reklam

+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 5 - Toplam 5

Cari 33/a için doktora tez döneminde zorunlu yatay geçiş istenmesi

Araştırma Görevlisi Forumunda Cari 33/a için doktora tez döneminde zorunlu yatay geçiş istenmesi Konusunu İncelemektesiniz

Merhabalar, Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Arama yaptım fakat tam olarak tatmin edici bir ...


  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    05-2013
    Mesaj
    18

    Question Cari 33/a için doktora tez döneminde zorunlu yatay geçiş istenmesi

    Merhabalar,
    Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Arama yaptım fakat tam olarak tatmin edici bir cevap bulamadım. Durumu izah edeyim.

    Şöyle ki ben halihazırda bir üniversitede doktora yapıyorum ve tez dönemindeyim. (3.sene).

    Cari alımla atandığım başka bir üniversitede 33/a araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Bu üniversite birkaç ay önce çalıştığım bölümde doktora programı açtı Şimdi de doktora tezimin ortasında bana yatay geçiş yapmam gerekeceğini çünkü dekanlığın bu üniversitede de doktora programı varken başka bir yerde doktoraya devam etmeme sıcak bakmayacağı söyleniyor.

    Ben hiçbir şekilde görevlendirme istemediğimi, tezimi burada yazmaya devam ettiğimi dolayısıyla buradaki işimi aksatacak bir durum da olmadığını hatta orta yol olarak buradan bir hocanın tezime 2. danışman olarak verilmesini ve bundan mutlu olacağımı belirtmeme rağmen benim ÖYP'liler veya 50/d'li arkadaşlar gibi yatay geçiş yapmak zorunda olduğumu veya olabileceğimi ifade ediyorlar. Bölüm topu dekanlığa, dekanlıksa bölüme atıyor.

    Yanlış anlaşılmasın. Çalıştığım yeri çok seviyorum fakat üzerimde yıllardır emeği olan danışman hocamı bu kadar etik dışı şekilde yarı yolda bırakabileceğimi sanmıyorum. Üstelik doktoranın ortasında neredeyse hiç tanımadığım bir danışmanla yola devam etmenin tezim açısından hiç de sağlıklı sonuçları olacağını düşünmüyorum.

    Dekanlığa sunabilmek için bu konu ile ilgili bir yönetmelik olduğunu düşünüyorum. Bu yönetmeliğe nereden ulaşabilirim acaba?

    Bu arada konu ile ilgili vereceğiniz her türlü fikre açık olduğumu ve bundan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.

    Saygılarımla.

  2. #2
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    11-2012
    Mesaj
    668
    Alıntı r2dr Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhabalar,
    Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Arama yaptım fakat tam olarak tatmin edici bir cevap bulamadım. Durumu izah edeyim.

    Şöyle ki ben halihazırda bir üniversitede doktora yapıyorum ve tez dönemindeyim. (3.sene).

    Cari alımla atandığım başka bir üniversitede 33/a araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Bu üniversite birkaç ay önce çalıştığım bölümde doktora programı açtı Şimdi de doktora tezimin ortasında bana yatay geçiş yapmam gerekeceğini çünkü dekanlığın bu üniversitede de doktora programı varken başka bir yerde doktoraya devam etmeme sıcak bakmayacağı söyleniyor.

    Ben hiçbir şekilde görevlendirme istemediğimi, tezimi burada yazmaya devam ettiğimi dolayısıyla buradaki işimi aksatacak bir durum da olmadığını hatta orta yol olarak buradan bir hocanın tezime 2. danışman olarak verilmesini ve bundan mutlu olacağımı belirtmeme rağmen benim ÖYP'liler veya 50/d'li arkadaşlar gibi yatay geçiş yapmak zorunda olduğumu veya olabileceğimi ifade ediyorlar. Bölüm topu dekanlığa, dekanlıksa bölüme atıyor.

    Yanlış anlaşılmasın. Çalıştığım yeri çok seviyorum fakat üzerimde yıllardır emeği olan danışman hocamı bu kadar etik dışı şekilde yarı yolda bırakabileceğimi sanmıyorum. Üstelik doktoranın ortasında neredeyse hiç tanımadığım bir danışmanla yola devam etmenin tezim açısından hiç de sağlıklı sonuçları olacağını düşünmüyorum.

    Dekanlığa sunabilmek için bu konu ile ilgili bir yönetmelik olduğunu düşünüyorum. Bu yönetmeliğe nereden ulaşabilirim acaba?

    Bu arada konu ile ilgili vereceğiniz her türlü fikre açık olduğumu ve bundan mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.

    Saygılarımla.
    hocam soyle ki 35. madde verilmesi 33a cari araştırma görevliliğinde zorunlu değil yani (aslında herşey bölümün elinde eğer gidebilirsin 35 le bitir gel derse giderseniz hayır burada yap derse gitmek zorundasınız öyp programıyla karıştırmayın) eğer atandığınız yerde doktora programı varsa yatay geçiş istemeleri çok doğal bir davranış yada şunu öneriyede sunabilirsiniz üniversitenize tez de git gel yapıyım haftanın belirli bir günü diye buda olabilir.. kısaca 33a cari alım araştırma görevliliğinde bölüm ne derse o görevlendirme idare insiyatifinde bölüm hocalarınızla orta yolu bulmaya çalışın derim.

    - - - Güncellendi - - -

    öyp nin aksine git gel yapabilirsiniz...

    - - - Güncellendi - - -

    MADDE 35 - Yükseköğretim kurumları; kendilerinin ve yeni kurulmuş ve kurulacak diğer yükseköğretim kurumlarının ihtiyacı için yurt içinde ve dışında, kalkınma planı ilke ve hedeflerine ve Yükseköğretim Kurulunun belirteceği ihtiyaca ve esaslara göre öğretim elemanı yetiştirirler.

    (Ek fıkralar: 2880 - 17.8.1983) Öğretim elemanı yetiştirilmesi amacıyla üniversitelerin araştırma görevlisi kadroları, araştırma veya doktora çalışmaları yaptırmak üzere başka bir üniversiteye, Yükseköğretim Kurulunca geçici olarak tahsis edilebilir. Bu şekilde doktora veya tıpta uzmanlık veya sanatta yeterlik payesi alanlar, bu eğitimin sonunda kadrolarıyla birlikte kendi üniversitelerine dönerler.Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez. Özel kanunlarla getirilen mecburi hizmet çalışmaları bu hükmün dışındadır.


    35. madde kanunuda burda.... edilebilir demesi idare takdirinde anlamı çıkarmaktadır.

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    05-2013
    Mesaj
    18
    Hocam öncelikle zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. İzahatinizi bölüme de açacağım.

    Ben (daha önce de belirttiğim üzere) görevlendirme talebinde bulunmak şöyle dursun, tezimin şu anki durumu itibarıyla iki üniversite arasında git-gel yapmamı gerektirecek bir durumda dahi değilim. Yani çalıştığım üniversiteden 6 ayda bir gireceğim 1 günlük tez izleme komiteleri dışında ayrılmamı gerektirecek bir zorunluluğum yok. Danışman hocamla mail telefon vb. kanallar aracılığıyla tezi zaten programlı bir biçimde koordine ediyoruz. Dolayısıyla benden istenen şeye bir türlü anlam veremiyorum.

    Ders döneminde olsam, bitime daha çok yolum olduğu için böyle bir talebi anlayabilirdim. Fakat zaten konusu belirlenmiş, kaynakları toplanmış, planı yapılmış ve yazım aşaması devam eden bir süreci bu şekilde yeniden yapılandırmaya çalışmanın bana yarardan çok zarar getireceğini düşünüyorum.

    İnisiyatifin bölümde olduğunu biliyorum. Bu durum elimi kolumu bağlıyor. Çalıştığım yerdeki hocalar da çok kıymetli insanlar ve onları kırıp yanlış anlaşılmak da istemiyorum.

    Konu günceldir. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  4. #4
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    07-2012
    Mesaj
    42
    Arkadaşlar ben de müsadenizle bu konu başlığı altında bir soru sormak istiyorum.

    Doktorasını yapmakta olan bir öyp'li doktora yeterliliğini verip teze başladıktan sonra başka şehirde bir üniversiteye geçiş yapabilir mi ? Bunu şu maddeye istinaden söyledim : "(Ek fıkralar: 2880 - 17.8.1983) Öğretim elemanı yetiştirilmesi amacıyla üniversitelerin araştırma görevlisi kadroları, araştırma veya doktora çalışmaları yaptırmak üzere başka bir üniversiteye, Yükseköğretim Kurulunca geçici olarak tahsis edilebilir. " Mesela evlilik-eş tayini gibi bir durum bunda geçerli bir neden sayılabilir mi ? Bunun yolu nedir ?

    Ya da kısacası öyp'lilerin 1. Doktora eğitimleri bitene kadar ki eğitimleri için üniversite değişimi yapabilecekleri durumlar 2. Kadrolarını başka üniversiteye aktarabilecekleri durumlar hakkında bilgi verebilir misiniz? (Evlilik, eş tayini, vs. gibi durumlar)

  5. #5
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.063
    Alıntı halbert Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar ben de müsadenizle bu konu başlığı altında bir soru sormak istiyorum.

    Doktorasını yapmakta olan bir öyp'li doktora yeterliliğini verip teze başladıktan sonra başka şehirde bir üniversiteye geçiş yapabilir mi ? Bunu şu maddeye istinaden söyledim : "(Ek fıkralar: 2880 - 17.8.1983) Öğretim elemanı yetiştirilmesi amacıyla üniversitelerin araştırma görevlisi kadroları, araştırma veya doktora çalışmaları yaptırmak üzere başka bir üniversiteye, Yükseköğretim Kurulunca geçici olarak tahsis edilebilir. " Mesela evlilik-eş tayini gibi bir durum bunda geçerli bir neden sayılabilir mi ? Bunun yolu nedir ?

    Ya da kısacası öyp'lilerin 1. Doktora eğitimleri bitene kadar ki eğitimleri için üniversite değişimi yapabilecekleri durumlar 2. Kadrolarını başka üniversiteye aktarabilecekleri durumlar hakkında bilgi verebilir misiniz? (Evlilik, eş tayini, vs. gibi durumlar)
    Doktora eğitiminiz bitip zorunlu hizmetiniz başlayana kadar hiçbir yere kımıldayamazsınız maalesef. Akademiye hoşgeldiniz.

    Dediğiniz madde kadronun bulunduğu yerde eğitim olmadığı için eğitim olan bir okulda eğitim alınabileceğine dair olan maddedir.
    --------------------------------------
    #akademikzam





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Doktora- Muvafakat-Yatay Geçiş
    ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan cojako
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 03-09-2012, 14:18
  2. ÖYP'li bir doktora öğrencisi nasıl yatay geçiş yapar?
    Doktora Eğitimi forum içinde, yazan bilgilieray
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 18-02-2012, 16:42
  3. Erzincan Üniversitesi FBE 2011-2012 öğretim yılı bahar yarıyılı yüksek lisans ve doktora ve yatay geçiş ilanları
    Süresi Dolmuş Yüksek Lisans ve Doktora İlanları forum içinde, yazan nonova
    Cevap: 0
    Son Mesaj: 12-01-2012, 16:46
  4. Daha önce bir kamu kurumunda çalışanlar için Hizmet Cetveli istenmesi ?
    Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan enverdesem
    Cevap: 5
    Son Mesaj: 15-12-2011, 14:29
  5. Yıldız Teknik Üniversitesi 2011-2012 Lisansüstü Doktora ve Yatay Geçiş Program İlanı
    Süresi Dolmuş Yüksek Lisans ve Doktora İlanları forum içinde, yazan Ömür
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 05-07-2011, 08:48

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git