Bulunan 1 den 4 - Toplam 4
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen Nazmi

Adrese Teslim Öğretim Üyesi Kadrosu Mahkemeden Döndü; Ancak..

Genel Güncel Olaylar Forumunda Adrese Teslim Öğretim Üyesi Kadrosu Mahkemeden Döndü; Ancak.. Konusunu İncelemektesiniz

Hukuku Dolanıp Dersbaşı Yaptılar! Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin 'adrese teslim' öğretim üyesi atamaları yargıdan döndü, ancak ...


 1. #1
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053

  Exclamation Adrese Teslim Öğretim Üyesi Kadrosu Mahkemeden Döndü; Ancak..  Hukuku Dolanıp Dersbaşı Yaptılar!

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin 'adrese teslim' öğretim üyesi atamaları yargıdan döndü, ancak o hocalar göreve başladı. Rektörden çarpıcı savunma geldi: Mahkeme atamaları değil, aranan şartları iptal etti. Biz de hocaları şartsız alımla görevlendirdik.

  KİŞİYE özel şartlarla öğretim üyesi atamalarıyla gündeme gelen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan ilk kez konuştu. Danıştay'ın atamalara ilişkin verdiği 'iptal' kararını 'uygulamadığı' gerekçesiyle Ankara Tapip Odası (ATO) tarafından hakkında savcılığa suç duyurusu yapılan rektör, 'Mahkeme atamaları değil, alınacak öğretim üyelerinde aranan şartları iptal etti. Bu durum atamanın iptal edildiği anlamına gelmez. Şartlar iptal edilmişse, öğretim üyeleri şartsız alımla görevlendirilmiş olurlar' dedi.

  ÖZCAN'IN KULAKLARI ÇINLADI

  Rektör Doğan'ın bu sözleri, 2009'da üniversiteye girişte katsayı farkının kaldırılmasının ilişkin Danıştay'ın verdiği 'iptal' kararına rağmen, iptal edilen düzenlemeye paralel sistemde ısrar eden dönemin YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın, 'Gerekirse hukuku da dolanırız hocam' sözlerini akıllara getirdi. Önceki gün düzenlenen açılış törenine Rektör Doğan'ın yanı sıra, fakülteye alımları tartışma konusu olan öğretim üyeleri de katıldı.
  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi, 26 Ocak 2011 tarihinde öğretim elemanı alımı için verdiği ilanda 'kişiye özel şartlar' bulunduğunu tespit eden ATO, 31 öğretim elemanının ismini noterden tasdik ettirmişti. Atanan 35 öğretim elemanından 31'i ATO'nun notere tasdik ettirdiği listesindeki isimlerden oluştu. ATO bu gelişme üzerine atamaları yargıya taşıdı ve önce idare mahkemesinden, ardından da Danıştay'dan 'iptal' kararı çıktı. Ancak, Rektör Doğan, 'noter tasdikli' atamalar yargıdan dönmesine rağmen, 'adrese teslim' öğretim üyelerinin üniversiteyle ilişkilerini kesmedi. ATO 'yargı kararını uygulamadığı' gerekçesiyle rektör hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yaptı.

  Rektör Doğan şunları söyledi;

  - ATAMALAR DEĞİL, ŞARTLAR İPTAL: Ankara Tabip Odası yargı kararını yanlış anlamış. Mahkeme atamaları değil, alınacak öğretim üyelerinde aranan şartları iptal etti. Bu karar atamaların iptal edildiği anlamına gelmez.
  - ŞARTSIZ ALIM FORMÜLÜ ('Şartların iptali, atamaların iptali anlamına gelmez mi?' sorusu üzerine): Şartlar iptal edilmişse, öğretim üyeleri şartsız alımla görevlendirilmiş olurlar. Atamaların iptaline kararı verilmiş gibi bilgi verilmesi art niyetli bir tutum.
  - TABİP ODASI SİYASİ DAVRANIYOR: Tabip Odası'nın siyasi davranıyor. Henüz 1.5 yıllık bir üniversiteyiz, eksiklerimiz de olabilir. Dozunda ve iyileştirmeye yönelik olduğu sürece her türlü eleştiriye açığız. Ancak bunun dışında düşmanca tavırları kabul etmeyiz, muhatap almayız.

  Kaynak: Akşam
  Kaynak Link: Hukuku dolanıp dersbaşı yaptılar 27 Eylül 2012 Perşembe 00:24
  Haber: Doruk ÇAKAR / ANKARA
  Son düzenleyen Nazmi, 27-09-2012 saat 11:33.
  azraeltr bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 2. 27-09-2012, 11:37

  Lisansüstü


 3. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  23
  öğretim üyesi alımı açısından olumlu bir gelişme. ancak geçenlerde ankaradaki bir üniversiteye araştırma görevlisi alımında, en başarısız en bilgisiz en ilgisiz öğrenci alındı. nedeni mi akraba prof var dekan ve rektör tanıdık..... diğer öğrenciler 3er sayfa sınav kağıdı verirken bu kız tek sayfa veriyor. nasıl oluyorsa herkesten yüksek not alıyor...

 4. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  12
  Ben de bu konuda mağdur olanlardanım. KTÜ eskiçağ tarihi anabilim dalına yapılan alımda yaşandı. Şu memlekette torpil bitmedi gitti. İlk sıradan listeye girdim en yakın rakibimle aramda 5 puan fark var. Benim dil puanım onların ales puanlarından bile yüksek. Mülakat da çok güzel geçti. İyi bir kağıt verdim ama sen son sıradan listeye giren çocuk alındı. Çocuğun tek özelliği Trabzonlu olması. ALES, dil, ortalama hepsi benim yüksek. Ayrıca sınavda gözetmen olarak duran araş. gör. de bu çocuğun kuzeni

 5. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Torpilin bitmesi için ÖYP ile alımlar başladı. Cari en geç 2 seneye kadar kalkacak. Ayrıca diğer alımlar içinde kriterler gelecek.Yakındır. İnşallah herşey daha güzel olacak. Ama 5 sene daha var

Benzer Konular

 1. ÖYP Dışı Öğretim Üyesi Olmak
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan DreadLord
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 24-07-2012, 21:43
 2. ÖYP ile Öğretim Üyesi Yetiştiren Üniversiteler
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan ercan.kiraz
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 24-07-2012, 18:06
 3. Öğretim Üyesi alımında ilan!!!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan tosbaaa
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 24-05-2012, 13:42
 4. Cevap: 17
  Son Mesaj: 19-03-2012, 12:58
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 24-12-2011, 11:26

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git