+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 8 - Toplam 8
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
 • 1 gönderen yaman
 • 2 gönderen chilean

Neden Bu Kadar Çok Yardımcı Doçent Var?

Araştırma Görevlisi Forumunda Neden Bu Kadar Çok Yardımcı Doçent Var? Konusunu İncelemektesiniz

En fazla bu grubun aktif olacağını düşündüğüm için buraya yazıyorum .Merak ettiğim bir konu var ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  3

  Question Neden Bu Kadar Çok Yardımcı Doçent Var?

  En fazla bu grubun aktif olacağını düşündüğüm için buraya yazıyorum .Merak ettiğim bir konu var ve bilgi almak istiyorum sizlerden . Ben Sanat Tarihi bölümünde öğrenciyim ve izlenimlerim gereği 1950 ve öncesinde doğmuş olan hocalarımız 10 sene içerisinde Profesörlüğe ulaşmış ancak 1960 ve sonrası doğumlular arasında 2002'den bu yana halen Yard.Doç.likten ileriye gidememiş yığınla hoca var . Neden ? Sadece benim okuduğum üniversitede değil , diğer fakültelerin sanat tarihi bölümlerinde de aynı durum söz konusu (tamam hepsi değil ama %70 oranında durum böyle) . Bu durum Tarih , Coğrafya gibi bölümler içinde geçerli mi yada neden böyle ? Neden bir hoca 2002'den bu yana Yard. Doç-Doç. olarak kalır ? Bilen beni bilgilendirebilir mi benden akademik kariyer istiyorum ama bu durum düşündürücü .

  Şimdiden teşekkür ederim .

 2. #2
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  50
  Araştırılması gereken, nedenleri üzerinde konuşup çözüm yolları üretmemiz gereken konulardan birtanesi. güzel bir soru sorarak iyi bir konuya temas ettiniz.
  Bir çok nedeni var.

  Nedenlerinden bir tanesi: pijamalı profesör - ekşi sözlük

  Bizi ilgilendiren kısmı ise (linkteki yazıda da bahsedildiği gibi):


  bu hocalarımız, ne doktora ne doçentlik tezi yazmadan bilimsel çalışma konusunda kendilerini 10 kere katlayacak bugünün yrd. doç ve doçentlerinin jürülerinde görev alıp bugünkülerin yükselmeye değer olup olmadığı konusunda da söz sahibidirler ayrıca... acı olan budur..
  aDNA bunu beğendi.

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  86
  Yrd. Doç. olduktan sonra herhalde rehavet çöküyor üzerlerine. Doçentlik kriterlerini bir türlü yerine getiremiyorlar. Muhtemelen Yrd. Doç olana kadar ailevi durumları ikinci plana atıyorlar. Olduktan sonra da acısını çıkaryor olabilirler. Pijamalı profesörlerin yetersizlik kompleksleri yüzünden bu insanların doçentlik alamamaları da söz konusu olabilir.
  Ergos + Nomos

 4. #4
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2011
  Nerden
  Ankara, Turkey, Turkey
  Mesaj
  6.376
  Asıl neden bir gecede Doçent Profesör olanların günümüz Akademik Camiasına kök söktürmesidir. Ayrıca çağımız gereği Doçentlik kriterlerinin de zorlaştırılması. Bence Yrd. Doç. yığılmasının oranları: %50 Ağırlaştırılmış günümüz Doç. ve Prof. kriterleri, %30 kendini bilmez kaprisli Doçentlik Jüri üyeleri bir gecede ünvan almış ''pijamalı'' hocaCIKlar ve %20 Yrd. Doç. olduktan sonra rehavete kapılan Hocalar.

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  3
  üni ismi vermem doğru mu bilmiyorum ama bu durum en çok gazi üni sanat tarihi bölümünde var .hocamızın teki ile bu durumu konuştuğumzuda bize okul doç.için kadr açmıyor, bn bütün kriterleri tamamladığım halde demişti . kendisi bölüm başkansı ile görüş ayrılığına düşüp kimi konularda tartışmış , bölüm başkanı da ona kadro vermiyormuş. takmış. bize bu şekilde anlatmıştı durumunu ... ben ilerde sanat tarihinde öyp ile araştırma gör. olarak başlasam ve doç olmak içinprof olmak için yapamam gerekenleri yapsam 50 yaşıma gelicen profesör olur muyum ? yoksa hocaların arasındaki sorunlarda ilerlemeye mani midir ? yada sanat tarihi buülekde önemsenmeyen bir bilim dalı olduğu için sanat tarihi hocaları doç luğa bile çıkamıyor ...cehaletimi bağışlayın , henüz öğrenciyim ben

 6. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  12-2012
  Mesaj
  385
  Sanat tarihine özel bir durum değil hocam ne yazık ki bu. Çok çeşitli nedenleri var çoğuna yukarıda değinilmiş ancak bunlar pek çok bölüm için geçerli.
  Bir sebep de akademisyenliğin hocalıkta ibaret görülmesi. "Kadroya girdim, ders veriyorum, maaşımı alıyorum tamamdır." diyenler doçentliğe, profesörlüğe giden yolda yapılması gerekenleri yani kitap yazmak, bilimsel bilgi üretmek, makale yazmak, konferanslara konuşmacı olarak katılmak gibi şeyler ile uğraşmıyorlar. Sabah 9 akşam 5 memur gibi takılmak kolaylarına geliyor diye düşünüyorum.

  Tabi bu insanların akademisyen oldukları döneme de bir bakmak lazım. 80 döneminde o kadar çok akademisyen işten çıkartıldı ki politik sebeplerden. Apar topar önlerine geleni aldılar işe. Eh fırsattan isifade millet eşini, yeğenini soktu. Bu gün fakülte içi akrabalık bağları hala şok edici düzeyde. Her üç kişiden ikisi akraba ise bunu tesadüf olarak değerlendiremeyiz.

  Haliyle bu insanların yetiştirdikleri neslin de aniden aydınlanmasını bekleyemeyiz. "Bir işi yapamıyorsan hocası olursun" zihniyetine hiç kızmıyorum çünkü insanlar bunu gördüğü için buna inanıyor. Akademisyenlik nedir dediklerinde kafalarında oluşan imajı elbette kendi hocaları belirliyor. Bunun ilacı olarak ise zamanı görüyorum. İşler globalleştikçe farklı örnekler görüp neyin ne olduğunu anlıyoruz. Akademisyenliğin ne demek olduğuna uyanıyoruz. Önümüzdeki engel akademisyenliğin de olduğunu bilmeden akademisyen olmuş hocalar kalıyor. Onların da zamanla emekli olarak yerini yeni nesle bırakacağını, sorunun böyle böyle zamanla düzeleceğini düşünüyorum.

  Sanat ile ilgili bölümler konusunda da şunu söyleyebilirim ki bence bir camdan duvar sendromu daha yaygın. (resmi bir sebep yokken engellenmek, bir nevi mobbing) Çünkü gerek sanat gerek sanat eleştirisi iyini güzelin doğrunun çok hızlı değiştiği bir alan. Benim en ciddi sıkıntılarımdan bir tanesi kuşak çatışması idi. Siz özgünlük şaşırtıcılık yenilik derken hocanız hala kendi gençliğinin sanat anlayışına takılıp kalmış olabiliyor. Bunun akademik ünvan ile ilgisi nedir diye sorarsanız üst-alt çekişmesi derim. Bu tarz kuşak çatışmaları sanat ile ilgili bölümlerde daha sık yaşanıyor ve genç neslin çalışmalarının kabul görmesi, imkan sağlanması zorlaşıyor. Tabi nacizane şahsi fikrim bu yönde.

 7. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  04-2013
  Mesaj
  3
  ERCAN GUNDOGAN GAZZETTA: BİR ARKADAŞIMIN YÖK-ÜAK MACERASI .... fikir edinirken konuyla alakalı bir yazı buldum
  aDNA ve Podof bunu beğendiler.

 8. #8
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  50
  bazı prof.ların foyalarını ortaya çıkaran yazılar, sayfalar var. hatta burada da paylaşmışlardı, aşağıdaki linkte bir kısmı var:

  http://www.akademikpersonel.org/akad...suc-mudur.html

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP'linin "Yardımcı Doçent Olma Süreci?
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Oldboy
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 16-05-2015, 11:07
 2. Kamuda Çalışmamış Doktorasını Bitirmiş Biri Yardımcı Doçent Olabilir mi?
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan yorgunsavaşçı
  Cevap: 12
  Son Mesaj: 03-01-2014, 20:03
 3. ÖYP ile Atandıktan Sonra Yardımcı Doçent Olmak
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan biyofizik
  Cevap: 21
  Son Mesaj: 01-04-2013, 17:32
 4. Yardımcı Doçent- Başka Üniversiteye ya da Kuruma Geçmek
  Öğretim Üyesi forum içinde, yazan artfulteapot
  Cevap: 11
  Son Mesaj: 27-11-2012, 16:42
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 11-11-2010, 17:13

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git