Bu yıl KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı, bir dizi skandal gölgesinde yapıldı. Mağduriyetleri gidermek için yapılan düzenlemeler ise başka mağduriyetlere yol açıyor. Şimdi de tecil süresi dolacak öğretmen adayları, atama takviminde yeni bir düzenleme bekliyor.

(CNNTURK.COM) -- 30 Kasım itibariyle tecil hakları dolacak öğretmen adayları, 6 Aralık’ta yapılacak atamaları bekleyemeden askere gitmek durumunda kalacak.

Atama takviminde bir düzenleme yapılmazsa pek çok erkek öğretmen adayı mağdur olacak.

Cnnturk.com’a gönderdikleri mailler ile de tepkilerini dile getiren öğretmen adayları bu konuda acilen düzenleme yapılmasını talep ediyor.

Bu durumu şöyle açıklamak mümkün: KPSS sınavından yeterli puan almış adaylar öncelikle internet üzerinden tercihlerini yapıyorlar. Ancak erkek adaylar için tercih robotunda askerlik durumu seçenekleri bulunuyor. Bunlar: “Askerliğimi yaptım, askerliğimi yapmaktayım, askerliğimi ertelettim, askerlikten muafım ve bakaya kaldım; kovuşturmaya gerek yoktur yazısı ektedir.” Şeklindedir.

Yalnız yukarıda sayılan durumlardan herhangi birisini seçme konusunda 6 Aralık atama takviminin zamanlama açısından problem oluşturmakla kalmayıp, bazı belirsizliklere yol açtığı iddia ediliyor.
Aday şifresi KPSS tekrar sınavında, sonuç sorgulaması yapabilmek için artık aday şifresi isteniyor. Bu da adaylar arasında “bazı kişilerin sonuçlarının afişe olmaması” şeklinde yorumlanarak yeni bir soru işareti yaratıyor.
Erkek adaylar aralık celbinde askere gitmek istemeyip rapor alarak askerlik tecili yapabiliyor. Bu süre aralık ayının birinci gününden itibaren 25. günü kapsıyor. Aralık ayında rapor alacak olan adayların, bu ayın 25’inden önce tercihlerin alınması ve atamaların yapılması durumunda yukarıdaki askerlik seçeneklerinden "Bakaya kaldım" seçeneğini işaretlemeleri gerekecek. Ancak “Kovuşturmaya gerek yoktur” yazısını almaları için 26 Aralık tarihini beklemeleri gerekecek. İşte tercih ve atama döneminde erkek adayların şikâyetçi oldukları nokta burası.

Atama hakkı kazanmış adayların "atama takvimi" kaynaklı askerlikle ilgili durumlarının atamalarına engel olmayacak şekilde düzeltilmesini talep ediyor.


Kaynak : CNN Türk