+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 14

Yardıma ihtiyacım var: Araştırma görevliliği bilim sınavında haksızlık

Atama Sorunları Forumunda Yardıma ihtiyacım var: Araştırma görevliliği bilim sınavında haksızlık Konusunu İncelemektesiniz

Her gün duyduğumuz belki de duymaya alıştığımız bir haksızlık olayını da ben anlatayım ve deneyimli ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2016
  Mesaj
  4

  Yardıma ihtiyacım var: Araştırma görevliliği bilim sınavında haksızlık

  Her gün duyduğumuz belki de duymaya alıştığımız bir haksızlık olayını da ben anlatayım ve deneyimli olan arkadaşlardan yardım alayım dedim. Bir üniversitenin araştırma görevliliği kadrosuna başvurumu yaptım ön değerlendirme sonucu listede 1. sıradaydım. Sınava 1 gün kala üniversite içinden bir memur sınava alınacak kişinin belli olduğunu (3. sıradaki aday) ve sınava girsem de bir şeyin değişmeyeceğini söyledi. Fakat ben gene de girdim sınava zira alan bilgime güveniyordum ve üniversite kendi memleketimde olduğu için çok istiyordum bu kadroyu. Bilim sınavına girdik 3 kişi sınavım çok iyi geçti hatta şimdiye kadar girdiğim en iyi sınavdı diyebilirim. Alınacağı rivayet edilen aday ise sınavda doğru düzgün kalmadı dahi girmesi ile çıkması neredeyse bir oldu, bense 1,5 saat boyunca alın terimi akıttım düşünürlerin, duayen hocaların kitaplarına atıf yapacak kadar iyi bir kağıt sundum jüriye. Sonuç açıklandı ve malumun ilanı oldu adeta sınavda 20 dk durmayan adamı başarılı diye göstermişler. Sonra düştüm bu işin peşine meğerse rektör jüridekilere almak istediği adaya fazla puan vermeleri konusunda ricada bulunmuş fakat adamın kağıdı o kadar kötüymüş ki jüri vermek istememiş ve alay eder gibi bir şey olmaz verin 1 ay sonra da bu adaya kadro açarım demiş. jüri destek vermemiş tabi ki biz yapamayız bu alenen hak ihlalidir demişler fakat hırsızın niyeti olsa öküzü bacadan çeker misali fazla puanı vermişler o boş kağıda, sonuç o başarılı ben yedek. Alınacak olan akıl küpü beyefendi de rektörün akrabası çıktı. Keşke adamın puanı benden yüksek olsaydı da ben kendimde bir eksik görüp üzülmeseydim bu kadar. İçimdeki adalet duygum yerle bir oldu ve bu çok incitici, yaralayıcı bir durum. Benim de o kadroya ihtiyacım vardı başvuran herkesin olduğu gibi. ben bunları dile getirip kendimi acındırarak mı bir yerlere geleceğim yoksa bileğimin, kalemimin hakkıyla mı? Allahtan jürideki hocalar vicdanlı çıktılar da öğrendim durumu fakat daha fazla üzüldüm. Onlar söylemese bile zaten sınava girmesiyle çıkması bir olan adayın yüksek bir puan almasına imkan yok. Ha belki benim puan konusunda hakkım olan verilmiştir fakat diğer aday adım gibi eminim ki o puanı alacak bir kağıt vermedi, nitekim kanıtlarda var, ikimizin sınav puanı arasında 3 5 puan fark var. Ben bu durumda ne yapabilirim? Yapsam da sonuca ulaşır mıyım? Yoksa kimi kime şikayet edeyim deyip adaleti mahkeme-i kübra'ya mı bırakmalıyım?
  Son düzenleyen perpin, 14-06-2016 saat 17:35.
  Ayışığı2045 ve ruslan bunu beğendiler.

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2016
  Mesaj
  27
  Alıntı perpin Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Her gün duyduğumuz belki de duymaya alıştığımız bir haksızlık olayını da ben anlatayım ve deneyimli olan arkadaşlardan yardım alayım dedim. Bir üniversitenin araştırma görevliliği kadrosuna başvurumu yaptım ön değerlendirme sonucu listede 1. sıradaydım. Sınava 1 gün kala üniversite içinden bir memur sınava alınacak kişinin belli olduğunu (3. sıradaki aday) ve sınava girsem de bir şeyin değişmeyeceğini söyledi. Fakat ben gene de girdim sınava zira alan bilgime güveniyordum ve üniversite kendi memleketimde olduğu için çok istiyordum bu kadroyu. Bilim sınavına girdik 3 kişi sınavım çok iyi geçti hatta şimdiye kadar girdiğim en iyi sınavdı diyebilirim. Alınacağı rivayet edilen aday ise sınavda doğru düzgün kalmadı dahi girmesi ile çıkması neredeyse bir oldu, bense 1,5 saat boyunca alın terimi akıttım düşünürlerin, duayen hocaların kitaplarına atıf yapacak kadar iyi bir kağıt sundum jüriye. Sonuç açıklandı ve malumun ilanı oldu adeta sınavda 20 dk durmayan adamı başarılı diye göstermişler beni de yedek listeye almışlar. Sonra düştüm bu işin peşine meğerse rektör jüridekilere almak istediği adaya fazla puan vermeleri konusunda ricada bulunmuş fakat adamın kağıdı o kadar kötüymüş ki jüri vermek istememiş ve alay eder gibi bir şey olmaz verin 1 ay sonra da bu adaya kadro açarım demiş. jüri destek vermemiş tabi ki biz yapamayız bu alenen hak ihlalidir demişler fakat hırsızın niyeti olsa öküzü bacadan çeker misali fazla puanı vermişler o boş kağıda, sonuç o başarılı ben yedek. Alınacak olan akıl küpü beyefendi de rektörün akrabası çıktı. Keşke adamın puanı benden yüksek olsaydı da ben kendimde bir eksik görüp üzülmeseydim bu kadar. İçimdeki adalet duygum yerle bir oldu ve bu çok incitici, yaralayıcı bir durum. Benim de o kadroya ihtiyacım vardı başvuran herkesin olduğu gibi. Hasta bir annem ve dünyanın borcu var evimize haciz gelmek üzere vs... ben bunları mı dile getirip kendimi acındırarak mı bir yerlere geleceğim yoksa bileğimin, kalemimin hakkıyla mı? Allahtan jürideki hocalar vicdanlı çıktılar da öğrendim durumu fakat daha fazla üzüldüm. Onlar söylemese bile zaten sınava girmesiyle çıkması bir olan adayın 80 puan almasına benim de 75 puan almama imkan yok. Ha belki benim puan konusunda hakkım olan verilmiştir fakat diğer aday adım gibi eminim ki 80 puanlık bir kağıt vermedi, nitekim kanıtlarda var. Ben bu durumda ne yapabilirim? Yapsam da sonuca ulaşır mıyım? Yoksa kimi kime şikayet edeyim deyip adaleti mahkeme-i kübra'ya mı bırakmalıyım?
  Çok geçmiş olsun okuyunca çok üzüldüm konu ile ilgili hiç bir fikrim yok ama inş. bilgisi olan birisi görürde cevaplar yazınızı
  perpin bunu beğendi.

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2014
  Mesaj
  38
  Sonuna kadar peşine düşüp hakkınızı arayın derim. Bu tip vakaları okumak oldukça üzücü. Hak yiyen de buna çanak tutan da cezasız kalmaz umarım. Nerde neyin adaletini arıyorum diye düşünmeyin. Herkes böyle düşündüğü için de kaybediyoruz maalesef.
  perpin bunu beğendi.

 4. #4
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2016
  Mesaj
  4
  ilginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. hakkımı aramam en doğrusu haklısınız ama işte evvelden beri gelen durum bu hala böyle devam ediyor hiç değişmeden, çok yaralayıcı cidden. insanın onuru ile alın teri ile oynuyorlar. acaba o boş kağıdına 80 alan arkadaş hiç şaşırmadı mı puanına çok ilginç doğrusu. sanırım öncelikle üniversiteye dilekçe vermem gerekiyor sınav kağıtlarının yeniden incelenmesini talep ettiğime dair, sonrası ise ünv in cevabına göre şekillenecek
  Ayışığı2045 bunu beğendi.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  07-2015
  Mesaj
  15
  üniversiteden olumsuz bir cevap alırsanız jüri üyelerinin görüşleri ile birlikte bimer üzerinden yöke ilan numarası ile birlikte yazın.

  SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 6. #6
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2016
  Mesaj
  30
  ben buna benzer bişey yaşadım bimere şikayet ettim. 2 ayda hiç kimse geri dönüş yapmadı. Umarım sizinki birşeyleri değiştirir.

 7. #7
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  10-2015
  Nerden
  San Junipero
  Mesaj
  147
  Sınav kağıtlarının yeniden değerlendirilmesi konusunda sanırım şikayette bulunabilirsiniz ama yani canımız sıkılsa da Rektör hocanın akrabası ile karşı karşıya kalmak biraz can sıkıcı zira sizin kağıdınız yeniden değerlendirilese de atamanızı Rektör hoca imzalayacağı için...
  ⛵️


 8. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  06-2016
  Mesaj
  4
  Çok üzüldüm sizin adınıza ama ben de benzer bir şeyi bir üniversitenin yüksek lisans sınavında yaşadım bimer e yazdım fakat 1 buçuk senedir dönüş olmadı.
  Bana yar olmasın o üniversite. Ben hiçbir zaman girmeyeyim atamamı yapmasın rektör bey ama akrabası da girmesin o zaman nasıl yastığa başlarını rahat koyuyor bu insanlar. Valla onun dayısı bunun yeğeni diye diye yüksek lisansımın sonuna geldim doktoraya başlayacağım neredeyse 1 buçuk sene böyle geçti. Vicdanları rahat etmesin diye bile kağıtların tekrar okunmasını talep etmek istiyorum.
  Son düzenleyen perpin, 14-06-2016 saat 06:11.
  Ayışığı2045 bunu beğendi.

 9. #9
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  198
  Merhaba, kağıdınız dediğiniz şekildeyse sınav sonucuna itiraz edin. Bu sonuçlar başka bir jüri tarafından değerlendirilir ve sınav kağıtların gerçek puanı ortaya çıkar. Bunun için bir avukat nezaretinde hareket ederseniz kesin sonuç alacağınızı düşünüyorum. Biraz araştırma yaptığınızda emsallerin de olduğunu göreceksiniz. Kolaylıklar dilerim.

 10. #10
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  04-2016
  Mesaj
  11
  Mahkemeye verseniz bile yüksek puan veren jüri üyeleri kendi aleyhlerine yasal süreçte bir şey yapacaklarını sanmıyorum. Size söyledikleri beyanları kolayca yalanlayabilirler kanıt yok çünkü. Haksızlığa uğradığınız açık ama yinede bir şansınızı deneyin derim.

  SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. araştırma görevliliği başvuruda haksızlık?
  Atama Sorunları forum içinde, yazan leimparatore
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-11-2015, 12:14
 2. iktisat bölümü araştırma görevliliği yazılı sınavında ne sorulabilir?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan lavieestdure
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 01-10-2015, 12:32
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 07-08-2015, 14:18
 4. yardıma ihtiyacım var
  ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı forum içinde, yazan ayazlı
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 14-01-2015, 12:26
 5. Araştırma Görevliliği Giriş Sınavında Neler Sorulur? (ÖYP dışı)
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Dissident
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27-05-2012, 00:29

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git