+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 13

Bir araştırma görevlisinin Yeşil Pasaport Hüsranı

Araştırma Görevlisi Forumunda Bir araştırma görevlisinin Yeşil Pasaport Hüsranı Konusunu İncelemektesiniz

Değerli veya hocalar tarafından değersiz görülen araştırma görevlisi meslektaşlarım. Bu konuyu çok araştırdım, çok kişiye ...


 1. #1
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  140

  Bir araştırma görevlisinin Yeşil Pasaport Hüsranı

  Değerli veya hocalar tarafından değersiz görülen araştırma görevlisi meslektaşlarım.

  Bu konuyu çok araştırdım, çok kişiye sordum, bazılarından "belki" ifadesi alınca birde ben deneyeyim dedim. Herkes tarafından biliniyor ki, 3. dereceye inmeden yeşil pasaport alınamıyor. Biz ar.gör lerde 4 ten daha aşağıya inemiyoruz. Bende araştırmalarım sonunda, ağlayan bebeğe emzik verilmez misali önce Bimer üzerinden bir mesaj attım YÖK'e. Mesajın özeti şu idi, nasıl 3. kadroya inerim, yeşil pasaport almak için ne yapmalı, görev süremi çoktan doldurmama rağmen neden 3. dereceye inemiyorum. İlk mesaj, önce YÖK personele, oradan maliyeye, oradan kendi üniversiteme gittikten sonra, kendi üniversitemin personel dairesinden bir cevap aldım, Araştırma Görevlileri için 3. derece kadrosu yoktur...Bunun üstüne başka bir mesaj da Maliye bakanlığına yazdım. sonuç yine aynı, mesaj döndü dolaştı kendi üniversiteme geldi oradan yine aynı cevap. Bir mesaj da Başbakanlığa yazayım dedim, bunun macerası biraz daha uzun sürdü ama sonuç yine benzer.

  Genelde aldığım cevapların hepsi ortak, bir araştırma görevlisi için 3. derece kadro yok veya verilemez. Fakat biliniyorki 657 memur kanunun 67. maddesi derki, kazanılmış hak aylıkları kadro ve derece olmasa bile, bir üst dereceden aylık alınabilme üzerinedir. Ve ardından kadro boşalır boşalmaz bir devlet memuru otomatikman o kadroya geçirilir.

  Bunun dışında birde 5682 nolu pasaportlar kanunu vardırki orada da, 3. dereceye sahip olmadan yeşil pasaport alamazsın diyor.

  Şimdi çelişki şurada, bir araştırma görevlisi (ki kanunda görev ve yetkileri belirtilmemiş bir kadro) 657 nolu memur kanuna tabi iken, kazanılmış hak kanunundan faydalanabiliyor ve bir üst dereceden aylık alabiliyorken malesef o bir üst dereceye geçirilmiyor (başta 657 uygulanıyorken, daha sonra YÖK kanununa bakılıyor) çünkü YÖK kanununda, araştırma görevlileri için "Devlet Memurları Kanunu hükümleri uyarınca öğrenim niteliğine ve süresine göre tespit edilecek kazanılmış hak aylık derece ve kademelerine iki derece eklenmek suretiyle belirlenir" ifadesi olmasına karşın derece yükseltme üstüne açık net bir şöyleyiş yoktur. Bundan yola çıkan tüm kurumlarda 4 dereceden aşağıya kadro olmaz deyip (YÖK kanunundan yola çıkarak) işten sıyrılmaktadır. Aylık derecesini hesaplarken 657 kullanılırken, iş kademe dereceye gelince nedense 657 uygulanmıyor.

  Uzun lafın kısası şudur, ben uğraştım baya, hatta mesajlarıma bu kanunları çok güzel özetleyerek yazdım, kazanılmış hak hukuk, vs, çelişkili cevaplar falan filan gibi bir çok yazıdan sonra, sanki hepsi dil birliği yapmış gibi, araştırma görevlisine 3. derece kadro yok dediler.

  Şimdi, olurda belki buradan birisi 3. derece almıştır diye sorayım diyorum. Varmı bunu başarabilen?
  onursinan bunu beğendi.

 2. #2
  ch.accepted
  Misafir
  Yazınız bende şok etkisi yarattı. Çünkü başlığı referans alıp "herhalde aldı dur bakalım nasıl aldı" şeklinde bir yorum yaparak heyecanla okumaya başladım. İzledğiniz her bir adımda tamam şimdi burada olay çözülecek diye umutlandım. Siz yazıyı o şekilde soruyla bitirince tam bir şok oldu benim için kış günü kafama bir kova dolusu soğuk su dökmüşler gibi hissettim kendimi. Yeşil pasaport hepimizin hayali ve ben yazınıza başlarken bir an için gerçekten "olacak galiba" diye düşünmüş ve hayal kurmuştum.

  Bence başlık Bir araştırma görevlisinin Yeşil Pasaport Hüsranı olmalıydı ki yanlış anlamalar olmasın
  belkiyaparız, fallenangel ve Cashmere bunu beğendiler.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  140
  Aslında doğru diyorsunuz. Yeşil pasaport hüsranı olmalıydı başlık. Ne yapacağımızı şaşırır olduk artık. Ben 13 yıldır araştırma görevlisiyim daha bir çok şeyle uğraştım ama kaale alan olmadı, profesöründen en alt kademedeki memuruna kadar, herkes tarafından hor görülen tek kadrodur şu lanet araştırma görevliliği.

 4. #4
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.076
  3. derece araştırma görevlisi kadrosu hiç görmedim, olamaz da maalesef.
  globalerol bunu beğendi.
  --------------------------------------
  #akademikzam

 5. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2013
  Mesaj
  199
  Yeşil pasaportum vardı babamdan dolayı lakin işe başlayınca geçersiz oldu. Onu da Amerika'ya gitmek için kullandım ama Amerika zaten vize istiyor yeşil de olsa.
  Mr December bunu beğendi.

 6. #6
  Araştırma Görevlisi
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  668

  Exclamation

  EK GÖSTERGE CETVELİ: (1)


  (Ek:18/5/1994-KHK-527/19 md.; Değişik: 24/11/1994- 4048/3 md.)
  1.1.1995’den
  itibaren
  Uygulanacak
  Unvanı Derece Ek Gösterge
  ————————————————†”————————— ——— ——————
  a) Profesörlerden Rektör, Rektör Yardımcısı, Dekan, Dekan Yardımcısı, Yüksekokul Müdürü olanlar ile
  Profesörlük kadrosunda dörtyılını tamamlamış
  bulunanlar, 1 6400
  b) Profesörler 1 5300
  c) Doçentler 1-3 4800
  d) Yardımcı Doçentler 1-5
  (1)
  3600
  e) Öğretim Görevlisi, Okutmanlar,
  Diğer Öğretim Yardımcıları 1 3600
  2 2700
  3-7 2300  aslında 2914 sayılı kanunda açıkça düşebileceği yazıyor. biz öğretim yardımcısı değilmiyiz ??? neden düşemiyoruz..._?

  - - - Güncellendi - - -

  Alıntı Mr December Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  3. derece araştırma görevlisi kadrosu hiç görmedim, olamaz da maalesef.
  neden olamaz ki kanunda açık açık yazıyor hocam ???

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  02-2015
  Mesaj
  7
  Bu konuda tavsiyem, dilekçe hakkınızı kullanmanızdır. Verilecek olumsuz cevaplar hukuki değildir. Red cevabına istinaden kararın iptali için İdare Mahkemesi'ne başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz. Sonuçta yeşil pasaport kullanma imkanınız varken, lacivert pasaport ve vize sıkıntısını ortadan kaldırmanız, sizin de her araştırmacı kadar, araştırma ve kongre sempozyum katılım olanaklarınızı geliştirmenizi sağlayacaktır. Kamu yararı gözetilecek biçimde mağduriyetin giderilmesi gerekir. Aksi takdir kimse kimseye altın tabakta iyilik sunmaz.
  diferansiyel bunu beğendi.

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  196
  Hcm verilen cvplar standarttir daha once baskalarinin sprduklarini kopyala yapistir size yollarlar isterseniz mukemmel sekilde derdinizi anlatin. Yapmaniz gereken mahkemeye gitmek yoksa burokraside kimse elini tasin altina koyup size bisey yapmaz

 9. #9
  Akademik Forum
  Misafir
  Dilekçeyle verilen kararlar gerçekten arkadaşın belirttiği gibi standart olur. Fakat bu ret cevabını altıktan itibaren 60 gün içinde idare mahkemesine iptal davası açılabilir. Eğer herşey başlığı açan arkadaşın anlattığı gibiyse sizinle aynı durumdakilere emsal teşkil edecek, yenilik doğurucu bir karar çıkar. Ancak öyle yeşil pasaport alabilirsiniz, Bimer'e değil başbakanın kendisine söyleseniz bile diğer türlü işiniz zor. Araştırma görevlisi olursam ben açarım bu davayı,en kötü ihtimal beni bekleyin derim

 10. #10
  Akademik Forum
  Misafir
  Merhabalar ben araştırma görevlisiyim ve yeni verilen kanunla 4/3 den 3/3 e indim ama kadro derecem 5/9 gözüküyor bu durumda alamayacak miyim

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Araştırma Görevlisinin Eş Durumu?
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan denizzznehir
  Cevap: 57
  Son Mesaj: 12-11-2017, 23:32
 2. ÖYP Askerlik Süresi ve Yeşil Pasaport Hakkında
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan onur38
  Cevap: 44
  Son Mesaj: 15-05-2014, 17:27
 3. Kamu Çalışanları Dışındakilere Yeşil Pasaport Yok
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan aDNA
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09-07-2013, 14:34
 4. Öğretim Görevlisi 3. dereceye inebilirmi? Yeşil pasaport alabilirmi?
  Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan oksijen
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 22-01-2013, 00:59
 5. öyp araştırma görevlisinin asaleti?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan yevu
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 13-12-2011, 22:49

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git