reklam

+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 2 - Toplam 2

Araştırma Görevlisi ya da Doktora Öğrencisi Olarak Yurtdışında Bulunma

Araştırma Görevlisi Forumunda Araştırma Görevlisi ya da Doktora Öğrencisi Olarak Yurtdışında Bulunma Konusunu İncelemektesiniz

Merhaba, Şu an doktoram devam ediyor. Ancak, gelecek dönem yurtdışında doktorama devam etmek ya da ...


  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    10-2014
    Mesaj
    1

    Araştırma Görevlisi ya da Doktora Öğrencisi Olarak Yurtdışında Bulunma

    Merhaba,

    Şu an doktoram devam ediyor. Ancak, gelecek dönem yurtdışında doktorama devam etmek ya da baştan başlamak istiyorum ve devamında da yurtdışında kalmak istiyorum. Sormak istediğim nokta; 35. madde ile görevlendirilsem Türkiye'ye dönüş yapmak zorunda mıyım? Araştırma görevlisi iken bu sıfatla değil de 35. madde ile görevlendirilmeksizin yalnızca doktora öğrencisi olarak yurtdışında bulunma imkanım var mı? Eğer dönüş yapmak gibi bir şart koşulursa kendi imkanlarımla doktorama devam etmek istiyorum.

  2. #2
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    09-2014
    Mesaj
    18
    35. maddede:
    "Yükseköğretim kurumları; kendilerinin ve yeni kurulmuş ve kurulacak diğer yükseköğretim kurumlarının ihtiyacı için yurt içinde ve dışında, kalkınma planı ilke ve hedeflerine ve Yükseköğretim Kurulunun belirteceği ihtiyaca ve esaslara göre öğretim elemanı yetiştirirler.

    (Ek fıkralar: 17/8/1983 - 2880/18 md.) Öğretim elemanı yetiştirilmesi amacıyla üniversitelerin araştırma görevlisi kadroları, araştırma veya doktora çalışmaları yaptırmak üzere başka bir üniversiteye, Yükseköğretim Kurulunca geçici olarak tahsis edilebilir. Bu şekilde doktora veya tıpta uzmanlık veya sanatta yeterlik payesi alanlar, bu eğitimin sonunda kadrolarıyla birlikte kendi üniversitelerine dönerler.

    Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez. Özel kanunlarla getirilen mecburi hizmet çalışmaları bu hüküm dışındadır." demektedir.

    Maddeden anlaşıldığı şekilde geri dönüş mecburidir. Geri dönüş yapılmaz ise üniversitelerde bir daha görev alınamıyacaktır.





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Yurtdışında Master Yaparak Araştırma Görevlisi Olmak
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan Pädagog
    Cevap: 9
    Son Mesaj: 26-10-2016, 20:12
  2. Yurtdışında araştırma görevlisi olmak
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan burakademik
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 28-09-2014, 17:38
  3. Cevap: 14
    Son Mesaj: 05-02-2013, 11:45
  4. Cevap: 0
    Son Mesaj: 05-01-2011, 11:23
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj: 05-01-2011, 11:22

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git