reklam

+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 6 - Toplam 6

50/d'li Mecburi Hizmetle Yurtdışına Giderse 33/a'ya mı geçer?

Araştırma Görevlisi Forumunda 50/d'li Mecburi Hizmetle Yurtdışına Giderse 33/a'ya mı geçer? Konusunu İncelemektesiniz

Selam arkadaşlar, Geçenlerde öğrendiğim üzere bizim üniversiteden bir araştırma görevlisi arkadaş 6 ay süreli yurtdışına ...


  1. #1
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2013
    Mesaj
    14

    50/d'li Mecburi Hizmetle Yurtdışına Giderse 33/a'ya mı geçer?

    Selam arkadaşlar,

    Geçenlerde öğrendiğim üzere bizim üniversiteden bir araştırma görevlisi arkadaş 6 ay süreli yurtdışına görevlendirildi diye yasadaki olan bir boşluktan dolayı 33a'ya geçirilmiş. Ben de erasmus döneminde 5.5 aylık maaşım da ödenerek yurdışına gittim. Ben 33a'ya geçmek istediğimde sen üniversiteden ayrıca destek almadın sadece kendi maaşın yattı ondan seni geçiremiyoruz dediler. Ama diğer arkadaş da ayrıca destek alamamış ve ikimize de sadece geldiğinde iki katı zorunlu görev yapması ile ilgili kağıdı imzalattılar. Bu konuyu bilen varmı?

    Bir diğer sorum da, bizim zorunlu hizmetimiz işe döndüğümüzde m başlıyor yoksa yüksek öğretim süremiz bitince mi başlıyor?

  2. #2
    Asistan
    Üyelik Tarihi
    11-2011
    Mesaj
    98
    Arkadaşın, gerçekten yurt dışına çıktı diye mi, yoksa kadroyu verdiler mi? de 33a ya geçti. hangi üniversite. Bu işin aslı var mı gerçekten bilen, cevap verebilir mi?

  3. #3
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2013
    Mesaj
    14
    Benim bildiğim çaresiz kalmışlar yoksa üniversite diğer türlü bir uygulamayı yıllardır hiç kimseye yapmıyor. Bu konuda çok kararlı davranıyor

  4. #4
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    08-2012
    Mesaj
    647
    yök yl ve dr yurtdışı araştırma bursları 2 yıldır yalnızca 33Alı asistanlara veriliyor, önceden 50Dliler de alabiliyordu. söz konusu burs için de bir zorunlu hizmet senedi yapılıyor. ve son dönemde zorunlu hizmet yükümlüsü olacak 50Dliler rektörlüğün onayıyla 33Alı yapılmışlardı.
    örneklediğiniz durumun bununla ilgili olduğunu düşünüyorum. erasmus sadece öğrencilikle ilgili bi şey; erasmustan alınan maddi desteğe burs değil, hibe deniyor. ama diğer yurtdışı burslarında kadro durumu da işin içine giriyor.

  5. #5
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    04-2013
    Mesaj
    14
    "2547 Sayılı Kanunun 50d maddesi uyarınca görev yapan Araştırma Görevlileri, Erasmus Programı çerçevesinde kabul almış ve gitmek üzere işlemlerini tamamlamış olanlar, görevlendirilmeleri için başka koşul aranmaksızın 33a maddesine göre atanmaları yapılır."

    Yukarıdaki yazıyı Hacettepe Üniversitesi'nin araştırma görevlilerinin 33a'ya geçirilme kriterleri başlıklı yazısında gördüm. O zaman cidden erasmusla gidenler 33a ile atanabiliyormuş. Acaba bu yök kararı mı yoksa üniversitenin kararı mıdır?

  6. #6
    Yeni Üye
    Üyelik Tarihi
    09-2014
    Mesaj
    43
    Merhaba arkadaşlar,
    50d araş. gör'üm, Tübitak ve Yök'te araştırdıklarıma göre, doktora yeterliliği almış olmam şartıyla kabul de alabilirsem 1 yıl Tübitak ve 6 ay da Yök desteğiyle olmak üzere sadece 1 buçuk yıl yurt dışında araştırma yapabiliyorum, ama ben doktoramın tamamını yurt dışında yapmak istediğim zaman, zaten pamuk ipliğiyle bağlıymışım hissi veren 50d kadromdan da olma ihtimalim doğuyor, zira yl biter bitmez yurt dışı işlemlerini o ayın 14'üne kadar halledememem büyük bir ihtimal dahilinde, bu riski almadan ve burdaki maaşımdan da olmadan doktoramın tamamını yurtdışında yapabileceğim bir yöntem var mıdır, Nazmi hoca ya da bilen birileri yardımcı olursa sevinirim.





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. ÖYP İle Yurtdışına Çıkmak
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan HÜLYA
    Cevap: 9
    Son Mesaj: 15-10-2015, 02:39
  2. MEB, Yurtdışına 391 Öğretmen Gönderiyor
    Anasayfa Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 18-03-2013, 10:08
  3. 33. madde (full) doktora bursuyla yurtdışına giden var mı?
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan globalerol
    Cevap: 6
    Son Mesaj: 25-02-2013, 19:04
  4. ÖYP Araştırma Görevlisi için Yurtdışına Çıkış
    Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan speedycatx
    Cevap: 7
    Son Mesaj: 21-10-2012, 01:42
  5. ÖYP ÖDENEK?+dil>65 olanlar özel kursa giderse
    Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan perfect_phi
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 06-08-2011, 16:52

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git