+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 1 - Toplam 1

50d + kötü niyetli danışman = çaresizlik mi?

Araştırma Görevlisi Forumunda 50d + kötü niyetli danışman = çaresizlik mi? Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba Nazmi hocam, Yüksek lisansım sürerken farklı bir şehirdeki üniversiteye 50d kadrosuna atandım. Tez aşamasında ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  03-2015
  Mesaj
  1

  50d + kötü niyetli danışman = çaresizlik mi?

  Merhaba Nazmi hocam,

  Yüksek lisansım sürerken farklı bir şehirdeki üniversiteye 50d kadrosuna atandım. Tez aşamasında olduğum için baştan başlatmadılar ve git gel yaparak önceki okulumdan mezun oldum. Yani 50d'li olduğum halde resmi olarak danışmanım başka okuldandı. Mezuniyetimden sonra kadromun olduğu okulda doktora programına başladım. Anabilim dallarına göre doktora programı açamadıkları için bölümün adıyla genel doktora programına başladım ve doktorada çalışmak istediğim alanla ilgili ders açılmadığı için ilgisiz anabilim dalından dersler alarak ders yılını tamamladım.
  Doktorada çalışmak istediğim alanda uzmanlığı olan ve bu alanda gerçekten hakkıyla doktora yaptırabilecek hoca sayısı (tüm dünyada) çok az. Bu benim şanssızlığım. Pek rağbet görmeyen bir alanla ilgileniyorum ve lisans mezuniyetim bambaşka bir alandan olmasına rağmen tamamen gönül vererek bu alanda çalışabilmek için bilimsel hazırlık ve oldukça sıkıntılı bir yüksek lisans süreci geçirmiş biriyim (tabii ki yüksek lisansta da istediğim şeyi çalışamadım ve bolca zaman kaybettirdiler). Şu anda da yine bu zor sahada çalışabilmek için iki yeni yabancı dil öğrenmeye çalışıyorum. Ne kadar çalışırsam çalışayım ne aşamada olursam olayım işine gelmeyen herkes bel altı vurup doktora aşamasında bile yüksek lisansımı hiçe sayarak bana çekinmeden senin lisans mezuniyetin farklı diyor hala. Sözde resmi danışmanım dahil. Sırf bu sözleri duymaktan bıktığım için, mezuniyetim farklı diye öyp'ye başvuramayıp oldukça yüksek puanlarım olmasına rağmen sadece bu okula girebilmiş olduğum için, açıköğretimde çalıştığım bölümün lisans programında okuyorum ki bölümden lisans diplomam olsun.
  Tüm bu şartlara rağmen bu zamana kadar yılmayıp bu aşamaya geldim. Üstelik alanda uzman bir hoca benimle çalışmayı kabul ederek bana haftada bir gün vakit ayırıyor ve bana gayrıresmi danışmanlık ediyor (Allah razı olsun). Öbür yandan ise çalışmakta olduğum okulda resmi danışmanım olan fakat meslek olarak yalnızca dedikodu yapan her türlü ilmi nitelikten ve anlayıştan uzak olan kişi, kendisi gibi olmadığım için ve kayırdığı elemanıyla iyi geçinemediğim için bana güç gösterisi yapmanın peşine düşmüş durumda.
  Son olarak şaşılmayacak şekilde bir karar ve kararına uygun bir jüri ile geçer yazılı kağıdı verdiğim doktora yeterlilik sınavından beni bıraktı. Gelecek sefer de bırakıp bırakmayacağının garantisi yok ve eğer ikinci kez kalırsam doktora ders yılını tekrar etmem gerekiyor. Yani yine bir sene daha alanımla alakasız bir anabilimdalının derslerini alacağım. Bu esnada 50d'li olduğum için 6yılda doktoramı bitirmem gerekiyor ve zaman geçiyor. Memlekette bu sınava itiraz edip hukuk yoluyla bir çare bulabilmekten de umudum yok.
  Mevzubahis kişi bana karşı tavrının arkasında duracak dik duruşa da sahip değil sinsi oynuyor. İyi niyetliymiş gibi görünüp suçu jüriye yazdığı diğer hocaya atıyor sözde. Dışarıya ise sürekli işlettiği dedikodu zinciriyle sorunu bendeymiş gibi gösteriyor. Bana karşı tutumunda da benimle aslında tez çalışmak istediğini belirtiyor. Fakat kendisinin uzmanlığı benim çalışmak istediğim anabilimdalında değil ama o bunu yapabileceğini iddia ediyor. Aslına bakılırsa kendisinin uzmanlığı olduğu görülen alanla da ilmi hiçbir alanla da ilgisi yok. Daha önce de belirttiğim gibi tek yaptığı şey övünmek ve dedikodu. Sadece bana değil uzun yıllardır orada çalışan ve zorlukla kadro alabilmiş ama psikolojik olarak son derece yıpranmış bütün herkes bu kişiden yaka silkmiş durumda. Özellikle de kadın hocaları canlarından bezdirmiş. Kayırdığı asistan ise işe neredeyse hiç gelmiyor. Bu konuda da hiçbir yaptırım uygulanmıyor. Bu kişi 5-6yıldır okulda asistan ve durumu hep bu şekildeymiş. Ben okula gelmeden önce de bu asistan işe gelmiyormuş ve herkesle kavgalıymış. Fakat kendisiyle ben sorun yaşadığım vakit bölüm başkanı ve resmi olarak danışmanım görünen bu kişi onu savunmak adına ben ve yakın arkadaşlarım hakkında bir karalama politikası başlattı ve hala da sürdürüyor.

  Sonuç olarak bana bu şekilde düşmanlık güden üstelik de zaten istediğim alanda eğitimli olmayan bu kişiyle bir tez çalışması yapmam zaten mümkün değil. Ben şu an gayrıresmi olarak danışmanlığımı yapan hocamın resmi olarak danışmanım olmasını istiyorum. Eş danışmanlık değil de 50d'li olmama rağmen yalnızca başka bir üniversiteden resmi olarak danışmanlık almam mümkün mü? Hocamın olduğu okula yatay geçiş yapmayı başarsam, burada çalışmaya devam edebilir miyim yahut 50d'li olmama rağmen görevlendirme almam mümkün olur mu? (görevlendirme zorunlu hizmet doğurduğu için büyük ihtimalle olmaz ama yine de sorayım). Böyle bir durumda bile sorun yaşanan kişiden kurtulmak için o kişinin onayını istiyorlar bildiğim kadarıyla. Bu durumda çaresizce oturup işimi kaybetmeme ve bütün hayatımı mahvetmelerine sebep olmalarını mı izlemeliyim? Gördüğüm kadar çaresiz miyim? Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  Ek: Bunun söz konusu olduğunu bilmiyordum, az önce forumda gördüm, bu kişi beni yeterlikten ikinci kez bırakırsa kadrom düşüyor mu? @Nazmi hocam ve konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar, yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.
  Son düzenleyen Flea, 10-05-2015 saat 23:53.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Araştırma Görevlilerine Yönelik Kötü Muamele Ölçeği
  Tez İçin Anket Çalışmaları forum içinde, yazan gizemgun90
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 10-02-2015, 14:35
 2. Nabi Avcıdan Öğretmenlere Kötü Haber
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 08-10-2013, 12:59
 3. Okul Öncesi Eğitimde Tablo Kötü
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 29-04-2013, 09:31
 4. Başbakan'dan memura kötü haber!
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17-01-2013, 17:47

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git