iyi günler. yök sitesinde verilen bir araştırma görevlisi ilanına dün itibarıyla başvurdum. ilandaki özel şartlar bölümünde lisansüstü eğitim yapıyor olmak ibaresi var, fakat ilan başlığında ilgili anabilim dalının yanında parantez içinde (DR) yazısı var. ilgili üniversitenin diğer arş. grv. ilanlarında özel şartlar, başlıkta verilen parantez içindeki YL veya DR ibaresine göre yazılmış (yani YL yazanlarda yüksek lisans yapıyor olmak veya DR lerde doktora yapıyor olmak gibi).

ilgili enstitüye bu durumu sordum fakat onlar ilan bizden çıkarken doktora şartsız çıktı yök sitesinde ise doktora ilanı gibi göründüğünü söylediler ve başvurumu her ihtimale karşı aldılar.

yök sitesinde bu şekilde görülen ilandan ben ne anlamalıyım ? ben yüksek lisans yapıyorum. ilan görünüşte doktoralı ilanı gibi görünüyor ama özel şartlarda bunu belirtmemiş, lisansüstü eğitim yapıyor olmak diyerek yüksek lisansı da dahil etmiş. görüldüğü üzere ilanda bir tuhaflık var. sorularım şöyle:

1-) eğer başvurum kabul edilmezse ilanın özel şartlarını öne sürerek herhangi bir hak iddia edebilir miyim ? edersem nereye hangi belgelerle başvuruda bulunmalıyım ?

2-) sınava kabul edildikten sonra sınavı kazanırsam yani 1. sırada ben olursam, ilgili birim veya rektörlük kadro doktora yapanlar içindi diyerek benim atamamı yapmama ihtimali olabilir mi ?

bu karışık durum için beni bilen arkadaşlarımız yönlendirebilirse sevinirim. teşekkürler.