Merhaba.
Yönetmeliği ve forumda yazılan birçok başlığı okuduktan sonra hâlen kafamda netleşmeyen birkaç konu var, bunları sorma gereği duydum.

1) Hâlen okumakta olduğum üniversitede mezuniyet ortalamaları çok yüksek değil. ÖYP'ye başvurmam hâlinde mezuniyet not ortalamam nedeniyle dezavantajlı olacağım. ALES 92 ve dil puanı 94 olmasına rağmen yine de kurtarmayabilir endişesindeyim. ÖYP ile yerleştikten sonra ÖYP'den bağımsız olarak şu an okumakta olduğum üniversitenin master programına başvurup kabul alsam, ÖYP kapsamında yüksek lisansa devam edebilir miyim?

2) Yüksek lisansta olmasa bile doktorada ÖYP kapsamında yurtdışına gitme imkânı var mı?

3) Öğretim üyesi kadrosuna girdikten sonra ÖYP'li olmanın bir dezavantajı oluyor mu yani emekli olana kadar ÖYP'li olmak sırtımızda bir kambur taşımak gibi mi?

4) ÖYP'de doktora başvuru süreci nasıl işliyor?

5) Vakıf üniversitelerinde araştırma görevlisi olmanın zorluğundan bahsediyor birçok arkadaşım. Sizin tecrübeleriniz nedir; maaş, çalışma şartları açısından bir dezavantaj durumu söz konusu mu?

Üniversitede araştırma görevlisi, tabii ki daha sonra da hoca olmayı çok istiyorum ama Türkiye'de sistem çok ağır aksak işliyor. İyi bir üniversitede İngilizce makaleler arasında kaybolarak yıllarımı verdim, ekstra yabancı dil öğreneyim diye kendimi hırpaladım ama araştırma görevlisi olmak için bile ne kadar giriftli yollarda dolanıyor, ne kadar büyük endişeler duyuyorum. Acınacak bir hâlimiz, utanılacak bir eğitim tablomuz var bence.

Cevaplarınız için şimdeden teşekkür ederim.
Umarım herkes bir gün emeklerinin karşılığını alır.