reklam
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 21

Hayatınıza Yön Veren Oyun Var mı?

Diğer Hobilerimiz Forumunda Hayatınıza Yön Veren Oyun Var mı? Konusunu İncelemektesiniz

Oyun oynamak çoğu zaman vakit kaybı olarak nitelendirilir. Eğer oyun oynuyorsanız boş iş yapıyor, vakit ...

 1. #1
  Editör
  Üyelik Tarihi
  06-2012
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  458

  Talking Hayatınıza Yön Veren Oyun Var mı?

  Oyun oynamak çoğu zaman vakit kaybı olarak nitelendirilir. Eğer oyun oynuyorsanız boş iş yapıyor, vakit kaybediyorsunuzdur çoğu insana göre.
  Ben oyunların eğiticiliğine-öğreticiliğine inananlardanım. Üniversite hayatım boyunca oyuna çok fazla vakit ayırdım.
  Hayatıma yön veriyor diyebileceğim ilk oyun “satranç”dır. İlkokul yıllarında sınıf öğretmenim bir gün özel zaman ayırarak öğretti. Daha sonraları kopamaz oldum.

  Satranç nasıl faydalıdır?


  • Hızlı düşünmeyi öğretir.
  • Çoklu düşünmeyi öğretir.
  • Hızlı karar vermenizi sağlar.
  • Olaylar arasında alaka kurma yeteneğiniz olağanüstü düzeyde artar.
  • Problem çözümlerinde tek yol değil, birden fazla yol bulursunuz.
  • Olayların her aşamasını değerlendirir hale gelirsiniz.  Dahası da var elbette. Düşündükçe daha çok faydası olduğunu göreceksiniz.

  Hayatıma yön veriyor diyebileceğim ikinci oyun “World of Warcraft”dır. Üniversite 1.sınıftan itibaren oynamaya başladığım “dünyadaki en iyi oyun” diye nitelendirdiğim milyonların oynadığı rekorlar kıran muhteşem oyun...

  Üniversite 3. Sınıfa geldiğimde bu oyuna ayırdığım vakitten dolayı “hayatımı mahvetti” diye düşündürtmüştür o zamanlar. Oyun o kadar büyük bir dünyaya sahip ki 3-4 senede her şeyi keşfetmeniz mümkün olmuyor, oynadıkça oynayasınız geliyor. Hatta bilimsel araştırmalar “Wow bağımlılığı(wow addiction)”nın olduğu yönünde.

  3.sınıfta aklım başıma geldi oynamaktan vazgeçtim. Zira bir erasmus dönemimi ve ardından gelen bir dönemin de yarısını bu oyun yüzünden kaybetmiştim. Rus dili okuyordum ve rusça namına hiçbir şey bilmiyordum. Sınavları zar zor geçiyordum.

  Oyun ingilizce olduğu için oyunu öğrenmek adına ingilizce sitelerden çıkmıyordum. Bilmediğim bir terim varsa hemen sözlükten bakıyor, not ediyordum.
  Üniversite son sınıfa geldiğimde ingilizcemin bu denli gelişmiş olmasının nedeninin bu oyun olduğunu fark ettim. Daha önce bunu fark etmemiştim.
  Bir gün bir fikir geldi aklıma. Neden bu oyunun rusçasını oynamıyorum? 4 senemi bu oyuna verdim ve ingilizcem çok çok gelişti, o halde rusça da gelişebilir.


  Oyunun rusçasını indirdim oynamaya başladım. Tam bir kabus idi. Oyun ekranı çok çok yabancı geliyordu. Bildiğim kelime sayısı %2 bile değildi. İlk başlarda oyunun ingilizcesinden yardım almaya başladım, bir süre sonra bunun saçma olduğunu anladım. Zorlanmam gerekiyordu, zorlanırsam öğrenirim biliyorum. Oyunun ingilizcesini sildim, bir rusça server buldum.

  İnatla her bilmediğim kelimeyi not ediyor, 1 dakikada yapabileceğim işlemi –öğrenmek adına- bütün kelimeleri irdeleyerek 30 dakikada yapıyordum.
  Anlık online sayısının 10bin civarı olduğu bu rus serverında bir sürü rus ile yazışma imkanım oldu. Bilmediğim kelimeyi inatla sordum. Rusçamın iyi olmadığını ama öğrenmeye hevesli olduğumu her defasında ekledim.


  Çeviri derslerindeki en gıcık kelimelerin anlamını söylediğimde hocalarım bile şaşırıyordu Oyunda sadece kelimeler yok, görsellik ve yapılan işlemler kelimeyi adeta beyninize zorla işliyor. Unutmanızı imkansız hale getiriyor.

  6-7 ay sonra oyun ekranına ingilizcesine baktığımdan farksız bakıyordum. İlk aylarda anlama oranım %2 civarında iken bu süreçten sonra %80lere bazen %100lere çıktı. Çok zor metinlerde de en azından olayın mantığını çözebiliyordum.

  Hala düzenli olarak oynuyorum ve her geçen gün bir şeyler katmaya devam ediyor.

  Teşekkürler Wow...

  Sizin de bu şekilde hayatınıza yön veren oyunlar var ise paylaşınız arkadaşlar... Doğru yönde kullanıldığında oyunlar en iyi eğitici-öğretici araçtır, belki diğer arkadaşlarımıza ilham olur burada not edilenler.
  Son düzenleyen Oldboy, 24-02-2013 saat 19:23.
  Nazmi, Mr December, nomather ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
  Gücün sınırı yoktur, iradenin sınırı vardır.

 2. #2
  kuzeyyıldızı
  Misafir
  go oyunu ) herkese tavsiye ederim, kuralları basit ve kolay anlaşılırdır. fakat bagımlılık yapar sölım )
  Oldboy, nomather ve Cashmere bunu beğendiler.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Ben de İngilizcemi geliştirmemi büyük ölçüde bilgisayar oyunlarına özellikle de WOW'a borçluyum. WOW da guild işlerine koşturup raid yönetirken mecbursun ingilizce konuşmaya ve karşıdakinin ne dediğini anlamaya. Pandaria ile bıraktım vakitsizlikten ama özlemiyor değilim. Eğer İngilizce konuşurken kaslmıyorsam, vocabularyim azıcık geliştiyse wow'un çok büyük payı var.

  Bunun haricinde FRP ile ilgiliyim. Hayal gücüne problem çözme yeteneğine bin bir katkısından bahsetmeyeceğim. İngilizceye de katkısı büyük çünkü bütün kaynaklar İngilizce. Kitaplarını okumak kuralları hikayeleri dünyaları öğrenmek istiyorsanız mecbursunuz bir elinizde sözlük İngilizce okumaya Amaç ders çalışmak olsa kesinlikle bu kadar İngilizce kaynak okumazdım. Ama iş eğlence olunca insan bir bakıyor ki bir yılda bir sürü İngilizce kitap devirmiş.

  Bir de warhammer var. Ben oynamıyorum erkek arkadaşım oynuyor aslında ama onun modellerini boyamaktan inanılmaz keyif alıyorum. Öyle gemi maketi boyamak gibi değil hikayesini bildiğin karakterleri, orduları boyamak. Meditasyon gibi oluyor psikolojime iyi geliyor.
  Oldboy, nomather, Cashmere ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

 4. #4
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.040
  ODTÜ-BÖTE'de bu konuları inceleyen Serious Games dersi var. ODTÜ'de olan varsa eğer lisansüstü seviyesinde bu dersi alabilir.
  Oldboy, nomather ve Cashmere bunu beğendiler.

 5. #5
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  Can'-Ka No Rey
  Mesaj
  120
  hızlı vosvos

 6. #6
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  186
  Playstation 3'te oyun oynuyorum sürekli, Playstation 4 de alacağım. Oynarken en çok zevk aldığım oyun Star Wars evreninde geçen Knights of the Old Republic adlı RPG oyunuydu. 2003 senesinde PC'de oynamıştım.

 7. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2012
  Nerden
  BoLu
  Mesaj
  295
  Benim bir oyunum yokmus
  Cashmere bunu beğendi.
  Her şeyi senin için var ettim." diyen Rabb'e; "Her şeyi senin için terk ettim.!" diyebilmektir...ASK

 8. #8
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  Hayatıma yön verdi diyemem ama sıkıntılı zamanlarımın dert ortağı, beni rahatlatan GTA (Grand Theft Auto)'m var. Oynarken gerçekten rahatladığımı, dinlendiğimi ve keyiflendiğimi hissediyorum.
  Niss ve Podof bunu beğendiler.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Nerden
  Can'-Ka No Rey
  Mesaj
  120

 10. #10
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2013
  Mesaj
  170
  Hayatıma yön vermemiş olsa da bana yeni ilgi alanları açmış Medieval Total War 1-2 var. Şövalye tarikatları, haçlı seferleri, ortaçağ avrupa tarihine olan ilgimi bu oyunlara borçluyum. Deus Lo Vult :P

  Yıllar önce DOTA'yı çok oynardım. Bu aralar DOTA 2 oynuyorum, o oyunun kendisi bir ilgi alanı zaten

 11. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  53
  Çok oyun oynadım hala da oynuyorum listem uzar gider o yüzden Fakat Resident Evil serisinin başka bir yeri vardır bende.. Playstation1 vardı o zamanlar geceleri oynardım tuvalete gittiğimde havalandırmadan zombiler çıkacakmış gibi gelirdi.. Ne günlerdi..

 12. #12
  Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2013
  Mesaj
  564
  Alıntı Oldboy Demiş ki: Mesajı Görüntüle

  Dahası da var elbette. Düşündükçe daha çok faydası olduğunu göreceksiniz.

  Hayatıma yön veriyor diyebileceğim ikinci oyun “World of Warcraft”dır. Üniversite 1.sınıftan itibaren oynamaya başladığım “dünyadaki en iyi oyun” diye nitelendirdiğim milyonların oynadığı rekorlar kıran muhteşem oyun...

  [/COLOR]
  Bende World of warcraft'ı 7 senedir, sizin gibi üniversite 1 den beri oynayan biri olarak dota nın belleğimde ve görsel&düşünme refleksimde yarattığı etkileri belirtmeden geçemeyeceğim 100 ü aşkın hero, her birinin 4 lü skilleri ve güçlerini hafızama tamamiyle yerleştirmem, sanırım okuldaki sözel derslerde sınava hazırlanırken, sayfa sayfa ders notlarının ve şuanda aleste ki paragraf sorularını okumam sırasında anlamsal akılda kalıcığı arttırıyor. Her ne kadar son aylarda oyunu özellikle bilgisayarımdan silerek kendimi uzaklaştırmış olsamda ( oyunda online olmanız, gerçek bir ekip oluşturmanız ve saatlerce süren mücadeleler sonucunda zaferi hedeflemeniz, çok deli bağımlılık yaratıyor.) etkileri göz ardı edilemez. Bu oyunu oynamak için biraz büyüdük sanırım şuanda ales tek hayatım.

 13. #13
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2010
  Mesaj
  167
  haytıma yön verdiğini pek söyleyemem ama ingilizcemi ve hikayeleme ya da sallama yeteneğimi çok geliştirmiştir uds deki paragraf sorularını çözerken bu yetenek çok işime yaramıştır Age of mythology kardeşimle oynardım ve bayağı bir hikayesi vardı bölüm sonlarında ya da başlangıçlarında verilirdi yarım yamalak ingilizcemle coşkulu bir şekilde yarısını da uydurarak anlatırdım işte Arkentos kılıcını kaldırdı ve dostumun intikamını alıcam dedi filan çok eğlenceliydi. garibim erkek kardeşim de hepsini anladığımı zannederdi
  Cashmere bunu beğendi.

 14. #14
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  192
  isim şehir hayvan kimse bilmez bunu
  birkaç yıldır bilardoyu tek geçerim.

 15. #15
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2014
  Mesaj
  108
  Half life black mesa her yıl oynarım 1 ay levyeyle dolanıyorum oyunu bitirdikten sonra


       
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Boludan ses veren olur mu ki ?
  Kiralık-Takaslık forum içinde, yazan zkü
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-06-2012, 15:06
 2. GAZİ ÜNİVERSİTESİ Okul Öncesi Eğitimi alanında doktora yapmış olmak ve çocuklarda oyun davranışları alanında en az 2 yıl deneyimli olmak.
  Süresi Dolmuş Akademik Personel İlanları forum içinde, yazan nonova
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14-10-2011, 17:29
 3. Çok ama Çok Keyifli bir oyun.. Tavsiyedir =)
  Bilgisayar/Teknoloji forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-09-2011, 00:55
 4. Oyun Konsolları Gelişti Kafalar Karıştı.!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Fırat
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 24-08-2011, 09:26
 5. bır fikir veren???
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hayaat
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 11-07-2011, 14:18

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz yok
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git