reklam
+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 7 123 ... SonSon
Bulunan 1 den 15 - Toplam 96

YÖK'ün 35. Madde Dayatması

Araştırma Görevlisi Forumunda YÖK'ün 35. Madde Dayatması Konusunu İncelemektesiniz

Arkadaşlar, YÖK'ün geçen hafta üniversitelere gönderdiği yazı ile farklı şehirlerdeki üniversitelerde Araştırma Gör., Öğretim Gör. ...

 1. #1
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  9

  Exclamation YÖK'ün 35. Madde Dayatması

  Arkadaşlar, YÖK'ün geçen hafta üniversitelere gönderdiği yazı ile farklı şehirlerdeki üniversitelerde Araştırma Gör., Öğretim Gör. ve Okutman kadrolarında çalışanların lisansüstü eğitim alabilmeleri için 35. madde ile görevlendirme istemelerinin şart olduğu, taahhütname getirmeyenlerin kayıtlarının yapılmayacağı ve kayıtları yapılsa dahi silineceği bildirilmiştir. Kısacası YÖK, git-gel ile yapılan lisansüstü eğitimlere son verip ÖYP kapsamında olmayanlara da 35. madde ve senet/sepet uygulamasını dikte edecek.

  1-Üniversiteden atılma kalkmışken, 35. madde ile görevlendirme almayan öğrencinin ilişiğini kesmek ne derece hukuki bir uygulamadır?
  2-Mağdur olan öğrencilerin atabileceği adımlar nelerdir?

 2. #2
  Ordinaryüs Profesör Doktor
  Üyelik Tarihi
  03-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  374
  Hocam ne kadar yardımcı olur bilmiyorum ama bir sendikayla irtibata geçin onlar sizi hukukçularıyla görüştürür.Bence en net böyle çözersiniz.Tabi burda da bilgi vereceklerdir size ama bazı sendikalar bu tarz konularda iyi çalışıyor.

 3. #3
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  08-2011
  Mesaj
  22
  [QUOTE=Altan;134463]Arkadaşlar, YÖK'ün geçen hafta üniversitelere gönderdiği yazı ile farklı şehirlerdeki üniversitelerde Araştırma Gör., Öğretim Gör. ve Okutman kadrolarında çalışanların lisansüstü eğitim alabilmeleri için 35. madde ile görevlendirme istemelerinin şart olduğu, taahhütname getirmeyenlerin kayıtlarının yapılmayacağı ve kayıtları yapılsa dahi silineceği bildirilmiştir. Kısacası YÖK, git-gel ile yapılan lisansüstü eğitimlere son verip ÖYP kapsamında olmayanlara da 35. madde ve senet/sepet uygulamasını dikte edecek.

  hocam bu haberi nerden aldınız? elinizde bu habere ulaşabileceğimiz bir link ya da kaynak var mı? ya da sizde varsa bu haberin örneği bizimle paylaşabilirmisiniz. ben bu konuda çok mağdurum. 35. madde ile görevlendirilmek istiyorum ama üniversitem görevlendirme vermiyor. git-gel yapacaksın diye dayatıyor. sırf bu nedenle boşu boşuna bir yıl kaybım oldu. artık başka kayıplara uğramak istemiyorum. bu konuda bilgisi olan ya da elinde kaynak olan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

 4. #4
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  9
  nsahin.86, kayıt yaptırmak için gittiğim üniversite bana yazıyı gösterdi. O anda aklıma yazının fotokopisini almak gelmedi malesef. Zaten izin de vermeyebilirlerdi.
  Eğer 35. madde ile görevlendirme istiyorsanız, üniversitenize bu yazıdan bahsedin. Zaten onlara da yazı ulaşmış olmalı. Sizi göndermek zorundalar. Buradaki ( http://www.memurlar.net/haber/166324/ ) mahkeme kararından da bahsedebilirsiniz.

  Sizin gibi 35. madde ile görevlendirme isteyenler için güzel bir haber olsa da, görevlendirme istemeyenler için bu hiç iyi olmadı. Kanunda herhangi bir zorunluluktan bahsedilmezken, YÖK nasıl kanuna aykırı bir karar alıp 35. maddeyi dayatabilir? Daha da kötüsü bu kararı gerekçe göstererek üniversiteler rahatlıkla öğrencinin kaydını silebilecek.

 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  30

  35. madde ile ilgili bir soru işareti

  Öncelikle benzer çok konu var fakat soruma tam cevap bulamadığım için yeni konu açıyorum.

  İstanbul'da bir y.lisans programı kazandım. Şu anda da doğuda bir üniversitedeki araştırma görevlisi kadrosuna başvurdum. Kazanırsam y.lisansım ar.gör. hizmetimden daha önce başlayacak. Okul 35. madde olmadan idare etse de git gel uçak paralarına dayanabileceğimi sanmıyorum. 35. madde ile görevlendirilirsem senet imzalamak zorunda kalır mıyım? Ayrıca y.lisans bittikten sonra kadromun bulunduğu fakülteye geri dönmek zorunda kalır mıyım? Bir de de y.lisanstaki devam zorunlulukları ve ders saatleri genel olarak nasıldır? 35. maddenin negatif yönüyle uğraşmamak için ve atandığım bölüme katkım da olması açısından git gel yapmaya razıyım. Şöyle 15 günde bir falan gitsem y.lisansa idare edilme şansım olur mu?

 6. #6
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.870
  35. madde görevlendirmesi tamamen senet üstüne kuruludur. Mecburi hizmet = senet yani üni.ye dönüş zorunlu tutulur. Yüksek lisansta bölüme, okula, hocasına göre değişir kimisi rahat bırakır kimisi gel der. 35 istemiyorsanız git-gel bir ihtimal yapabilirsiniz çünkü 2 hafta önce yök tüm üni.lere yazı gönderdi 35. maddenin zorunlu olduğuna dair.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 7. #7
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  30
  Anladım hocam teşekkürler, peki bu şekilde git gel yapıp idare edilen arkadaşlar var mı emsal teşkil etmesi açısından?

 8. #8
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  eskiden vardı ama yeni maddeyle olamaz artık maalesef. hatta senet filan imzalamayıp doktoranın tamamını eğitim gördüğü yerde geçiren birini de biliyorum.

 9. #9
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  10-2011
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  30
  Hocam yeni madde mutlaka 35. maddeye mi yönlendiriyor ar.gör.leri? Ne kast ettiğinizi iyi anlayamadım

 10. #10
  Yardımcı Editör
  Üyelik Tarihi
  08-2012
  Mesaj
  647
  kadronuzun olduğu yerde lisansüstü programlar yoksa eğitim için gideceğiniz yere kadronuz da geçici olarak sizinle geliyor. işte bu da 35. madde çerçevesinde olabiliyor. geçmiş dönemlerde 35 kapsamına alınmadan gel-git yapanlar da oluyordu, şimdi mümkün değilmiş. personel daireden ya da hocalardan "sen git-gel yap" gibi bir şey duyarsanız (belki hala yeni maddeden haberi olmayanlar varsa) hemen atlayın, hiç kaçırmayın bence. yol parası 300 milyarlık senet imzalamaktan iyidir.

 11. #11
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  11-2011
  Mesaj
  9
  Alıntı udikisilik Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Hocam yeni madde mutlaka 35. maddeye mi yönlendiriyor ar.gör.leri? Ne kast ettiğinizi iyi anlayamadım
  İlk mesajda yazdığım YÖK'ün yeni kararı kastedilmiş. 35. maddenin metni:

  Kanun no: 2547

  "Öğretim elemanı yetiştirme:
  Madde 35 – Yükseköğretim kurumları; kendilerinin ve yeni kurulmuş ve kurulacak diğer yükseköğretim kurumlarının ihtiyacı için yurt içinde ve dışında, kalkınma planı ilke ve hedeflerine ve Yükseköğretim Kurulunun belirteceği ihtiyaca ve esaslara göre öğretim elemanı yetiştirirler.

  (Ek fıkralar: 17/8/1983 - 2880/18 md.) Öğretim elemanı yetiştirilmesi amacıyla üniversitelerin araştırma görevlisi kadroları, araştırma veya doktora çalışmaları yaptırmak üzere başka bir üniversiteye, Yükseköğretim Kurulunca geçici olarak tahsis edilebilir. Bu şekilde doktora veya tıpta uzmanlık veya sanatta yeterlik payesi alanlar, bu eğitimin sonunda kadrolarıyla birlikte kendi üniversitelerine dönerler.

  Yurt içi veya yurt dışında yetiştirilen öğretim elemanları, genel hükümlere göre bağlı oldukları yükseköğretim kurumlarında mecburi hizmetlerini yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere, yükseköğretim kurumlarında görev verilmez. Özel kanunlarla getirilen mecburi hizmet çalışmaları bu hüküm dışındadır."


  "geçici olarak tahsis edilebilir" ifadesinden de görevlendirmenin zorunlu olmadığı aksine bir imkan olarak sunulduğu apaçık ortada. Ama YÖK aldığı kararla bu maddeyi zorunlu hale getirmekte. Peki YÖK'ün aldığı kararlar kanundan daha mı üstün? YÖK kanuna aykırı kararlar nasıl alabilir? Yakında tüm lisansüstü eğitim ilanlarında üniversitelerin görevlendirme şartını koyduğunu göreceğiz ve görmeye başladık da. Kayıtları silinen arkadaşlarımızın haberleri de gelecek. Eğer sesimizi çıkarmazsak birçoğumuz mağdur olacak.

 12. #12
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  45
  Nazmi bey ben öypden atandım ve göreve başlayalı bi kaç gün oldu.. dil puanım 35. maddeyle görevlendirme alabilmem için yeterli değil ancak görev aldığım üniversite derslere gidip girebileceğimi söyledi.. fakat buna rağmen kesin kayıtları bu pazartesi başlayacak olan doktora programına kayıt yaptıramıyacak mıyım yada yaptırmam halinde ne gibi sakıncaları olabilir ? ve ekimde yapılacak olan üds den yeterli puanı alabilme olasılığını da göz önün de bulundurursak ne yapmam gerekiyor bu konuda ? çünkü sonuçta ortada kazanılmış bi hak var ve zira doktora sonuçların açıklandığı tarihlerde ben henüz öyp den atanmamıştım..
  Karakagan bunu beğendi.

 13. #13
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  1
  Nazmi Hocam, bu yazı ile ilgili bilgiyi nereden alabiliriz. Üniversiteye sordum ellerine böyle bir yazının ulaşmadığını söylediler. ne kadar doğrudur bu duyum bilmiyorum, çünkü yeni kurulan üniversiteler öyp kapsamında olmayan elemanlarına da görevlendirme yaptırırlarsa hiç araştırma görevlileri kalmaz.

 14. #14
  Akademikpersonel.org
  Üyelik Tarihi
  09-2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  16.870
  Ankara üni.den arkadaşlarımız söyledi yarın sorayım tekrar.
  Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz

 15. #15
  Yüksek Lisans
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Mesaj
  168
  cari usul ile açılan ve doktora programı bulunmayan bir kadro için 35. madde ile görevlendirme yapacak mısnız diye sordum siz nasıl isterseniz öyle yaparız isterseniz git gel yaparsınız dediler böyle bir dayatmadan bahsetmediler
  Hadi beni güldür biraz...


       

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

 1. ÖYP Yüksek Lisansta 39. Madde ve 35. Madde Farkı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bukala
  Cevap: 121
  Son Mesaj: 20-10-2016, 01:23
 2. 39. Madde mi 35. Madde mi?
  ÖYP 2013- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı forum içinde, yazan romantic707
  Cevap: 209
  Son Mesaj: 04-02-2016, 10:37
 3. Madde 35'te senet yapılması gerektiğini söyleyen madde nerede?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 22-08-2014, 11:01
 4. 33. Madde mi? 35. Madde mi?
  ÖYP 2011- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan yusuf55
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 12-09-2011, 19:04
 5. Madde 6 – (1)
  ÖYP Hakkında Genel Bilgiler forum içinde, yazan xerxer
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 21-06-2011, 19:31

Bu Konu için Etiketler

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git