Bakan Ergün, YÖK ve Türk Patent Enstitüsü'nün işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmasının, üniversitelerin sınai mülkiyet sisteminin önemli birer aktörü haline gelmelerinde çok büyük bir rol oynayacağını bildirdi.
1. Üniversite-Sanayi İşbirliği Zirvesi'nde YÖK ile Türk Patent Enstitüsü arasında işbirliği protokolü, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Habip Asan tarafından imzalandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türk Patent Enstitüsü ile YÖK arasında imzalanan protokolün üniversite sanayi işbirliği adına önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Proje kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından üniversitelerden temsilci akademisyenler belirlediklerini, düzenli toplantılar gerçekleştirdiklerini ve üniversitelerle etkin bir iletişim ağı meydana getirdiklerini anlatan Ergün, şunları kaydetti:
''Bu iki kurumumuzun işbirliği ve koordinasyon içinde çalışması, üniversitelerimizin sınai mülkiyet sisteminin önemli birer aktörü haline gelmelerinde çok büyük bir rol oynayacaktır. Bu Protokol ile YÖK ve Patent Enstitüsü, üniversitelerimizde sınai mülkiyetle ilgili yüksek lisans ve doktora programları oluşturacaklar, ilgili bölümlerin müfredatına sınai mülkiyeti ders olarak ekleyeceklerdir.''

2023 hedeflerinde üniversiteler başrol oynamalı

Bakan Ergün, proje ile araştırma geliştirme faaliyetlerinin gelişmesi ve teknolojik yeniliklerin takip edilebilmesi için üniversitelerde patent araştırması yapılmasını teşvik edeceklerini anlattı.

Böylece üniversitelerde lisanslama konularında çalışmaların yapılması, akademik yükselme kriterlerinde patentin etkin bir kriter olarak kullanılmasını sağlanacağını dile getiren Ergün, şunları söyledi:
''Bu çalışmaların hem sınai mülkiyet sistemine hem de üniversitelerimizin sanayi ile entegre olmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bizim 2023 hedeflerine ulaşmamızda üniversiteler, bize yardımcı olacak demiyorum, başrol oynayacaklar diyorum. Üniversiteler başrol oynarsa biz bu hedeflere varabiliriz. Bugün 3 üniversitemize ve 2012 yılında en çok SAN-TEZ projesine imza atan firmalarımıza, üniversite sanayi işbirliğine yaptıkları katkılardan dolayı ödül verdik.''

Kaynak: AA YÖK ile TPE arasında işbirliği - Anadolu Ajansı