reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 20 12311 ... SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 200

ÖYP Kadrosu Geçici midir? Doktora Sonrasında İlişik Kesilir mi? Ne Zaman Öğretim Üyesi Olunur?

Araştırma Görevlisi Forumunda ÖYP Kadrosu Geçici midir? Doktora Sonrasında İlişik Kesilir mi? Ne Zaman Öğretim Üyesi Olunur? Konusunu İncelemektesiniz

ÖYP Kadrosu Geçici midir? Doktora Sonrasında İlişik Kesilir mi? Ne Zaman Öğretim Üyesi Olunur? Doktora ...


  1. #1
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053

    ÖYP Kadrosu Geçici midir? Doktora Sonrasında İlişik Kesilir mi? Ne Zaman Öğretim Üyesi Olunur?

    ÖYP Kadrosu Geçici midir?
    Doktora Sonrasında İlişik Kesilir mi?
    Ne Zaman Öğretim Üyesi Olunur?
    Doktora Bitince Ünvanımız Ne Olacak?
    ÖYP Kadroları 33/a'mı Yoksa 50/d midir?

    Başvuru esnasında adayların kafasını en çok karıştıran bu sorulara açıklık getirmek amacı ile size bu yazıyı hazırladık.

    ÖYP araştırma görevlisi kadrosu 2547 sayılı kanunun 33/a maddesine göre görev yapmaktadır.Atamalar yabancı dil puanı 50’nin altında olanlar için bir yıl, yabancı dil puanı 50-64 puan olanlar için ise iki yıl süreyle yapılır. Yabancı dil puanı 65'in üstündekiler için ise üç yıla kadar atama yapılmaktadır. Atama süresi kadro karşılığı sözleşmeli olarak yapılmaktadır ve her sene otomatik olarak yenilenir.

    ÖYP Araştırma Görevlilerinin Sözleşmesi Şu Durumlarda İptal Edilir:

    Yabancı dil puanları 65'in altında olan ÖYP araştırma görevlilerinden zorunlu yabancı dil eğitimine katılmak istemeyenlerin,
    Atandığı günden itibaren 1 yıl içinde yabancı dil puanı 50 veya üzeri olmayanların,
    Atandığı günden itibaren 2 yıl içinde yabancı dil puanı 65 veya üzeri olmayanların,
    Yüksek lisans programını 3 yıl Doktora programını ise 6 yılda bitiremeyenlerin (yabancı dil puanlarının 65'in altında olması nedeniyle yabancı dil eğitimi almaları durumunda Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde belirlenen azami öğrenim sürelerine 6 ay eklenir),
    Atandığı günden itibaren ve/veya yurtiçi yabancı dil eğitimin sonunda yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlilerinden (atandığı yerde lisansüstü program yoksa) ÖYP kapsamında YÖK tarafından belirlenen lisansüstü programlara başlamayanların, Kadro ile ilişiği kesilecektir.

    Yukardaki durumlar dışında ve durup dururken kadro ile ilişiğiniz kesilmez ya da sözleşmeniz iptal edilmez.



    Doktora programı ÖYP'nin son adımıdır. Doktora bititği zaman ÖYP'de sona erer çünkü programın "Yetiştirilme" tarafı tamamlanmıştır, artık Yrd. Doç.'liğe (Öğretim Üyeliğine) atanmak için gerek şartları taşıyana ve/veya kadro gelene kadar Dr. Araştırma Görevlisi olarak atandığınız Üniversitede diğer tüm araştırma görevlileri gibi kadro beklersiniz. Doktora sonrası ilişiğiniz kesilmez.


    Eğer ki atandığınız üniversitede lisansüstü programlarınızı tamamladıysanız senet imzalamamış ve zorunlu hizmetiniz de yok demektir bu durumda doktora bitiminde başka bir üniversitenin Yrd. Doç. kadrosuna başvurarak orada akademik hayatınıza devam edebilirsiniz. Eğer lisansüstü eğitiminizi 35. madde ile atandığınız üniversitenin dışında bir üniversitede tamamladıysanız senetinize bağlı olarak zorunlu hizmetiniz var demektir. Bu durumda zorunlu hizmetiniz bitene kadar üniversitenizde kalırsınız.


    ÖYP Özlük hakları için detaylı bilgi: ÖYP Özlük Hakları: Maaş ve Ödenekler

    Zorunlu Hizmet için detaylı bilgi: ÖYP ve Zorunlu Hizmet
    Son düzenleyen Nazmi, 01-08-2014 saat 13:09.
    Merve, mira, miss.esra ve 17 diğerleri bunu beğendiler..
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  2. #2
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    01-2011
    Mesaj
    227
    hocam 35.madde ile görevlendirme alıp, doktorayı bitirdikten sonra ilk atandığımız üniversiteye döndüğümüzde yard doç kadrosu açmaları 1 seneyi bulabilrmi? Yoksa 6 ay içinde atama yapmak zorundadır gibi bir madde varmı?

  3. #3
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Alıntı bahtsız_bedevi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    hocam 35.madde ile görevlendirme alıp, doktorayı bitirdikten sonra ilk atandığımız üniversiteye döndüğümüzde yard doç kadrosu açmaları 1 seneyi bulabilrmi? Yoksa 6 ay içinde atama yapmak zorundadır gibi bir madde varmı?
    Hayır öyle bir madde yok, atama yapma zorunluluğu da yok. 5 yıl boyunca dr. arş. gör. olarak bekleyenler var. Üniversiteye, bölüme göre değişiri 1 ayda olabilir 1 yılda 5 yılda. Ama yeni kurulan üniversitelerde çok rahatlıkla kadro bulunabileceğini düşünüyorum o yüzden yeni kurulan üni.leri tercih etmenizi öneririm.
    Akademisyen. ve translator bunu beğendiler.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  4. #4
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    12-2012
    Mesaj
    7
    Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
    Nazmi bunu beğendi.

  5. #5
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    01-2012
    Mesaj
    189
    Nazmi Hocam,çok tesekkürler bilgi için. peki kadro talep edilmeyeceğine dair imza istenirse ne yapılmalı?

  6. #6
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Alıntı efe005 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Nazmi Hocam,çok tesekkürler bilgi için. peki kadro talep edilmeyeceğine dair imza istenirse ne yapılmalı?
    Durumu YÖK ile görüşmek gerekir. Bu şekilde yasal olmayan bir belgeye imza atılmamalı.
    Acadepic bunu beğendi.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

  7. #7
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    01-2012
    Mesaj
    189
    anladım hocam.saolun.

  8. #8
    Doktora
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Mesaj
    318
    Nazmi Hocam, ÖYP Arş. Gör.'leri doktorayı tamamlayıp kadrosunun bulunduğu üniversiteye döndüğü zaman bir yıl içerisinde "Yrd. Doç. Dr." kadrosu verilmediği zaman senetin otomatik fesh olduğunu kadro veren başka bir üniversiteye geçilebileceğini duydum. Bu ne kadar doğrudur?

    Her ne sebeple olursa olsun lisansüstü eğitimini tamamlamadan veya tamamladıktan sonra başka bir üniversiteye aldığı maaşlar+%50 yasal faizini ödemeden geçen ya da bu duruma ilişkin emsal teşkil eden mahkeme kararı var mı?

  9. #9
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    09-2012
    Mesaj
    65
    Alıntı Nazmi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Durumu YÖK ile görüşmek gerekir. Bu şekilde yasal olmayan bir belgeye imza atılmamalı.
    Hocam bu konuyla ilgili tercih yapmadan önce TAM NET bilgi alabileceğim bir YÖK birimi var mı acaba? Başka bir başlıkta belirtmiştim, enstitü ile görüştüm farklı cevaplar verildi. Yani çok arada kaldım maalesef. İstediğim bir yer, tercih etmeyi de istiyorum; fakat enstitü kadrosu olduğu için netleştirmeden tercih yapmak istemiyorum. Başka bir yer de tercih etmeyeceğim. Yani bu belirsizlik direk olarak en az Eylül'e kadar beni boş bekletmiş olacak. İnternette çok araştırdım, forumda çok arattım ama net bilgi edinemiyorum maalesef. Tercih edip,yerleştirilirsem sorun yaşayıp diğer 2 atamada %10 luk kesintiyle de karşılaşmayı göze alamıyorum.
    Bu konuyu ne şekilde netleştirebilirim acaba? Biliyorum bu ara çok yoğunsunuz; fakat benim durumumda olan(Enstitü kadrosu yüzünden kafası karışan) bir çok arkadaşın olduğunu görüyorum yorumlardan. Bir yol gösterebilecek arkadaş varsa gerçekten çok sevinirim

  10. #10
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Tamamen haklısınız bu durum tercih açısından çok önemli ama estitü de yök'e sorarak yapmıyor ve yaptığı da yasal değil dediğim gibi şu ileitşim numaralarına bir bakınız lütfen: https://oyp.yok.gov.tr/?page=yazi&c=...7c0ad15e78c74b
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Cevap: 0
    Son Mesaj: 11-12-2012, 14:05
  2. Adrese Teslim Öğretim Üyesi Kadrosu Mahkemeden Döndü; Ancak..
    Genel Güncel Olaylar forum içinde, yazan Nazmi
    Cevap: 3
    Son Mesaj: 04-10-2012, 20:05
  3. Cevap: 17
    Son Mesaj: 19-03-2012, 12:58
  4. Öğretim Elemanlarının Aldıkları Ücret Sizce Yeterli midir?
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan Nazmi
    Cevap: 22
    Son Mesaj: 29-07-2011, 18:01
  5. ÖYP yüksek lisans sonrasında mı biter yoksa doktora sonrasında mı?
    ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan emut
    Cevap: 1
    Son Mesaj: 18-06-2011, 08:52

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git