+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 7 - Toplam 7

50/d Çıkmazı

Araştırma Görevlisi Forumunda 50/d Çıkmazı Konusunu İncelemektesiniz

Devlet Üniversitelerinden birinin almış olduğu 50/d kadrosunun ön elemesini geçtim. Kadro geçici olduğu için geçerlilik ...


 1. #1
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  375

  50/d Çıkmazı

  Devlet Üniversitelerinden birinin almış olduğu 50/d kadrosunun ön elemesini geçtim. Kadro geçici olduğu için geçerlilik süresini öğrenmek için üni.'yi aradım. ("İlan şartı yüksek yapıyor olmak") kadronun geçerlilik süresi yüksek bitince bitiyormuş çünkü üniversitede doktora yokmuş. bu şekildeki 50/d kadrolarının kaldırılma veya değiştirlme ihtimali yok mudur? Yüksek bitine kadar kadro mu olur yahu.

 2. #2
  nefertitism
  Misafir
  oluyor hocam maalesef var. doktora bitince ilişiğiniz kesilir. yani max 3 sene kalabilirsiniz ki bu da yüksek lisansa kayıt tarihinize göre hesaplanır. işiniz varsa aman ha bırakmayın ama yoksa 3 sene de az değil hani.

 3. #3
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  375
  hocam bu o kadar uzun değil benim için çünkü ben yl'nin tez dönemindeyim. max 1 sene sürer kadro. 1 sene için o kadar değişikliği kim göze alır

 4. #4
  nefertitism
  Misafir
  tercih sizin hocam..

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  18
  50/d kadroları öğrenim karşılığı yök tarafından verilen burs olarak geçer. Yani lisansüstü eğitiminizi devam ettirebildiğiniz müddetçe (yüksek lisans max. 3 yıl, doktora max. 6 yıl) bursunuz yani kadronuz devam eder. eğer yüksek lisansınız bittiğinde kadronuzun bulunduğu bölümde doktora programı yok ise siz istediğiniz bir üniversitede doktora programına girebilirsiniz. kadronuzun bağlı olduğu bölümde sizi doktora yaptığınız yere görevlendirmekte zorunludur. En azından yönetmelik böyle söyler. Yani kadronuz düşmez görev yeriniz doktora süresince değişir. Doktoranız bitince de doktora yaptığınız yıl kadar kadronuzun bağlı bulunduğu kuruma hizmet edersiniz. Diğer bir alternatif ise yüksek lisansınız biter, kadronuzun bağlı bulunduğu şehre yakın başka bir şehirde doktora programına kayıt olur ve doktoranızı başka üniversitede yapar, görevinizi bağlı bulunduğunuz üniversitede devam ettirirsiniz. 80 ilde üniversite projesinin bir sonucu olarak, zaten derdi azmış gibi dertlerine bir dert daha eklenen araştırma görevlilerinin el altından kadrolarından atılmamak adına razı geldiği bir durumdur. Ne yazık ki yorucu, masraflı ve zor bir durumdur. Öğretim üyesi sayısı çok az olan ve bununla birlikte yüksek lisans ve doktora programları olmayan bölümlerin, araştırma görevlisi ihtiyaçlarını bu şekilde karşıladıkları herkesçe bilinir ancak kimse de bir şey demez ve bu durumda olan bir çok araştırma görevlisi vardır.

 6. #6
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  12-2011
  Mesaj
  5.055
  50/d'li araştırma görevlisi görevlendirilemez. Zaten 50/d'nin mantığı doktora bitince kadronun da bitmesidir, görevlendirme olduğu takdirde doktora sonrası zorunlu hizmet doğar, bu da 50/d mantığına terstir. Üniversite ancak görevlendirdiği araştırma görevlisini 33/a statüsüne geçirerek görevlendirebilir. Zorunluluk meselesine gelince şu an üniversitelerin 33/a'lı araştırma görevlilerini bile görevlendirme zorunluluğu yoktur, tamamen üniversitenin insiyatifine kalmış bir durumdur.

  Sizin durumunuza gelince eğer okuldaki hocaları ikna edebilirseniz başka bir okulda doktoraya girip git-gel yaparak kadronuzu devam ettirebilirsiniz doktora boyunca. Ancak bu konuya ne kadar sıcak yaklaşırlar onu bilemiyorum.

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  18
  eğer ki doktoranıza yeni başlamış iseniz, doktoranızın ilk 2 yılı görevlendirilebilir son iki yılını da kadronuzun bulunduğu üniversiteye hizmet ederek geçirebilirsiniz. Yani ders dönemini doktoranızın bulunduğu üniversitede, tez dönemini kadronuzun bulunduğu üniversitede geçirebilirsiniz. Aslında ÖYP'de de, 33/a'da da, 50/d'de de istenen ve beklenen budur.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler - Uluslararası İlişkiler Çıkmazı :)
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan sahingurcay
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 28-07-2013, 22:18
 2. ales çıkmazı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hazin
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 30-06-2011, 23:27
 3. Başvuru Çıkmazı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan talhaturhan
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 27-06-2011, 01:08

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git