Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, silah altına alınan er ve erbaşları kapsayan sigortanın devlet tarafından yatırılmasına yönelik bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Yozgat Askerlik Şubesi açılışına katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, valilik ziyaretinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin er ve erbaşların sigortasının devlet tarafından yatırılacağı yönündeki soruya Yılmaz, "Bizim arkadaşlar bakanlık olarak böyle bir çalışma yaptı. Yüzlerce çalışma yaparsınız, bu çalışmaların neticelenmesi için diğer bakanlıkların da görüşünün alınması gerekir. Diğer bakanlıklar, Türkiye'nin ekonomisi, bütçesi ve durumunu, diğer hususları dikkate alarak bir çalışma yapacaklar. Olumlu görüş gelirse inşallah bunu hayata geçirmeyi düşünüyoruz." dedi.

Yozgat halkının hizmetin en iyisine layık olduğunu belirten Yılmaz, "Bu hizmet alacağı birimlerden biri de askerlik hizmetidir. Ta Osmanlı döneminden bugüne kadar değişmeden bir hizmet birimi devam etmektedir. Daha gelişen teknoloji ile birlikte halkımıza en modern şekilde hizmet vermek için de bir askerlik şubesi açtık. Savunma Bakanlığı'nın askere alma ve savunma sanayi ile ilgili birimleri de var. Bu göreve başladığımız sırada gerçekten de Türkiye kültürünün özü Yozgat, Tokat ve Sivas'ın savunma sanayiinde mutlaka iyi bir yere gelmesi için çalışma başlattık. Süreç çabuk geçiyor. Hızlandırılmasını söyledik. Savunma sanayiinde de Yozgat'ta iyi bir şeyler yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Sivas’a savunma sanayi ile ne yapılacaksa Yozgat’a da yapılacağını ifade eden Yılmaz, "Burada kuracağımız bir tesisin güvenlik sistemine bile ihtiyacı yok. Vatandaşı devletine sadık, devletin hizmetinde ilaç ve güvenlik gerektirmeyen bölge. Dolayısıyla biz de bunun farkındayız. Yozgat, Sivas ve Tokat'ı el birliği içerisinde savunma sanayiinde hak ettiği yere getireceğiz. Sivas’a ne yapacaksak Yozgat'a da onu yapacağız. Sivas ve Yozgat'ı birbirinden ayrı gayrı tutmuyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı