Merhaba arkadaşlar,

"Yurtdışı veya Yabancı Öğrenci" kontenjanına doktora başvurusu ve devamında ÖYP şartlarına uygunluğu hakkında cevabını aradığım sorulara dair bilgisi veya fikri olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum.

Lisans eğitimimi Türkiye'de, Yüksek lisans eğitimimi İspanya'da aldım. YÖK'ten YL denkliğimi aldım ve doktora eğitimimi tekrar Türkiye'de yapmak istiyorum. Lisansüstü eğitimdeki "yurtdışı ve yabancı uyruklu öğrenci" kontenjanları her üniversitenin başvuru kontenjanlarında farklı şekillerde ilan edilmiş. Kimisinde sadece "yabancı uyruklu öğrenci kontenjanı", kimisinde ise "yurtdışı öğrenci kontenjanı" olarak geçiyor. Burada sadece kullanılan bir tanımlama farklılığı mı var ya da "yurtdışı öğrenci kontenjanı" olunca, yurtdışında okuyan Türk vatandaşlarını da kapsadığı için mi kullanılan bir durum mu söz konusu?

Çifte vatandaşlıktan her iki şekilde de kapsam içinde olduğum bir durum olmasına karşın, aynı zamanda Türk vatandaşlığım da olmasından ötürü böyle bir durumda bu kontenjandan başvurma şansım var mıdır? Bu şekilde yabancı uyruklu kontenjanından girersem, sadece Türk vatandaşlarının kabul edildiği ÖYP'ye başvurabilir miyim?

Ayrıca ikinci anadilim olan dili bildiğime dair (YL eğitimimi o dilde yaptığımı gösteren belgeler ve çeviriler hariç) herhangi bir resmi sınava girmedim, elimde sadece geçen sene başka bir dil olan İngilizce'den girdiğim IELTS'den gelen sonuç var. Bu sonucun çevrimi Türkiye'deki YDS eşitliğinde 70 olduğu için bir sorun yok ama süresi yakın bir zamanda bitecek ve ileride ÖYP başvurularında daha avantajlı bir puan kazanmak için başka bir sınava girmem gerekecek.

Bu durumda ana dili İspanyolca olmayanların girebildiği ve İspanya Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından tanınan "Diploma de Español" (DELE) sınavından alınan puanların çevrimi Türkiye'de YDS puanı olarak tanındığı belirtilmiş. Bu sınava Türk vatandaşlığımı kullanarak girebilme şansım olabilir. Fakat ispanyolca'dan alınan bir YDS puanı ÖYP'de değerlendirilir mi?