+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 4 - Toplam 4

İstifa Sonrası Araştırma Görevlisinin Geri Dönüşü

Araştırma Görevlisi Forumunda İstifa Sonrası Araştırma Görevlisinin Geri Dönüşü Konusunu İncelemektesiniz

Daha önce bir yükseköğretim kurumunda araştırma görevlisi,öğretim görevlisi,uzman,okutman olarak çalışanların,üniversitedeki görevlerinden ayrılmaları halinde nasıl geri ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Mesaj
  43

  İstifa Sonrası Araştırma Görevlisinin Geri Dönüşü

  Daha önce bir yükseköğretim kurumunda araştırma görevlisi,öğretim görevlisi,uzman,okutman olarak çalışanların,üniversitedeki görevlerinden ayrılmaları halinde nasıl geri dönebileceklecekleri "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin" 14. maddesinde düzenlenmiştir.

  ESKİ HÜKÜM

  Muafiyet
  MADDE 14 – (1) Doktorasını tamamlamış olanlar, Tıpta Uzmanlık Tüzüğü hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar, bu Yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında, merkezi sınav; meslek yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına başvurularda ise yabancı dil şartı aranmaz.

  YENİ HÜKÜM

  "MADDE 14 – (1) Doktorasını tamamlamış olanlar, 29/6/2009 tarihli ve 2009/15153 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar, bu yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında, merkezi sınav; Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi kapsamında, Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile belirlenen araştırma görevlisi kontenjanlarına yapılacak başvurular ile meslek yüksekokullarının öğretim elemanı kadrolarına başvurularında ise yabancı dil şartı aranmaz."

  "GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Öğretim Üyesi Yetiştirme Projesi kapsamında Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile belirlenen kontenjanlara başvuran adayların, araştırma görevlisi kadrolarına, istekleri halinde ilgili Yükseköğretim Kurumlarının Senato Kararı ile lisans genel not ortalamasının % 35'i, ALES puanının %50'si, varsa yabancı dil puanının %15'i esas alınarak, atama yapılabilir."

  14. madde hükmüne göre dört grup personelde, merkezi sınav şartı aranmamaktadır.

  Merkezi sınavdan muaf olanlar;

  a-Doktorasını tamamlamış olanlar,
  b- 29/6/2009 tarihli ve 2009/15153 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar,
  c- meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarına atanacaklar,
  d- yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurular,

  Bu hüküm gereğince örneğin bir üniversitede daha önce araştırma görevlisi olarak çalışmış olanlar için, ilan edilmiş bir araştırma görevlisi kadrosuna başvuruda merkezi sınava girmiş olma şartı aranmamaktadır. Bir başka deyişle daha önce araştırma görevlisi olarak çalışmış olanların, istifa ettikten sonra yeniden araştırma görevlisi kadrosuna dönüşlerinde, ALES'e girmiş olması gerekmemektedir.

 2. #2
  Akademik Forum
  Misafir

  İstifa Sonrası Araştırma Görevlisinin Geri Dönüşü

  Hocam merhaba,

  Yaklaşık 2,5 yıl bir üniversite de 33a'lı araştırma görevlisi olarak çalıştım ve arkasından istifa ettim. İstifa edeli 1 yıl oldu. Bu kadroma geri dönme şansım var mıdır?

  Saygılarımla
  İyi çalışmalar

 3. #3
  Akademik Forum
  Misafir
  YÖK'e yaptığım bilgi edinme başvurusuna gelen yanıtta, araştırma görevlilerinin istifa sonrası dönüşlerinde dilekçeyle dönüş haklarının olmadığı, yeni bir kadro ilanına başvuru yoluyla dönüşün mümkün olduğu yanıtını aldım.

  Dolayısıyla, araştırma görevlileri, öğretim görevlileri, uzmanlar ve okutmanlar, istifa ettikleri kuruma geri dönüşü için yeniden sınava girmek zorunda.

 4. #4
  Akademik Forum
  Misafir
  Sizin sorunuz dilekçeyle eski kadroya dönüş ve cevap hayır. Sınavdan kastedilen ise ales muafiyeti. Alesten muaf olurlar ve ales 70 sayılarak ön değerlendirmeye girerek sınav süreci uygulanır

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 33-a'lı Araştırma Görevlisinin Görevlendirme Durumu
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan swallowfuture
  Cevap: 9
  Son Mesaj: 04-06-2017, 19:56
 2. İstifa sonrası ek yerleştirme
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan mürdüm89
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 30-08-2012, 15:54
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj: 02-08-2012, 02:10
 4. İstifa ya da Geri Çağrılma
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan WhoCares
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 24-01-2012, 21:32
 5. öyp araştırma görevlisinin asaleti?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yevu
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 13-12-2011, 22:49

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git