+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 4 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 38

50/d Yüksek Lisans Sorunu

Araştırma Görevlisi Forumunda 50/d Yüksek Lisans Sorunu Konusunu İncelemektesiniz

İyi akşamlar, Yüksek lisansa başladıktan sonra 3. senem dolmak üzere. Kadroyu alalı ise 2 seneyi ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  01-2013
  Mesaj
  2

  50/d Yüksek Lisans Sorunu

  İyi akşamlar,
  Yüksek lisansa başladıktan sonra 3. senem dolmak üzere. Kadroyu alalı ise 2 seneyi geçti. Tezi hazırlayamadım ve ne olacağını öğrenmek istiyorum.
  Diyelim ki beni işten attılar, başka bir kuruma geçme sansım oluyor mu? Yoksa başka bir kuruma açıktan sadece istifa ederek mi geçebilirim.
  Tezi veremeyip işiten atıldığımda geçmişte 2 yıl çalışmamın bir önemi oluyor mu?
  Yardımcı olursanız çok sevineceğin, ne yapacağım bilmiyorum, kötü durumdayım.
  İyi akşamlar.

 2. #2
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Lisansüstü eğitim alan burslu öğrenci olarak göründüğünüz için kurumlararası geçişiniz olmuyor. Ne yazık ki 3 yılda tamamlayamazsanız ilişiğiniz kesilecektir. Ancak yeni YÖK yasası bir ihtimal kurtarabilir.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 3. #3
  Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  1.750
  Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Lisansüstü eğitim alan burslu öğrenci olarak göründüğünüz için kurumlararası geçişiniz olmuyor. Ne yazık ki 3 yılda tamamlayamazsanız ilişiğiniz kesilecektir. Ancak yeni YÖK yasası bir ihtimal kurtarabilir.
  Burslu öğrencinin emekli sicil numarası nasıl olabilir Sizce yeni tasarıda 50-d/33-a ayrımı kalkacak mı?

 4. #4
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Alıntı alpertunga84 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Burslu öğrencinin emekli sicil numarası nasıl olabilir Sizce yeni tasarıda 50-d/33-a ayrımı kalkacak mı?
  Hocam kanun maddesinde öyle geçiyor ne yazık ki Kalkıcak ama iyi mi olacak kötü mü olacak bilmiyorum.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 5. #5
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  nazmi bey inatla 50 d lileri burslu öğrenci diyerek insanları yanlış yönlendiriyorsunuz, buradaki keyfi arkadaş SGK sitesinde emekli sicil no sorgulamaya yazsın emekli sicilnosunu, kocaman 5510 un 4/c statüsü olduğu yazıyor...yani Başbakanlık Personel Daire işleri başkanlığı bu şekilde işlem yapıyor ama nasıl bir ezber ise hala burslu diyorsunuz...ya siz yanlış söylüyorsunuz ya da Türkiye Cumhuriyeti Devleti.

  - - - Güncellendi - - -

  Kanun maddesini lütfen bir kere daha okuyun kanunda burslu öğrencci diye geçmez !!! Burslardan yararlanabildiği gibi hersene sözleşme tekrarlanır der... özetle 50 d 2 farklı yapıya ayrılır 1) Burslular 2) 5510'un 4/C statüsüne tabiler.....Türkiye de ki 50/d lerin neredeyse hepsi 5510'un 4/C sidir. sizin bu yaklaşımınızla devlet memurlarına da burslu çalışan diyelim

  - - - Güncellendi - - -

  Nazmi bey in söyledikleri ne yazık ki neredeyse tümü yanlış.....Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık personel daire işleri başkanlığının mevzuatlarını incelerseniz, 2 yıl hizmet vermiş 50 d lilerin 657 nin 74 . maddesi uyarınca devletin başka bir kurumuna nakil atamasının yapılacağı ile ilgili görüş vardır. Ya nazmi bey, iyi niyetinize inanıyorum ama vermiş olduğunuz bilgilerin neredeyse hepsi yanlış ve insanları yanlış yönlendirmekte.
  sallapati bunu beğendi.

 6. #6
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.090
  "• 50D bir kadro şekli değildir, yasadaki tanımı yüksek lisans ya da doktora eğitimi sürecini kapsayan burslu öğrenci statüsüdür, ancak uygulamada araştırma görevlisi kadrosu şeklinde kabul görmektedir.
  • 50D süreci sonunda 33A’ya nakil yoluyla geçilip kadrolu olunması gerekiyor, ancak YÖK’ün yayınladığı 31.07.2008 tarihli yönetmelik ve aldığı 26.11.2008 tarihli Yürütme Kurulu kararları uyarınca getirilen sınav ve puanlama sistemi ile nakil yolu kapatılıp birçok araştırma görevlisi üniversite dışında bırakılmıştır. Bu uygulama nedeniyle sadece İstanbul ve Kocaeli’de yaklaşık 1.770 araştırma görevlisinin iş durumları belirsizdir. YÖK’ün bu uygulamalarına yönelik Danıştay’da yürütmeyi durdurma kararı alınmış olup iptal kararı beklenmektedir.
  • Birçok üniversitede rektörlerin seçilmiş değil atanmış olması YÖK’ün istediği gibi uygulama yapmasını sağlıyor.
  • 50D ve 33A konuları rektörlerin inisiyatifindedir ancak YÖK’ün üniversiteler ve rektörler üzerinde artan baskıları ve soruşturma tehditleri nedeniyle Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı davanın sonuçlanmaması gerekçe gösterilerek uygulanmıyor. Rektörlükler ile araştırma görevlileri karşı karşıya bırakılıyor.
  • 33A kapsamında işe alınan akademisyenler ile üç yıllık sözleşme yapılıyor, iş güvencesi söz konusu değil.
  • Akademik kadroda performans değerlendirmesine göre sözleşmeler uzatılmaktadır ancak değerlendirme kriterleri şeffaf değil.
  • Kriz bahane edilerek güvencesiz bir çalışma ortamı oluşturulmaya ve çalışan sayısı azaltılmaya çalışılıyor.
  • Norm kadro dağılımı ile eğitim kalitesi düşürülmektedir, öğrenci sayısı %75 belirleme oranı ile artırılmaktadır.
  • Üniversite kadrolarının %35’ini oluşturan araştırma görevlileri özellikle taşrada hocaların özel işlerini yapmak zorunda bırakılıyor. Görevleri ve yetkileri olmadığı halde ders vermek, sınavlarda gözetmenlik yapmak, sınav kağıtlarını okumak, deneylere nezaret edip, deney raporlarını okumak vb işleri yapmak zorunda bırakılıyorlar. Asli görevleri olan tez hazırlama ve bilimsel çalışma yapmak için ancak mesai saatleri dışında özveri ile zaman yaratmaya çalışıyor dolayısıyla esnek çalışmaya zorlanıyorlar.
  • Yrd. Doç. ve Doç. kadrolarında görev yapan akademisyenlerin konferans ve sempozyumlara katılmaları bildiri sunmaları gerekli ancak bu çalışmalar için ödenekleri yok maddi imkansızlıklar içinde kendileri finanse etmek zorunda kalıyorlar.
  • Üniversiteler ticarethane gibi çalışıyor, bilgi üreten bilim kurumu kimliğinden çıkartılıyor. Üniversite çalışanlarının bir kısmı piyasa ilişkileri ile çalışmalarını sürdürür duruma geldi, düşük ücretler söz konusu. Bilirkişilik, proje çalışmaları gibi yan gelir getirecek işlere yönlenmek zorunda kalıyorlar.

  "

 7. #7
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  Mr. December Allahını seversen bana yasada 50d lerin burslu öğrenci olduğu yeri göster...."50D bir kadro şekli değildir, yasadaki tanımı yüksek lisans ya da doktora eğitimi sürecini kapsayan burslu öğrenci statüsüdür, " ...güzel kardeşim hukukda lafız açık ise yorum olmaz diye bir kıstas vardır, kanunda burslardan yararlanabildikleri gibi, her sene kendilerine tahsis edilecek kadrolar vs.... der, orda kocaman GİBİ kelimesi ayrıca VİRGÜL ü görememek ayrı bir durum.

  hadi diyelim sen haklısın , peki neden SGK yoklamasında 50 D araştırma görevlileri 5510 a tabi 4/C li sözleşmeli DEVLET MEMURU olarak gözükmekte. Yahu devlet kabul etmiş, SGK da her sorgulayan görebilir, hala burslu öğrenci diyorsunuz hayret ya. O zaman sana göre Devlet sitesinde yanlış bilgi yazıyor.

  - - - Güncellendi - - -

  Arkadaşlar size önerim SGK ya girin emekli sicil nonuzu yazıp kendiniz hakkında 5510 'un 4/C lisi olduğunuza dair belgenin çıktısını alın size burslusunuz diyenlere de bunu gösterin, örneğin ben çıktısını aldım, şu an yanımda.

  - - - Güncellendi - - -

  zaten bu kağıt elinizde olursa, bizzat Türkiye Cumhuriyeti Devleti sizin burslu değil, sözleşmeli devlet memuru olduğunuzu ve buna göre işlem yaptığını kabul etmiş oluyor. Bana göre uzatmaya bile gerek yok, ben size belge sunuyorum hemde devletin en üstünden, hemde resmi, siz ise kanunda bile yazmayan bir varsayımı dile getiriyorsunuz ne yazık ki.

  - - - Güncellendi - - -

  5510 sayılı Kanuna göre 4 a 4 b ve 4 c liler

  5510 sayılı kanun Madde 4 – (Değişik madde: 17/04/2008-5754 S.K./2.mad)

  Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından;

  a) Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,

  b) Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise;

  1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,

  2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar,

  3) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,

  4) Tarımsal faaliyette bulunanlar,

  c) Kamu idarelerinde;

  1) Bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendine tabi olmayanlardan, kadro ve pozisyonlarda sürekli olarak çalışıp ilgili kanunlarında (a) bendi kapsamına girenler gibi sigortalı olması öngörülmemiş olanlar,

  2) Bu maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi olmayanlardan, sözleşmeli olarak çalışıp ilgili kanunlarında (a) bendi kapsamına girenler gibi sigortalı olması öngörülmemiş olanlar ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86 ncı maddesi uyarınca açıktan vekil atananlar,

  sigortalı sayılırlar......

  Dikkat edersen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu görev tanımı yapılırken referans veriliyor.
  sallapati bunu beğendi.

 8. #8
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Atama belgesinde daimi statüde atananlar ve geçici olarak kadroya atananlar diye bir ayrım vardır. 33/a daimi statü kadrosudur, 50/d ise geçici olarak atanır.

  Zaten 50/d:

  Lisans üstü öğretim yapan öğrenciler, kendilerine tahsis edilebilecek burslardan yararlanabilecekleri gibi, her defasında bir yıl için olmak üzere öğretim yardımcılığı kadrolarından birine de atanabilirler.

  Dediği için diğerleri gibi kadro karşılığı sözleşmeli olmuyorsunuz. Diğer tüm akademik kadrolar kadro karşılığı sözleşmelidir 50/d ise geçici olduğu için kadro karşılığı yoktur, olsaydı zaten üniversiteler 50/d'yi 33/a ya geçirmezdi kadsrosunu devam ettirirdi. 50/d ilk cümlesinde olduğu gibi: "Lisans üstü öğretim yapan öğrenciler" öğrencilik süresince hizmet veren bir geçici kadrodur. Tabili 5510/4-c'ye tabi olacaklar çünkü mevcut 2547'de 657'deki gibi bir 4-b sözleşmeli kadrosu yoktur. O yüzden atama süresince emekli sandığına bağlanırlar ama o geçici kadrodan emekli olamazlar.
  Mr December bunu beğendi.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 9. #9
  Asistan
  Üyelik Tarihi
  11-2012
  Mesaj
  142
  ee aynı şeyi söylüyoruz 5510 un 4/c lisidir 50 d ler, yani sözleşmeli devlet memurudur....bursu nerden çıkarıyorsunuz onu anlamıyorum, burs ayrı birşeydir sözleşmeli ayrı...devletin pek çok çalışma alanında 5510 un 4/c sine tabi elemanlar çalışmaktadır...zaten kadrolu olsan 50 d olmaz ....ancak olay şu kısacası, 50 d liler burslu öğrenci değil öğrenciliği boyunca çalışan geçici devlet memuru...657 ye tabi. bitti.

  - - - Güncellendi - - -

  5510 un 4/C lisi birine de sen Burslusun demek iş hukukunun hiçbir yerinde de yoktur.....yukarıda yazdığımı tekrarlıyorum..kadro madro bunlar önemli değil, 50 d li doktora tezini bitirene kadar özel statülü-sözleşmeli 657 ye tabi devlet memuru mu değil mi, esas soru bu....cevabı da çok açık başbakanlık personel daire başkanlığı veriyor :50 d li doktora tezini bitirene kadar özel statülü-sözleşmeli 657 ye tabi devlet memuru...
  sallapati bunu beğendi.

 10. #10
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  17.053
  Bitmedi, 657'ye değil 2914 sayılı yükseköğretim personel kanununa tabisiniz öncelikle hepimiz gibi. Ayrıca tüm akademik kadrolar kadro karşılığı sözleşmelidir yalnız 50/d'nin kadro karşılığı yoktur sadece sözleşmelidir. Sonra hiç birimizin "devlet memuru" değiliz. Akademik kadrolar "Kamu personelidir" memur ünvanı sadece 657'ye tabi çalışanlar içindir bizler devlet memuru değiliz yanlış söylüyorsunuz dediğim gibi 657'ye de tabi değiliz.
  Son düzenleyen Nazmi, 06-01-2013 saat 23:26.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Yüksek Lisans, Danışman, Atama Sorunu
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan excess
  Cevap: 17
  Son Mesaj: 10-12-2015, 11:17
 2. İkinci Yüksek Lisans'ta Askerlik Sorunu...
  Yüksek Lisans Eğitimi forum içinde, yazan oyp_caylak
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 29-11-2011, 09:24
 3. Yüksek Lisans Tez Dönemi-ÖYP Kabul Etme Sorunu !!! LÜTFEN ACİL YARDIM !!!
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan realbabbitt
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 21-07-2011, 21:34
 4. öyp de yüksek lisans ve doktorada yerleşme sorunu
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan hulk
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 06-06-2011, 19:29
 5. Lisans Transkript sorunu
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan Gültekin
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 04-12-2010, 18:42

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git