Yüksek lisans yaparken 50-D araştırma görevliliğini kazandık diyelim , kazandığımız okulda aynı bölüm var ama benim yüksek lisans yaptığım bilim dalı yoksa ; ( İlk yıl olduğumuzu varsayarsak )
-biz senin o derslerini sayamayız veya en fazla 1 veya 2 sini sayarız burdaki dersleri alıp okuyacaksın mı diyor? ,
-1 yıl boyunca git-gel yap (35.madde veya senet olmadan) hiç değilse 1.yılı yani dersleri bitir , 2.yıl tez danışmanın bizim hocalardan mı olur diyor?
-Yoksa arş.gör olduğumuz üniversite , 2 yıl boyunca git-gel yaparak kaydımızın bulunduğu yüksek lisanstaki üniversiteden diplomamızı almamızı sağlıyor mu?