşılanmayınca da eğitimli işsizler ordusu büyüyor.

  Gelişmiş ülkelerde farklı

  Bununla birlikte lise düzeyinde eğitime sahip gençlerin işsiz kalmasında ise iş deneyimi eksikliği ile mesleki formasyonun yetersiz kalması etkili oluyor. Özellikle düz liselerden mezun olan gençler herhangi bir mesleğe sahip olamadıkları için iş bulamıyorlar. Araştırma sonuçları, gelişmiş ülkelerde eğitim düzeyi arttıkça işsizlik oranının azaldığını, Türkiye’de ise tam tersine eğitim arttıkça işsizliğin yükseldiğini işaret ediyor. Üniversite mezunlarının zirvede yer aldığı Türkiye’deki genç işsizlik sıralamasında okuryazar olmayan gençler yüzde 11,2 ile en iyi durumda görünüyor.

  Durgunluk ve eğitim

  Eğitimli gençler en kolay işi ekonomide durgunluk yaşandığı dönemlerde buluyor. Bunun nedeni ise bu tür kriz dönemlerinde işçiye talep azalırken iş arayanların sayısının artmasından kaynaklanıyor. İş talebi artınca, işverenler ihtiyaç duydukları personeli düşük eğitimli yerine, aynı ücreti vererek yüksek eğitimli işsizler arasından karşılıyor. Dolayısıyla düşük ücrete her dönem razı olan eğitimsiz gençler kriz dönemlerinde potansiyel işlerini eğitimli gençlere kaptırıyor.

  Aile değil toplum baskısı daha ağır

  İşsizlerin psikolojik etkileşimlerinin de yer aldığı araştırmaya göre aile içerisinde erkek işsizlere, kadın işsizlere göre daha yoğun olumsuz tavır sergileniyor. Üstelik erkek işsizlere karşı toplumdan gelen olumsuz tepkiler aile içerisinden gelen tepkilerin çok daha üzerine çıkıyor. Toplum, işsizlere yönelik sorumluluk hissetmiyor, aksine bilerek ya da bilmeyerek yoğun baskı uyguluyor.

  Kaynak: Bugün
  Korsaatci bunu beğendi.

 2. #2
  PhD
  Misafir
  Hocam, yüksek maaş beklentisinden ziyade, insanlar o kadar dirsek çürüttükten sonra hakettiğini almak istiyor, mühendis, öğretmen...vb. olduktan sonra kendi işini yapmak istemek ve bu işi yaparken de asgari ücretle çalışmak istememek extra bir beklentiden ziyade, bir haktır...
  aDNA ve zehrab000 bunu beğendiler.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Mesaj
  17
  İlginç!!! Devlet aslında gereken her şeyi yapmış, her ortamı sağlamış ama bizim aymaz, burnu büyük Türk gencimiz maaş beğenmemiş bak sen! Sen öğretmeni atayama o da gitsin ücretli öğretmenlik çilesi çeksin utanmadan maaşını beğenmeyip işi bıraksın. Ondan sonra kalır mısın öyle işsiz bunlar yüzünden işssizlik oranları yükseliyor rezil oluyoruz dünyaya Türkiye'de işssizlik var diye yahu!!!

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  24
  eğitimsizlerle eğitimlilerin aynı ücrete razı olmasını istiyorlar yani? işsizlik böyle düşecekmiş(!) tabiki de mesleği olan adam fazla ücret alacak. asgari ücrete üniversite mezunu çalıştırmaya kalkışıp haberle kendini haklı çıkarmaya çalışmak böyle olur. işkur türkiye'dek ücret adaletsizliğine, çalışma ortamının bozukluğuna ilişkin bir araştırma yapsa ya ama ancak işi gücü hükümete yaranmak böyle! çözüm de bir lise mezunu ile üniversite mezunu aynı maaşa razı olsun. yer rahat koltuk sağlam olunca velinimete karşı boyun kıldan ince. iş yapmadan çözüm üretmeden siz onca parayı alıyorsunuz ama bu haber öyle gösteriyor. millete niye çemkiriyorsunuz? sizin dediğinizi ilkokulu okumamış adam da der.
  zehrab000 bunu beğendi.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Mesaj
  16
  "TÜİK’in 2011 istihdam verileri üzerinden yapılan araştırmaya göre gençlerdeki işsizlik oranı yüzde 18,4’le genel işsizlik oranının iki katının da üzerinde seyrediyor. Bu işsizliğin en yüksek olduğu kesimi ise yüzde 30’la üniversite mezunları oluşturuyor. Üiversite mezunu gençleri böylesine yüksek düzeyde işsiz bırakan temel neden ise bu gençlerin ücret beklentilerinin diğer gençlere göre çok yüksek olması. Üniversiteden yeni mezun olan gençler yüksek ücret beklentisiyle istihdam piyasasına giriyor, beklentiler karşılanmayınca da eğitimli işsizler ordusu büyüyor."

  2+3 yıl yüksek öğrenim üzerine yüksek lisans. maaş beklentimiziz 10 milyar falan olduğunu mu sanıyor bu işkurcular ayda 200 tlye ücretli çalışan var onca yıl dirsek çürütmenin karşılığı bu mu? hadi parayı geçtim. mesleki itibarımız dahi kalmadı. Öğretmen mi aman aman. öğrencisinden dayak yer. bakanı sahip çıkmaz. meb der ki kimse sınıfta kalmayacak. haketmeyeni de geçirirsin. öğrenci senden daha haklıdır sınıfta. üstelik bir de öğrenci seni beğenmezse alo şikayet hattına şikayet ediverir. ne güzel itibarlı bir mesleğimiz war.ÖĞRETMENLİK....işkur bunları da biliyor mu acaba? 3 kuruşun yanında kadrosuz olarak çalışıp tüm bunlara da razı olduğumuzn farkında mı acaba?
  Korsaatci bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Üniversite affından yararlanamayan öğrenciye bir hak daha
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 27-11-2014, 14:21
 2. Cevap: 2
  Son Mesaj: 22-01-2013, 00:15
 3. ÖYPyi kazandığımız üniversite VS yl yaptığımız üniversite
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan pinar
  Cevap: 23
  Son Mesaj: 10-01-2013, 16:18
 4. Atandığım Üniversite ve YL+Doktora yapacağım Üniversite
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan _akademik_
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 08-11-2012, 21:38
 5. Cevap: 6
  Son Mesaj: 09-03-2012, 20:55

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git