Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

KPSS’ yi 2011'den itibaren MEB yapacak

Genel Güncel Olaylar Forumunda KPSS’ yi 2011'den itibaren MEB yapacak Konusunu İncelemektesiniz

Yüz binlerce öğretmen adayını mağdur eden Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndaki (KPSS) kopya skandalına Milli Eğitim ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  54

  KPSS’ yi 2011'den itibaren MEB yapacak

  Yüz binlerce öğretmen adayını mağdur eden Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndaki (KPSS) kopya skandalına Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son veriyor.

  Skandalın öğretmen atamalarını ve eğitimin işleyişini engellemesi üzerine harekete geçen bakanlık, öğretmenlik alım sınavını Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) sorumluluğundan alacak. Öğretmenlik alımının, 2011 yılından itibaren MEB tarafından ve bütün branşlarda ayrı ayrı sınavlarla yapılması kesinleşti. ÖSYM, kopyanın ardından ertelenen KPSS'yi 31 Ekim'de son kez yapacak. Çalışmayla bir yıl boyunca aralarında üniversite sınavının da yer aldığı 38 ayrı sınav düzenleyen ÖSYM'nin yükü hafifleyecek. Yeni sınav sisteminde, adaylar bütün derslerden değil, branşlarına göre sınava alınacak. Böylece alan yeterliliği dikkate alınacak.

  Bu yıl 10-11 Temmuz'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'na giren 3 milyon 254 bin 86 adaydan 835 bini üniversite mezunu. Bunlardan yaklaşık 300 bini öğretmen adayı. Öğretmen adayları, yaşanan kopya skandalıyla büyük şok yaşarken yıllarca emek vererek hazırlandıkları sınavın soru hırsızlığı sebebiyle iptal olmasıyla mağdur oldu. Skandal üzerine sınav sisteminde değişiklik yapmanın gerekliliğini gören YÖK ve MEB, ÖSYM'yi yeniden yapılandırıyor. Bu kapsamda kurumun sorumluluğu da azaltılıyor. Özellikle üniversite mezunlarının gireceği KPSS sınavları artık MEB'in bünyesinde yapılacak. Yüz binlerce öğretmen adayını ilgilendiren yeni sistem, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilecek. 2011'de hayata geçecek sistemle her branşta yapılacak özel sınavlarla öğretmen adaylarında 'alan yeterliliği' dikkate alınacak. Böylece tarih öğretmeni adayı tarih, matematikçi ise sadece matematik sınavından sorumlu olacak. Daha önce öğretmen adaylarının genel kültür ve genel yetenek alanlarında her dersten sorumlu tutulduğunun altını çizen MEB yetkilileri, "Üniversiteden mezun olan öğrenci kendi alanında uzmanlaşmak yerine içeriği tamamen kendi alanının dışındaki sınava zaman harcıyordu. Bu artık son bulacak." diyor.

  KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı üzerindeki çalışmalar ise sürüyor. Bu yıl sonunda bitmesi beklenen hazırlıklara göre Eğitim Bilimleri Sınavı da her branşın kendi ölçü ve tekniklerine göre düzenlenecek. Halen 84 farklı branşta öğretmenlik bulunuyor. Eğitim Bilimleri Sınavı'nın alana göre düzenlenmesi için son çalışmaların yapıldığını belirten yetkililer, yeni sınavda sadece alan yeterliliği isteneceğini vurguluyor.
  kaynak:kamudanhaber.com

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  14
  Haberde yazılanlar gerçekleşirse çok güzel olur özellikle öğretmen adaylarının kendi branşlarından sınava tabi tutulacağı kısmı çok önemli.Haberde geçen diger konulardan olan sınavın artık meb tarafından yapılacağı kısmı göstermelik birşey bence.Sonuç itibariyle o kurumdada şerefsizler vardır çalan gene çalar.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  465
  Evet katılıyorum size, gerçekten atılması gereken bir adımdı bu. Öğretmen olmak çok zor ülkemizde kendi alanınızda çok uzman olsanız bile, illaki o sınavda ter dökmek gerekiyordu. Ayrıca dediğiniz gibi, sınavı düzenleyecek olan kurum değişmiş olsada ZİHNİYET değişmedikçe önüne geçmek cidden zor olcak gibi.
  My wound neither bleeds, nor heals..The gone forgets, the one behind always hurts...I can't escape, your smell is everywhere..

  Rafet El Roman - Senden Sonra

 4. #4
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  54
  değişikliğin iyi ve kötü yanları var bence dediğimiz gibi kendi alanımızdan girmek çok güzel ama kurumlarda torpil daha çok işliyor o yüzden bu sistemle torpil biraz daha baskın çıkabilir kanısındayım allah tüm öğretmenlerimizin yardımcısı olsun

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  14
  biri bana mı seslendi? Öğretmen diyince biran üstüme alındım kulağımı alıştırıyorumda inş 2-3 sene içinde öğretmen olacağım

 6. #6
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  54
  ben 3 4 sene önceden kulağımı öğretmenliğe alıştırmaya başlamıştım 2 bilemedin 3 yıl sonra meslektaşız

Benzer Konular

 1. Kazandıktan itibaren Öğretim Görevliliği işe başlama süreci?.
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan kiges
  Cevap: 33
  Son Mesaj: 11-01-2017, 15:08
 2. ÖYP 2011 ek yerleştirme ve 2012 ÖYP tercihi yapacak Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan erdemlikız
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 28-12-2011, 00:55
 3. öyp 2011 de tercih yapacak inşaat mühendisleri
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan civilengineerzç
  Cevap: 13
  Son Mesaj: 19-12-2011, 15:13
 4. ÖYP 2011 Psikoloji-Atandığı Üniversitede Yüksek Lisans Yapacak Olan Arkadaşlar
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yigit__55
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-08-2011, 01:57
 5. 2011 ÖYP başvurusu yapacak veya ÖYP'li Kimya Mühendisleri bilgi ve puan paylaşımı
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan nihaluremek
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 19-07-2011, 13:19

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git