+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

Ankara Üni. Bütünleşik Doktora Programı Hakkında Fikrinize Muhtacımm!!

Doktora Eğitimi Forumunda Ankara Üni. Bütünleşik Doktora Programı Hakkında Fikrinize Muhtacımm!! Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba arkadaşlar; biraz uzun ve karışık yazdım ama ne olur okuyup konuyla ilgili varsa fikrnizi ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  08-2015
  Mesaj
  2

  Ankara Üni. Bütünleşik Doktora Programı Hakkında Fikrinize Muhtacımm!!

  Merhaba arkadaşlar; biraz uzun ve karışık yazdım ama ne olur okuyup konuyla ilgili varsa fikrnizi yazarsanız çok makbule geçer. Özellikle Nazmi Hocam siz!!

  Ankara üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü bütünleşik doktora programına başvurabilmek için dörtlük sisteme göre en az 3.00, yüzlük sisteme göre ise 80.00 ortalama istiyor. online başvuruda da sadece yüzlük sisteme göre olan notun girilmesini isteniyor. Ben de İstanbul üniversitesi mezunuyum ve transkribimde hem dörtlük hem de yüzlük sistem göre ortalamam var. dörtlük sistme göre ortalamam: 2.94 yüzlük karşılığı ise 82.26 olarak yazılı ve kayıtlı. Mezun olduğum üniversitede dönem geçme notu: 60 ve Ankara Sosyal bilimler Enstitüsünün "donem geçeme notu 60" olanlar için kabul ettiği dörtlük sistemden yüzlük sisteme not çevirim tablosuna göre benim bu 2.94 notum 73'e tekabül ediyor. Hatta ilgili tabloya göre ortalamam 3.00 olasa bile yüzlük sisteme göre yine 80 olmuyor. Yani yüzlük sistemdeki 80 için dörtlük sistemde en az 3.25 ortalama olması gerekiyor. Arkadaşlar ben, yüzlük sistemdeki notuma göre online başvuru yaptım ve kabul edildi. 26. 08. 2015'te de mülakata gireceğim kısmet olursa. Mülakatı da geçsem Ankara Sos. Bilimler Enstitüsü kesin kayıt sırasında bizim İstanbul'un yüzlük sistemini kabul eder mi, yoksa kendilerinin "dönem geçme notu 60 olanlar için belirledikleri yüzlük dönüşüm tablosu"nu mu esas alır?

  İlgili Enstitünün 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI LiSANSÜSTÜ PROGRAMLARA BAŞVURU TARiHLERi VE KOŞULLARI sayfasında Türk Uyruklu öğrencilerden başvuruda istenen belgeler ve koşullar başlıklı yazının "Mezuniyet Not Ortalamasını Gösteren Çizelgenin/Transkriptin Fotokopisi" hakkında olan 5. maddenin (c) bendinde :100'lük not sisteminden mezun olan adayların, mezuniyet notlarını sisteme girmeleri gerekmektedir. 4'lük not sisteminden mezun olan adayların, mezuniyet notlarının [B][I][U]100'lük sistemdeki karşılığını başvuru sistemine göre girmeleri gerekmektedir." denmektedir.

  Ayrıca kesin kayıt için de Türk Uyruklu Öğrencilerden istenen belgeler arasında "Not Döküm Belgesi (Transkript) noter veya verildiği üniversitece onaylı örneği" hakkında olan 3. maddede: "Adayların mezun olduğu üniversitelerindeki geçme notunun ne olduğunu veya mezuniyet notlarının yüzlük sistemdeki karşılığını gösteren resmi bir belgeyi ibraz etmeleri zorunludur. " diye belirtilmektedir. Bu durumda benim transkriptim, mezun olduğum okuldan onaylı ve yüzlük sisteme göre de ortalamam var. Yani beni online başvurumda yaptığım beyan yanlış değil ve kesin kaydım yapılır değil mi??
  Eğer öyle yapılmazsa, benim gibi "dönem geçme notu 60 olan" dörtlük sistemle mezun veren bir üniversiteden 3.00 otalama ile mezun olmuş ve trankribinde de yüzlük sisteme göre ortalaması olmayan birisi Ankara bütünleşik doktoraya başvuramaz mı? sizce de çok saçma ve gayr-i adil bir sistem değil mi?

  - - - Güncellendi - - -

  Kimse cevap verme zahmetine girmek istemiyor mu yawww(((((

  Neyse anlaşılan bana benden başka yardım edebilecek kimse yok(( aynı durumda olan veya merak edenler için şu kadarını söyleyeyim:

  Enstitüyü arayıp durumu anlattım; ama söylediklerinden hiç bir şey anlamadım. Ya ben derdimi tam olarak anlatamadım veya onların da bu konuda kafaları net değil. Fakat enstitülerinin http://sosbilens.ankara.edu.tr/?page_id=169 sayfasında TRANSKRİPTİNDE mezuniyet notunun 100'lük sistem karşılığı bulunmayan adayların kullanacağı dilekçe örneği konulmuş. dolayısıyla benim transkriptimde ortalamamın 100'lük sistemde karşılığı olduğuna göre kesin kayıtta problem çıkartmayacaklar bana!!
  Son düzenleyen mazluuum, 22-08-2015 saat 10:59.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Fikrinize İhtiyacım Var
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan rainnys
  Cevap: 19
  Son Mesaj: 20-08-2015, 19:38
 2. Lisans Sonrası Doktora/Bütünleşik Doktora Hakkında
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan Londrakan
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-01-2015, 23:49
 3. Sınıf Öğretmenliği Bütünleşik Doktora Programı
  Bütünleşik Doktora Programı forum içinde, yazan saruhann
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 23-12-2014, 13:31
 4. Ankara Üniversitesi Transkripti Hakkında
  ÖYP Tercih Rehberi ve Yardımı forum içinde, yazan synth
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 25-07-2014, 19:11
 5. Odtü İngiliz Edebiyatı Doktora Programı Hakkında
  Doktora Eğitimi forum içinde, yazan muleta
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 16-05-2012, 13:11

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git