+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

Sanatta Yeterlik İçin Dil Şartı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Doktora Eğitimi Forumunda Sanatta Yeterlik İçin Dil Şartı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ? Konusunu İncelemektesiniz

Herkese Merhaba, Sanatta Yeterlik (yani sanatta doktora) programları için de yds 55 şartı söz konusu... ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2016
  Mesaj
  9

  Question Sanatta Yeterlik İçin Dil Şartı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

  Herkese Merhaba,

  Sanatta Yeterlik (yani sanatta doktora) programları için de yds 55 şartı söz konusu... Güzel Sanatlarla ilgili yds şartının kalkması gerekmez mi ? Ve önümüzdeki dönemler de bu şart kalkar mı ?

  Şimdi birçok kişi özellikle de yds den 65 ve üzeri alanlar ay makale okuyacağız, ay çeviri yapacağız, ay öyle şey mi olurmuş daha da yüksek olsun 80 olsun 90 olsun 1500 olsun allah ne verdiyse vs şeklinde fantezi yapıp yabancı dilin ne kadar elzem olduğundan dem vurmasın... Elbette yabancı dil bir akademisyen için ya da akademisyen adayı için gereklidir ve buna bir itirazım yok... Lakin sanat programları için yabancı dilin şart koşulması da bana mantıksız geliyor... Sanatın dili mi olurmuş..........

  Ayrıca yds den yeterli puanları alanların da makale okuduğu ve çeviri yaptığı da bana pek inandırıcı gelmiyor, anca işi düşerse... O da mecburiyetten bence ve mutlaka yabancı dile hakim kişilerden destek alarak... Ülkemizdeki yabancı dil eğitimi de malum... Sınavın içeriğine değinmek hiç istemiyorum bile... Sadece tek bir sınavla bunu ölçtüğünü düşünmek de çok enteresan... Bu ve benzeri sınavları geçip de tek kelime yabancı dil konuşamayan yüzlerce akademisyen tanıyorum... Hatta bırakın yabancı dili kendi ana diline Türkçeye bile hakim değil... Kendi ana diline hakim olmayan kişi yabancı dili zaten öğrenemez... Çünkü bir insan için bir başka dil konuşmak/konuşabilmek kendi ana dilindeki kavramlar ve bağlamlar üzerinden çağırışım yaparak konuşulanın diğer dildeki karşılığına varmaktır... Ülkemizde yabancı dil eğitiminin başlı başına büyük bir sorun olduğunu ve bu konuda temelden bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyorum... Velhasıl kelam bu zamana kadar insanlara yabancı dil öğretemeyenler şimdi onlardan yabancı dil istiyor ki bu da ayrı bir ironi... Ve ben kendi alanımla ilgili eserler ortaya koymam gerekirken vaktimi kelime ezberlemek gibi saçma sapan şeylere harcamak zorunda kalıyorum... Şahsi kanaatim sanat programlarında yabancı dil isteğinin şart olmaktan kaldırılması ve kurumların tercihine bırakılması... Doktora programına adım atan bir öğrenci de eşek değil ya birkaç sene içerisinde istediği yabancı dili öğrenir eğer amacı akademisyen olmaksa... Fikirlerinizi merak ediyorum...

  Sevgiler, saygılar...
  Son düzenleyen Gök Mai, 19-12-2016 saat 20:56.

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2016
  Mesaj
  195
  Hayır. Kesinlikle yabancı dil olmalı. Müzik teknolojisi öğrencileri için ingilizce olmazsa olmaz olmalı, hatta müzikoloji ve diğer batı müziği dalları öğrencileri için Almanca da kabul edilir bir dil olmalıdır. Diğer güzel sanatlar alanlarını bilmem ama bana göre müzikçi adam bilecek. Bilmeyenleri genelde intihal yaparken görüyoruz.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

 3. #3
  Akademik Forum
  Misafir
  "Sanatın dili mi olurmuş....." diyorsanız akademide sanat hayatınıza devam etmezsiniz olur biter. Özel atölyenizde ister işaret diliyle isterseniz herhangi bir dil ile sanatsal (!) çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Sizin bakış açınızla gidecek olursak Sanatta Yeterlik yapmanız da mantıksız?? Sanatın yeterliği mi olurmuş... Size tavsiyem iyi bir dil kursuna yazılmanız ya da sanatsal faaliyetlerinizi kişisel atölyede sürdürmeniz.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2016
  Mesaj
  9
  dil kursuna yazılmama gerek yok, ingilizcem de italyancam da yeterli... bence sen kinini başka yerde kus kardeş...

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2016
  Mesaj
  9
  evet haklısın batı müziği dalları için almanca da gerekli özellikle avusturya ya gitmek isteyenler için şart olmalı hatta.. ama bi dostum japon müziğiyle ilgili bi çalışma yapıyor ve japoncası yok ingilizceyle de bi yere kadar yol alabiliyor.. japon kaynakları ingilizce ye ya da türkçe ye çevirtmek için bayağı bi bedel ödüyor.. benim bahsetmek istediğim şey başka bir şeydi.. fakat herkes intihal ve sınava odaklanmış o pencereden bakıyor.. mesela ben şu an ingilizce kelime ezberleyip makaleleri anlamaya çabalıyorum kendimce fena da sayılmam, fakat öğrendiğim dili yurt dışına çıkıp (ya da yurt dışına çıkmasam bile) aktif bi şekilde kullanmadığım sürece o ezberlediklerim bir süre sonra uçup gidicek.. sınav ya da sınavlar olsun yabancı dil de olsun bi itirazım elbette yok ki yukarıdaki yazıda da belirtmiştim bunu fakat bazı şeylerin de değişmesi lazım bence öğrenciler yurt dışına teşvik edilmeyecekse ya da öğrenci kendi imkanlarıyla yurt dışına çıkmayacaksa bu hengamenin bir anlamı yok.. lütfen biraz mantıklı düşünelim... doktora da en az 55 isteyip kadro için en az 50 istemek de ayrı fantazi... sanatta yeterlik de alesi şart koşmayıp yabancı dili şart koşmak da bambaşka bi fantazi.. bu resmen ana diline çok iyi hakim olmasan da olur yeter ki yabancı dil olsun demek gibi bir şey.. ayrıca evet sanatın dili olmaz... literatür taraması yapacaksa o başka elbette ama sanatın dili olmaz.. işaret dili falan filan gibi çocukça yorumlara gülüyorum sadece...

 6. #6
  kartut
  Misafir

  Sanatta mı yeterlik dilde mi yeterlik?

  SANATTA MI YETERLİK DİLDE Mİ YETERLİK?
  Üniversitelerin eğitim fakülteleri, güzel sanatlar bölümü ve güzel sanatlar fakültelerinin ilgili bölümlerinde, konservatuvarlarda doktoraya karşılık gelen unvan “Sanatta Yeterliktir”. Üniversitelerde zaman zaman bu alana ilişkin lisansüstü eğitim ve atamalara yönelik düzenlemeler yapılabilmekte, kriterler geliştirilmektedir.
  Ancak yıllardır uygulanan, değiştirilmeyen, değiştirilmesi dahi düşünülmeyen mevcut sanatta yeterlik kriterleri üniversitelerimizin sanat alanlarındaki gelişimlerini olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Maalesef temel bilim alanlarını referans alan bu kriterler yabancı dil puanını ön şart olarak kabul edip alan yeteneği sınırlı, dilde başarılı olanların önünü açmakta yetenekli, başarılı adayların ise önünün tıkanmasına neden olabilmektedir. Örneğin Y. dil puanı 90 olan yeteneği sınırlı bir adayın karşısında; yeteneği tavan yapmış bir aday Y. dilden 55 alamadığı sürece sanatta yeterliğe kabul edilme şansı yoktur.
  Güzel sanatlar alanındaki gelişimde etkili olan yabancı dilin akademik hayattaki yeri ne olmalıdır?
   Sanatta yeterlikte yabancı dil amaç değil bir araç ve avantaj olmalıdır.
   Sanatta yeterlikte yabancı dil kriteri, alana ilişkin yetenek ve becerinin önünde yer almamalıdır. Asıl kriter alan yetkinliği/yeteneği olmalıdır.
   Dil puanı ön şart değil, yüzdelik dilim içerisindeki önemli şartlardan biri olarak değerlendirilmelidir.
   İyi derecede yabancı dil bilmek iyi bir sanatçı-sanat eğitimcisi (sanatta yeterli) olmanın bir eş değeri ve gereği olarak düşünülmemelidir.
  Neticede yükseköğretimde esnek olmayan tutumlar yükseköğretimin ulusal ve kurumsal kimliğine gölge düşmesine yol açabilir. Bu bakımdan bireysel yeteneklere göre sistem çeşitlendirilmelidir. Özel yeteneklere dayalı kanallar açık tutmalıdır. Çünkü bilimiyle, sanatıyla eğitimiyle, kültürüyle, değerleriyle toplumu ileriye götürecek yaratıcı insanlar bu kurumlardan yetişiyor. Özel beceri, yaratıcılık ve yeteneği gerektiren alanlar sistemin/temel bilimlerin katı kurallarına mahkûm edilmemelidir. Konu kesinlikle Yabancı dil karşıtlığı olarak algılanmamalıdır.
  Dünyada bizdeki kritere sahip kaç ülke var? Ayrıca üniversitelerin güzel sanatlar alanında sanatta yeterlikte yabancı dil kriterinin koyulduğu yıldan itibaren (sanırım 1980’li yılların sonu) ülkemizde kaç tane sanat alanında isim yapmış akademisyen sanatçı çıkmıştır? Daha açıkçası 1970 ve 1990 arası, 1990 ve 2017 yılları arasındaki sanatçı profilinin karşılaştırılması bize bu konuda bir ipucu verebilir diye düşünüyorum.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. YDS Rusça Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
  YDS - Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı forum içinde, yazan Akakiy
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 02-01-2016, 18:24
 2. ÖYP- iç mimarlık doktora/sanatta yeterlik sorunu
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan fashiontecture
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 22-02-2014, 10:02
 3. TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı alanında Doktora/Sanatta Yeterlik derecesi
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-08-2011, 18:14
 4. öyp de sanatta yeterlik mi doktora mı açılıyor
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan mehmeterdem
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28-07-2011, 22:40
 5. Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Alanında Sanatta Yeterlik Programından Mezun Olmak
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 30-12-2010, 06:16

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git