+ Konuyu Cevapla
Bulunan 1 den 7 - Toplam 7

Senet imzalamayan ÖYP'liler ve yeni YÖK taslağı

Araştırma Görevlisi Forumunda Senet imzalamayan ÖYP'liler ve yeni YÖK taslağı Konusunu İncelemektesiniz

Herkese merhaba, YÖK'ün yeni yasa taslağında başka üniversitelere lisansüstü eğitime gönderilenlerden bahsediliyor. Zorunlu hizmet ve ...


 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  22

  Senet imzalamayan ÖYP'liler ve yeni YÖK taslağı

  Herkese merhaba,
  YÖK'ün yeni yasa taslağında başka üniversitelere lisansüstü eğitime gönderilenlerden bahsediliyor. Zorunlu hizmet ve öğretim kadrolarına atanmak gibi. Ancak, yerleştiği üniversitede eğitim alan ve senet imzalamayanların durumu nedir? Bu konuda fikri olan arkadaşlar var mı ?

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  11
  hocam benim anladığım:
  57.maddenin 4. fıkrasına göre merkezi yerleştirme=ÖYP ile araştırma görevlisi alımı yapılabilir. Bu maddenin 6. fırkasında da bir yıl içinde yrd. doç olamazsa ilişiği kesilir. Yani ÖYP ile alınan ile eski usule göre alınan asistan (mülakat yapılan) arasında bir fark kalmıyor.
  59. maddede de ÖYP ile alınanlardan görevlendirmesi olanlar istisna tutuluyor. Zorunlu hizmet ve öğr. görevliliği şansı olduğu anlatılıyor. Bu kısımda görevlendirmesi olmayan yani senet imzalamayan ÖYP'lilerden bir yerde bahsediyor. bir dönemde toplam 50 gün başka bir üniversiteye gidebilir. Küçük bir ayrıntı, önemsiz birşey.
  Kanunun ilgili kısımlarını tekrar tekrar okudum, senet imzalamayan ÖYP'lilerin hiç bir güvencesi yok, doktora bitince 1 yıl yrd. doç olman gerekiyor. Yasa bu haliyle çıkarsa forumlarda tartışılan sorunların hepsi bizi bekliyor. Kimse ben ÖYP'liyim diye ayrı bir kapsama sokmasın kendini çünkü hepimiz 33 a'lıyız, bizim için ayrı bir madde felan yok. sadece görevlendirmesi olanları şartları daha iyi.
  Yasa çıkmaz inşallah çıkarsa eşitlik ilkesi felan diye mahkeme kararıyla görevlendirilenler gibi bazı haklara sahip olabiliriz belki . Ancak bu haliyle yasa tam bir hüsran.

  Saygılar

 3. #3
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  09-2011
  Mesaj
  77
  Peki bu şekilde puanı yüksek olup büyük üniversitelere yerleşenler cezalandırılmış olmayacak mı?

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  11
  Merhaba,
  YÖK, geçen atamalarda ÖYP kapsamında eğitim verebilecek olan üniversiteleri ve kontenjanlarını açıkladı ve yerleştirilen adaylara istediklerini seçme hakkı sundu. Şöyle bir örnek vermeye çalışayım. Aynı koşula sahip ilana başvuran ve kazanan iki kişi düşünün biri X diğeri Y. X kişisi YÖK'ün ÖYP için eğitim verebilir dediği A üniversitesini (büyük üniversite!) kazandı ve eğitimine başladı. Y kişisi de B üniversitesini kazandı lisansüstü eğitim olmadığı için listeden A üniversitesini tercih etti. Bu kişiler aynı eğitimi alıp benzer yeterliliğe sahip değiller mi? Aynı puanlama sistemi, aynı eğitim ancak doktora bitince birine kadro bul deniyor diğerine nispeten daha iyi haklar sunuluyor. Bence haksızlık burada. X kişisinin yüksek puan almış olması da ayrı bir şey tabii.

  Alıntı ehlihadis Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Peki bu şekilde puanı yüksek olup büyük üniversitelere yerleşenler cezalandırılmış olmayacak mı?

 5. #5
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  5
  Dediğiniz gibiyse sıkıntı büyük. Bir yol bulunur da geçen senelerde kazanan biz ÖYP'lilerde 35. maddeyle gitmeyen bu sorundan kurtuluruz.

 6. #6
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  10-2012
  Mesaj
  22
  Nasıl bir ülkede yaşıyoruz. Aklıma yanıyım senet imzalamamak, kendimi demoklesin kılıcı altında hissetmemek için gidip doğuda bir üniversite yazıp yıllarca kendi evimde şehrimde yaşamak yerine yüksek lisans doktora eğitimi var diye bu üniversiteyi yazdım. Peki su olanlara bakın, benden daha düşük puanlarla yerlesip yıllarca büyük üniversitelerde eğitim sansı elde edenlerin iş güvencesi var benim yok. Yok senet iptal ettirirler mahkemeler yoluyla yok bilmem ne. Puan kesintim biter bitmez aynı yolu bende izleyeceğim. Yazcam daha esamesi bile okunmayan liseden bozma bir üniversite yıllarcada dönmeyeceğim. Bu ülkeye bu sisteme bu yakışır!

 7. 23-01-2013, 01:26

  Misafir


 8. #7
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  11
  YÖK başkan vekili durumumuzu bir kez daha teyit etmiş diğer forum sayfasında yazılanlara göre. etmese ne olur ki zaten tasarı ortada. MEB ve hükümet kaldı adres olarak. YÖK benim durumumda olanları harcamaya hazır. Bu yaptıkları yanlarına kalmaz. İyi kandiller

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. 33a'lı Araştırma Görevlileri ve Yeni YÖK Yasa Taslağı
  Araştırma Görevlisi forum içinde, yazan joseph roth
  Cevap: 32
  Son Mesaj: 25-07-2014, 15:57
 2. Yeni YÖK taslağı 1 milyon tık aldı
  Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan emre_5553
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 17-01-2013, 19:29
 3. Yeni YÖK Taslağı, 56. Madde ve ÖYP
  ÖYP Yönetmelikleri forum içinde, yazan cojako
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 15-01-2013, 12:18
 4. Yeni YÖK Yasası Taslağı ile ilgili Görüşleriniz (ÖYP-DER)
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan rocken
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 06-11-2012, 22:27
 5. Cevap: 4
  Son Mesaj: 07-12-2011, 17:31

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git