Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

Yarından itibaren, eşler birbirinden habersiz kefil olmayacak

Genel Güncel Olaylar Forumunda Yarından itibaren, eşler birbirinden habersiz kefil olmayacak Konusunu İncelemektesiniz

1 Temmuz'da neler değişecek! Hepimizin hayatında önemli değişiklikler getirecek olan birçok düzenleme yarın yürürlüğe girecek ...


 1. #1
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376

  Yarından itibaren, eşler birbirinden habersiz kefil olmayacak

  1 Temmuz'da neler değişecek!

  Hepimizin hayatında önemli değişiklikler getirecek olan birçok düzenleme yarın yürürlüğe girecek

  Masamızdaki ekmekten, şirket yönetimine, evde beslediğimiz evcil hayvandan, evimize alacağımız buzdolabına kadar çok çeşitli alanda önemli değişiklikler yarın başlayacak. Türk Ticaret Kanunu (TTK) ve Borçlar Kanunu ile A sınıfın altındaki beyaz eşyaların satışını yasaklayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi, ikinci af düzenlemesi, Türk Gıda Kodeksi Tebliği, SGK’nın sağlık ve tedavi süreçlerine yeni bir sistem getiren e-reçete ve avuçiçi taraması uygulamalarına yarından itibaren “merhaba” diyeceğiz

  BORÇLAR KANUNU

  Kiracı komşuyu rahatsız etmeyecek

  Ev sahibi ve kiracılarla ilgili de bir çok düzenleme kanunla birlikte hayata geçecek. Kiracı, kiralananı, sözleşmeye uygun olarak ‘özenle’ kullanmak ve kiraladığı evin bulunduğu taşınmazda oturan kişiler ile komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlü olacak. Kiracının davranışları komşular tarafından çekilmez hale gelirse, ev sahibi önce uyaracak, ardından yazılı bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilecek. Böylece uyarıya rağmen yüksek sesle müzik dinleyen, gürültü yapan, balkonda mangal yakan kiracıların sözleşmesi iptal edilebilecek.

  Eşler birbirinden habersiz kefil olamayacak

  Borçlar Kanunu’na göre eşler birbirlerinden habersiz kredilere kefil olamayacak. Eşlerden biri ‘yazılı olarak’ izin vermedikçe diğer eş hiçbir şekilde bir başkasının borcuna kefil olamayacak. Kefil olanın rızası olmadıkça, kefalet miktarında sonradan artış yapılamayacak.


  Elektrik, su borcunu ödememek yok

  Kiracı, aksine sözleşme olmadıkça, kira bedelini ve yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlü. Kirasını, aidatını, elektrik, su, doğalgaz borcunu ödemeyen kiracı önce uyarılacak. 30 gün süre tanınarak kira sözleşmesi iptal edilebilecek.

  Hata yapan doktor tazminat ödeyecek

  Doktor hatasıyla ölüm veya sakatlık durumunda hastaya ve yakınlarına manevi tazminat ödenecek. Doktor hatasıyla hastanın ölmesi veya bir organını kaybetmesi durumunda ameliyat öncesi doktoru sorumluluktan kurtarmaya yönelik sözleşmeler geçersiz olacak. Bu durumdaki doktorlar ve hastaneler tazminat ödemekten kurtulamayacak. Sadece ölüm halinde değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin yakınlarına manevi tazminat ödenmesine karar verilebilecek. Sosyal güvencesi olmayanlara olanlara ‘geçici ödeme’ yapılabilecek.

  Herkes köpeğine, kedisine dikkat edecek

  Yeni yasayla birlikte, ‘mal’ kapsamında değerlendirilen evcil hayvanlara daha çok dikkat etmek gerekecek. Bir kişinin hayvanı, başkasının taşınmazı üzerinde bir zarar verdiği takdirde, taşınmazın kullanıcısı, o hayvanı yakalayabilecek, zararı giderilinceye kadar alıkoyabilecek, hatta durum ve koşullar haklı gösteriyorsa hayvanı diğer yollarla etkisiz hâle getirebilecek. Ancak durumdan hayvan sahibini haberdar edecek, sahibini bilmiyorsa bulunması için gerekli girişimleri yapacak. Hukukçular, bu düzenlemenin hayvanın öldürülmesine kadar varabileceği yorumunu yapıyor.

  Faizde tavan 13.5’le sınırlı

  Yeni Borçlar Kanunu’yla faizin tavanı yıllık yüzde 13.5’le sınırlanıyor. Böylece borçlu, olağanüstü faiz oranlarına karşı korunacak. Faiz ödeme borcunda uygulanacak yıllık faiz oranı, sözleşmede kararlaştırılmamışsa, faiz borcunun doğduğu tarihte yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre belirlenecek. Sözleşme ile kararlaştırılacak yıllık faiz oranı, belirlenen yıllık faiz oranının yüzde 50 fazlasını aşamayacak.

  Dolarla kira ödeyene 5 yıl kira artışı yok

  Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, 5 yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamayacak. Döviz kurunun aşırı artması halinde Borçlar Kanunu gereğince kiracı lehine kirada indirim söz konusu olabilecek.

  Kira sözleşmesini eşten habersiz feshetmek yasak

  Aile konutu olarak kullanılmak üzere kiralanan taşınmazlarda kiracı, eşinin açık rızası olmadıkça kira sözleşmesini feshedemeyecek.

  Sevgiliye tazminat hakkı geliyor

  Haksız fiilden doğan manevi tazminat isteme hakkı, eski yasada z arar görenin kendisi, karısı, anne-baba gibi aile tanımı kapsamındaki kişilere tanınıyordu. Yeni yasa ile aralarında nikah olmayanların, yani nişanlı ve sevgililerin de tazminat isteme hakları olacak.

  Tüketicinin aleyhine sözleşme geçersiz

  Yeni Borçlar Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle, banka, sigorta şirketleri, seyahat ve taşıma işletmeleri gibi şirketlerce hazırlanan sözleşmelerde hükümler tek taraflı ve tüketicinin aleyhine ise sözleşme geçersiz sayılacak. Yine sözleşmedeki hükümler anlaşılmaz durumdaysa, tüketicinin lehine yorumlanacak.


  ENERJİ VERİMLİLİĞİ

  Eski buzdolapları tarihe karışacak

  Enerji Verimliliği Strateji Belgesi’nde yer alan ve elektrik tüketimi yüksek olan buzdolabı satışı da sona eriyor.

  1 Temmuz’dan itibaren A sınıfının altındaki buzdolaplarının satışı ve ithalatı yasaklanacak. Türkiye genelinde halen ev ve işyerlerinde kullanılan yaklaşık 15 milyon B ve C sınıfı buzdolapları da kademeli olarak A sınıfı buzdolapları ile değiştirilecek. Enerji Strateji Belgesi doğrultusunda, enerji tüketiminin yoğun olduğu diğer ev eşyalarında da kademeli değişime gidilecek. Örneğin vatandaşın evindeki buzdolabını değiştirmesi gibi bir zorunluluk getirilmedi. Yenileme zamana yayılacak.

  SGK TEBLİĞLERİ

  Elektronik reçete geliyor

  1 Temmuz’dan itibaren Türkiye sağlık sektörü e-reçeteye geçiyor. SGK’nın başlattığ uygulama kapsamında artık doktorlar kağıt reçete yazmayacak. Her doktorun kendine ait bir şifresi olacak. Vatandaş doktora gittiğinde, doktor vereceği ilaçları SGK sistemine girerek bilgisayara yazacak. Vatandaş istediği eczaneye gittiğinde ekranda kendisi için yazılmış ilaçları yani e-reçeteyi eczacı görebilecek. İstediği eczaneden ilacını alabilecek.

  Avuç içinden kimlik bilgisi...

  Sağlıkta suistimalleri önlemeye çalışan SGK, bazı özel hastanelerin, gelmeyen hastaların kimlik bilgileriyle muayene olmuş gibi göstererek SGK’ya fatura etmesi sonrası özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde ‘avuç içi damar izi’ uygulamasına geçmeye karar vermişti. Bununla ilgili altyapı hazırlıkları tamamlandı ve 1 Temmuz itibarıyla vatandaşlar öncelikle özel hastanelerden başlamak üzere avuçiçi kimlik kaydı yaptırmak zorundalar. Sistem şöyle işleyecek: “Bir cihaz yardımıyla hastaneye giden vatandaşlar avuç içlerini göstererek kimlik tespitini yaptıracak ve bu bilgiler SGK ana merkezinde kaydolacak. Böylece gittiği her muayene için avuçiçini okutarak muayene olacak.

  Kaynak: Vatan
  Son düzenleyen aDNA, 30-06-2012 saat 09:39.

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Kefil sorunu ÖYP de anlaşılan daha büyüyecek. Enişteden habersiz; teyzemiz, Dayıdan habersiz de yengemiz kefil olamayacak ÖYP li arkadaşlarımıza

 3. #3
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Buyur burdan yak

 4. #4
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  800
  Çok çok iyi oldu , benim gibi memleketinde çalışan memurlar kimseye yok diyemiyordu şimdi suçu hanımın üzerine atarız hayat ÖYP değil hocam ÖYP gözüyle bakmamak lazım herşeye

Benzer Konular

 1. Kazandıktan itibaren Öğretim Görevliliği işe başlama süreci?.
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan kiges
  Cevap: 33
  Son Mesaj: 11-01-2017, 15:08
 2. Cevap: 16
  Son Mesaj: 31-08-2012, 19:26
 3. Artık Kimyadan Alım Olmayacak mı?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan htg80
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 09-08-2012, 15:23
 4. Lisans ve yükseklisans bölümlerim birbirinden farklı.Hangisi üzerinden başvurabilirim?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan cemsultan
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 01-07-2011, 14:57
 5. KPSS’ yi 2011'den itibaren MEB yapacak
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan nehir
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 02-10-2010, 10:11

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git