reklam

+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 12 - Toplam 12

20 Nisan 2016 Yönetmeliği

Doktora Eğitimi Forumunda 20 Nisan 2016 Yönetmeliği Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar bugün resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre doktora derslerini 4 yarıyılda bitirmeyenler atılacak mı diyor ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2015
  Mesaj
  10

  20 Nisan 2016 Yönetmeliği

  Arkadaşlar bugün resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre doktora derslerini 4 yarıyılda bitirmeyenler atılacak mı diyor yoksa ben mi yanlış anlıyorum..
  İnceleyebilirseniz sevinirim...

  T.C. Resmi Gazete

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2015
  Mesaj
  147
  evet doğru okudunuz.

 3. #3
  Akademik Forum
  Misafir

  yok artık

  yani pat diye atacaklar mı, 2010 girişlilieri?

 4. #4
  Avukat Davut
  Misafir
  2010-2013 girişlileri pat diye atmayacaklar. Onlar bakımından 6 yarıyıllık süre bugün başlıyor. Bugünden itibaren 6 yarıyılda bitirmezse o zaman atılır. Av. Davut E.

 5. #5
  Akademik Forum
  Misafir
  Yök hocaların danışmanlık yaptığı öğrenci sayısını sınırlıyor uzun süre kayıtlı bulunup mezun olmayan öğrenciler yüzünden yeni öğrenci almak sıkıntı oluyordu hep kendi açınızdan değil bir de bu açıdan bakın

 6. #6
  Akademik Forum
  Misafir
  Öyplilerin Durumu nedir acaba?

 7. #7
  çamcarı
  Misafir
  ÖYP'liler için de azami süre sfırlaması söz konusu olabilir mi acaba? ÖYP yönetmeliğinde azami sürede yüksek lisans / doktora bitirme şartı vardı. 3 yıl - 5 yıl diye belirtilmemiş. Şimdi yeni düzenlemede lisansüstü konusunda ÖYP'li, 50/d'li vs. için bir açıklama yapılmamış.

 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  12-2013
  Mesaj
  19
  aynı yönetmelik aynı anda iki lisansüstü eğitimi de (tezli) engelliyor. Peki enstitü benim iki ünivesitede kayıtlı olduğunu nasıl anlar?

 9. #9
  Kısıtlanmış Üyelik
  Üyelik Tarihi
  11-2015
  Nerden
  ►►
  Mesaj
  126
  Alıntı sirket Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Arkadaşlar bugün resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre doktora derslerini 4 yarıyılda bitirmeyenler atılacak mı diyor yoksa ben mi yanlış anlıyorum..
  İnceleyebilirseniz sevinirim...

  T.C. Resmi Gazete
  MERHABA ;

  önce hatalı veya dolaylı link paylaşmışsınız sanırım çünkü ben yönetmeliğe ulaşamadım ama sorunuza cevaben değidi diye biliyorum ya ,yani tam olarak öyle değildi.

  sanıyorum 2 parçaya bölünmüştü ,ders dönemi ve tez dönemi olarak.

  ama şöyleydi hem ders döneminin hemde tez döneminin ayrı ayrı belli bir sürede bitirilmesi gerekliliğinden dolayı beklenmeyen sürede bir atılma sözkonusu oluyor hatta değil 4 yılda 3 yılın sonunda yada daha erken de ilişiğiniz kesilebiliyor ancak yönetmeliğe ulaşamadım ve ilgilenemiyorum da ne yazık ki ,bi yönetmeliği okuyun öyle değildi sanki..

  sonuç olarak total yine azami süre 6 yıl veya bi eksüre daha olması lazım ,ama ciddi fark 2 ye bölünmüş ve eskisi ile mukayese edildiğinde biraz da acımasız ve uyumsuz bazı gerektirmelerin eklenmiş olması..

 10. #10
  Akademik Forum
  Misafir
  merhabalar,
  benim sorum iki bölümde yüksek lisansta kayıtlı olmam ile ilgili şimdi bir de lisans ortalaması ile başvurup doktoraya kabul edildim. benim hali hazırda kayıtlı olduğum yüksek lisans programlarını sildirmem gerekecek midir? en azından birini sildirip doktoraya kayıt yaptırabilir miyim? yüksek lisansı sildirme işlemi uzun sürer mi? uzarsa kayıt yapmama engel teşkil eder mi? bu hafta kayıt yaptırmak zorundayım çünkü? lütfen cevap verin, yöke de ulaşamadım. şimdiden çok teşekkür ederim. iyi günler.

 11. #11
  S. Irmak
  Misafir
  ÖYP'liler ile ilgili de sıfırlama söz konusu olabilir zira forumda ÖYP yönetmeliğine göre belirtilen sürede tezini tamamlayamadıkları gerekçesi ile işten çıkartılan araştırma görevlilerinin açtıkları davalar sonucu mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararı verdikleri yazılmış. Kararın gerekçesi 33/a'da işten çıkarılmaların kanunlarla belirleneceğinden bahsedilmesi fakat ÖYP'lilerin işten çıkarılmalarının kanunla değil yönetmelikle düzenlenmiş olmasıdır. Yani aynı zamanda yönetmelik kanuna aykırı olarak yapılmış, kanun yönetmelik ile değiştirilemeyeceğinden mahkeme yürütmeyi durdurmuştur. Mahkeme işten çıkarılmayı durdurduğuna göre bu şekilde işine devam eden ÖYP'lilerin diğer 33/a'lılar ile bu konuda aynı muameleyi görmeleri mümkün görünüyor.

 12. #12
  soru-yorum
  Misafir
  ÖYP'liler 50/d kadrosuna geçirildiği için mahkeme kararlarının da bir geçerlililği kalmamış oluyor. Yüksek lisans ve doktora azami süre konusundaki sıfırlama da ÖYP'liler için geçerli olmayacak denilmişti. Bu durumda tezini zamanında tamamlayamayanların işten çıkarılmaları kuvvetle muhtemeldir. Bir diğer husus, bugün itibarı ile 50/d kadrosuna geçirilmiş olan bazı araştırma görevlileri kendilerinden bir daha ALES puanı istenmeyeceği düşüncesiyle atandıktan sonra ALES'e girmemiş ve ALES puanlarının geçerliliği kalmamış olabilir. Bu durumda tekrar ALES'e en erken Aralık ayında girebilecekleri için önümüzdeki doktora dönemi için kendilerinden ALES puanı istenmesi hâlinde ne yapabilirler?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. AÖF 16-17 Nisan 2016 Vize Sınavı Görevlendirmeleri
  ÖSYM-AÖF Sınav Görevlendirme Bilgileri ve Duyuruları forum içinde, yazan ran
  Cevap: 62
  Son Mesaj: 03-05-2016, 11:56
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-03-2016, 21:21
 3. öyp yönetmeliği?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan hawk9
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 27-07-2012, 17:16
 4. Çetinsaya: Yeni ÖYP yönetmeliği Nisan Ayında Tamamlanacak
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Akademik
  Cevap: 115
  Son Mesaj: 01-07-2012, 14:47
 5. Cevap: 25
  Son Mesaj: 27-06-2012, 18:21

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git